Kdyby chtěl dát Chovanec najevo silný odpor, mohl tu být a hlasovat proti důvěře vládě, říká Chvojka

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
11. 7. 2018 14:23
Bývalý místopředseda ČSSD Milan Chovanec ve středu ráno oznámil, že se nezúčastní hlasování o důvěře vládě ANO a sociálních demokratů s podporou KSČM. "Každý z poslanců měl nějaké vnitřní pochybnosti. Kdyby chtěl dát najevo silný odpor, mohl tu být a hlasovat proti, což se nestane," řekl Chvojka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.
Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka. | Foto: Ludvík Hradilek

Aktuálně.cz: Věděl jste předem o tom, že Milan Chovanec nepřijde na hlasování o důvěře vládě?

Jan Chvojka: Pan Chovanec nám oznámil v úterý na jednání poslaneckého klubu, že má problém se vznikající vládou, ale nebude aktivně hlasovat proti a svou nevoli s touto vládou vyjádří tím, že nepřijde hlasovat vůbec.

Jaké argumenty použil? Hovořil o tom, co mu na vládě vadí?

Nechci mluvit za něj. Shrnul argumenty na svém facebookovém profilu a je to v podstatě to samé, co říkal nám v úterý ráno.

V klubu je více poslanců, kteří nejsou spokojení s podobou vlády. Co na to říkali?

Každý z poslanců měl nějaký vnitřní problém s tím, jestli jít do vlády s Andrejem Babišem a navíc podporované komunisty. Mezi ty, co měli pochybnosti, patřím i já. Nicméně jít do vlády má své plusy a mínusy, stejně jako nejít do vlády. V referendu se členové strany docela výrazně vyjádřili tak, že bychom do vlády jít měli. Máme šanci prosazovat svůj program a ovlivňovat politiku naší země, a to u kolegů nakonec převážilo.

Může se tato nevole Milana Chovance projevit v dalších hlasováních? Mohli byste pak být tím koaličním partnerem, který v klíčové situaci selže?

Dnešní neúčast kolegy Chovance neznamená, že až se bude hlasovat o nějakém koaličním návrhu, že o něm hlasovat nebude. Opravdu jde spíše o symbolické gesto. Není ztotožněný se vznikající vládou, ale kdyby chtěl dát najevo silný odpor, mohl tu být a hlasovat proti, což se nestane. Beru to jako symbolické vyjádření nesouhlasu s touto vládou.

Obě strany sociální demokracie i hnutí ANO porušily článek 3 koaliční smlouvy. Podle tohoto bodu jste měli zajistit, že při hlasování o důvěře budou všichni poslanci. Řešili jste to s Andrejem Babišem? Dospěli jste k něčemu?

To jsme neřešili. Něco takového ani zaručit nemůžeme. Nějakému poslanci se mohlo něco stát, mohla ho zajet tramvaj, mohl uvíznout na cestě z dovolené. Pokud vím, tak jeden poslanec ANO chybí, protože je na dlouhodobě plánované dovolené velmi daleko v Austrálii.

A chybí pan Chovanec. Takže je to fifty fitfy - od nich jeden, od nás jeden. Není potřeba si říkat, že byla porušena koaliční smlouva.

Podle článku 3 však porušena byla, ale vy to neřešíte.

Je to deklaratorní ustanovení, které hovoří zejména o tom, že obě strany mají zaručit dostatečný počet svých členů tak, aby vláda důvěru dostala. To, že chybí jeden člověk od nás a jeden z ANO, neznamená pro výsledek vůbec nic, vláda má stále dost hlasů na to, aby získala důvěru. 

Související video: Do vlády Andreje Babiše nemusíme za každou cenu, říká Chovanec:

Podívejte se na rozhovor se úřadujícím předsedou ČSSD. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy