Bém se po týdnech mlčení ozval. Kritizuje vládu

Domácí Domácí
19. 3. 2009 11:37
Bez radaru si nedokáži představit Lisabon, tvrdí
Pražský primátor Pavel Bém
Pražský primátor Pavel Bém | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pražský primátor Pavel Bém se po loňském prohraném boji o post předsedy ODS vrací. Po několika týdnech, kdy o něm nebylo příliš slyšet, se ostře pustil do vlády Mirka Topolánka.

Kritizuje ji za to, že z programu sněmovny stáhla ratifikaci radarových smluv.

"Skutečnost, že Vláda ČR nezískala podporu pro schválení mezinárodních smluv o umístění prvků protiraketové obrany USA na území ČR, mě hluboce zklamala," napsal v prohlášení.

Slabá koalice

Kabinet dokumenty, které mají umožnit výstavbu zamýšlené protiraketové základny v Brdech, z dolní komory parlamentu stáhl, protože se obával jejich zamítnutí.

Koaličním stranám chybělo sedm poslanců a opozice tak měla ve sněmovně většinu. Část nezařazených navíc dlouhodobě dává najevo, že se jim záměr USA nezamlouvá.

Bém upozorňuje na to, že loňský kongres nejsilnější parlamentní strany své představitele zavázal, aby "prosazovali přednostní schválení těchto smluv". A to ještě před ratifikací Lisabonské smlouvy.

"V nastalé situaci si nedokážu představit žádné vstřícné kroky ze strany ODS směrem k ´Lisabonu´," dodal někdejší 1. předseda občanských demokratů.

O ohrožení Lisabonské smlouvy, která má reformovat fungování Evropské unie, hovořil i premiér Topolánek. "Nebudu nikomu nařizovat, jak má hlasovat v té které věci," řekl v úterý Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy