Bém se chce sejít s Nečasem, ten k schůzce nevidí důvod

ČTK ČTK
30. 3. 2012 17:01
Bývalý primátor chce s premiérem mluvit o podobě své další podpory koaliční vlády
Vedení ODS vyzývá Béma ke složení poslaneckého mandátu.
Vedení ODS vyzývá Béma ke složení poslaneckého mandátu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Někdejší pražský primátor Pavel Bém by rád na schůzce s premiérem Petrem Nečasem (oba ODS) mluvil o podobě své další podpory koaliční vlády.

Bém prý požádá premiéra o setkání v příštím týdnu. Nečas, který v týdnu Bémovi doporučil odchod z Poslanecké sněmovny, ale uvedl, že se s poslancem už sejít nehodlá.

"S panem Bémem jsem mluvil v pondělí a svůj názor jsem mu řekl. K dalšímu setkání nevidím důvod," napsal předseda vlády v textové zprávě.

Bém není podle svých spolustraníků členem poslaneckého klubu ODS, neboť požádal svou mateřskou organizaci o pozastavení členství kvůli kauze se zveřejněnými odposlechy telefonátů mezi ním a lobbistou Romanem Janouškem.

Vedení ODS vyzývá ke složení mandátu

Bém ale fakticky členství stále pozastavené nemá. Podle předsedy strany v Praze 6 a ministra životního prostředí Tomáše Chalupy se totiž ještě neuskutečnilo jednání rady místního sdružení v Praze-Bubenči, které o tom musí rozhodnout.

"Bude to velmi rychle po víkendu. Nečekám v té věci zásadní komplikace," uvedl Chalupa. Bém o přerušení požádal v pondělí z pracovní cesty v gruzínském Tbilisi.

Vedení ODS, včetně Nečase, však exprimátora vyzvalo i ke složení poslaneckého mandátu. Občanští demokraté zároveň dali najevo, že nemají páky k tomu, aby jej ze sněmovny dostali.

Bém sám takový krok odmítá, přinejmenším do té doby, než mu bude prokázáno protiprávní jednání. Ostatně i pozastavení svého členství prý chápe jako dočasný krok asi na půl roku. Podle něj bude do té doby kauza vyšetřena a jeho jméno očištěno.

Za Béma exradní Jiří Janeček

Pokud by Bém tlak neustál a nakonec se rozhodl ze sněmovny odejít, stal by se novým poslancem bývalý radní Jiří Janeček, který v lednu prohrál s nynějším primátorem Bohuslavem Svobodou boj o křeslo předsedy pražské ODS.

Členem ODS není od loňského roku ani poslanec Michal Doktor, který stranu opustil na protest proti instalaci Martina Kuby do funkce ministra průmyslu.

Doktor přesto hlasuje v důležitých bodech společně s vládními poslanci, tento měsíc podpořil kabinet například při dalším hlasování o nedůvěře, které vyvolala opozice.

Bém čelí skandálu poté, co deník Mladá fronta Dnes zveřejnil odposlechy telefonických rozhovorů mezi ním a lobbistou Romanem Janouškem z roku 2007, které dokládají lobbistův vliv na dění na magistrátu i na pražskou politiku.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Biden nestáhne vojáky z Afghánistánu k 1. květnu, jak se zavázala předchozí administrativa. Jako nové datum stanovil letošní 11. září, píše AP

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 59 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy