Bártova zpověď: Neřekl jsem, že Klaus dělá, co chci já

Jan Němec Jan Němec
13. 5. 2011 17:12
ROZHOVOR: Poslanecký klub Věcí veřejných řešil únik nahrávky se skandálními výroky
Vít Bárta: Proč pořád mluvit o půl milionu od Babáka?
Vít Bárta: Proč pořád mluvit o půl milionu od Babáka? | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Únik nahrávky z březnové porady užšího vedení Věcí veřejných v pátek odpoledne řešil i narychlo svolaný poslanecký klub strany.

Poslanci si vyjasňovali, co pro ně zveřejnění skandálních výroků znamená. Lídr strany Vít Bárta na nahrávkách mimo jiné hovoří o svém vztahu s prezidentem Václavem Klausem nebo o financování VV.

Poslední verze zní: vypili jsme příliš lahví vína a některé věci jsou zkreslené.

Na klubu, který se nesešel zdaleka celý, panovala podle ministra školství Josefa Dobeše "dobrá nálada". Poslanci podle něj žádné usnesení nepřijali.

Výzvu předsedy poslanců TOP 09 Petra Gazdíka, aby VV okamžitě zveřejnily své hospodaření, nechali stranou. "Už jsme v souladu se zákonem zveřejnili veškeré hospodaření, jako ostatní strany. Nevím, jestli kolegové na nás chtějí uplatňovat nějaké přísnější parametry," prohlásila šéfka poslanců VV Karolína Peake.

Lídr strany Vít Bárta zároveň v rozhovoru pro Aktuálně.cz odmítá, že by výslovně řekl, že prezident Václav Klaus dělá to, co si Bárta přeje. "Jen když z toho pan prezident má nějaký efekt," prohlašuje teď Bárta.

Aktuálně.cz: Své výroky jste zdůvodnil tím, že jste byl opilý. Neuvažujete teď ale, že byste se úplně odstřihl do politiky?

Bárta: Nerozumím tomu, proč bych si nemohl dovolit s kamarády - dnes už tedy ne kamarády - sednout si na vínko. Moje základní profesní zjištění z politiky je, že u těžkého červeného vína se řeči o politice v momentě, když je to vaše profese, vést nesmí.

A.cz: Přestože to zdůvodňujete tím, že jste byl opilý, tak jste ale řekl, že jste schopen ovlivňovat prezidenta. Už jste s ním dnes mluvil?

Neřekl jsem, že jsem schopen ovlivňovat prezidenta.

A.cz: Počkejte...

Já jsem řekl, že když mě Viktor Paggio vyzval, abych kandidoval na předsedu, že mě k tomu vyzval i pan prezident - což taky není pravda, to byla Viktorova dedukce, tak jsem své spolustraníky začal brzdit. A je tam: když přijdu za panem prezidentem a něco si přeju, tak on ty věci činí, pokud z toho má sám nějaký efekt. A to slovo efekt silně posouvá celou větu jinam od toho, že pan prezident udělá to, co já chci. A já se mu znovu omlouvám - v podroušeném stavu jsem řekl nějaké větičky, které takto vyznívají velmi velmi špatně.

A.cz: Na nahrávce jsou ale i výroky o financování strany a TOP 09 vás vyzývá, abyste zveřejnili nejen hospodaření strany, ale i spřízněného nakladatelství.

My takové kroky děláme průběžně. Já jsem naopak první politik, který nechal novináře nahlédnout do všech svých daňových přiznání.

A.cz: To jsou vaše osobní finance, mluvíme o penězích pro stranu...

Strana má financování naprosto transparentní, v přiznání ve sněmovně jsou vidět všichni dárci. Já na té nahrávce na jasnou provokaci Kristýny Kočí popírám, že nikdy Michal Babák - ani nikdo jiný - půl milionu v hotovosti na účet strany nedal. Na všechno máme smlouvy. Je to klasická bouře ve sklenici vody.

A.cz: Ale přece není jasné, kdo ty peníze složil na Babákův účet. Teď tvrdí, že to byl on sám, nicméně banka to nahlásila jako podezřelou transakci.

To je právo každé banky a analytického útvaru ministerstva financí. Je fakt, že Michal Babák je typický příklad "teroristy", na kterého není vidět, který je poslancem a dává své daňové přiznání, tak z tohoto hlediska je patrné, že "protiteroristický" útvar na ministerstvu financí se tomuto případu logicky věnuje.

A.cz: Takže když to shrnu: žádný speciální krok nebo vysvětlení od vás teď koaliční partneři čekat nemohou?

VV v okamžiku, kdy se kýbl smradlavých věcí valí, velmi ochotně odpovídají na otázky. Jsou tu politické strany, které jsou spojované s tím, že premiér měl říct ano či ne k zakázce za půl miliardy - a této záležitosti už dnes nikdo nevěnuje pozornost. A tady se debatuje o tom, že ne půl miliardy ze státního rozpočtu, ale Babák ze svého vložil na účet půl milionu.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy