Bárta se pře s Pospíšilem, ve hře byly posty v ŘSD

Jan Němec (redaktor) Jan Němec (redaktor)
6. 3. 2012 7:02
Špičky ODS podle lídra VV tlačily na personální změny. Ministr Pospíšil to odmítá
Pospíšil: Byl jsem tam jako regionální šéf ODS.
Pospíšil: Byl jsem tam jako regionální šéf ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Výroky ze soudního líčení s lídrem VV Vítem Bártou oprášily spekulace o tom, jak se v Plzeňském kraji obsazoval vlivný post šéfa tamního Ředitelství silnic a dálnic.

"Pan ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil s lobbistou panem Jurečkou mě informovali o tom, že pokud má dojít k zachování pozitivních vztahů v koalici, tak je nepřípustné, aby se stal šéfem ŘSD v Plzeňském kraji pan Rödl," prohlásil v pondělí Bárta.

Pro vysvětlenou - Roman Jurečka je 1. místopředsedou ODS na Plzeňsku, Pavel Rödl je někdejší člen ODS a bývalý primátor Plzně.

Nikdo ze zúčastněných společnou schůzku pro Aktuálně.cz nepopírá, Bártova tvrzení o lobbingu ovšem odmítají.

Faktem ale je, že Rödl se nakonec šéfem ŘSD na Plzeňsku nestal, místo toho stejný post obsadil v Karlovarském kraji.

Nic pokoutního, tvrdí Pospíšil

"Byl jsem pověřen regionálním grémiem, abychom Bártovi sdělili, že Rödl vedl proti ODS lživou kampaň a že jeho chystané jmenování vzedmulo v ODS debatu," vysvětluje účel své tehdejší návštěvy Jiří Pospíšil.

Na schůzce nevidí nic pokoutného a odvolává se na to, že výhrady vůči Rödlovi řekl veřejně vloni v únoru i v médiích. "Na ministerstvu jsem byl jako předseda regionu a tlumočil jeho stanovisko," dodává Pospíšil.

Pavel Rödl v roce 2010 z ODS vystoupil a kandidoval v regionálních volbách za Občané.cz. Momentálně je řadovým plzeňským zastupitelem - a právě i ředitelem ŘSD v Karlovarském kraji.

Bárta: Vyprovodil jsem je ze dveří.
Bárta: Vyprovodil jsem je ze dveří. | Foto: Ludvík Hradilek

Vyhazov ze dveří. Nebo ne?

Podobně jako ministr Pospíšil reaguje i místopředseda ODS Plzeňska Roman Jurečka: "Schůzka byla absolutně oficiální, měli jsme pověření ODS. A já tam byl jako místopředseda regionálního sdružení, rozhodně ne jako lobbista, jak záměrně říká Bárta."

Také konec příběhu líčí aktéři různě.

"Pány jsem z místnosti vyprovodil," prohlásil u soudu Bárta.

"Rozhodně to tak nebylo," odmítá Bártovo líčení Jurečko.

Vít Bárta o schůzce mluvil v souvislosti s dalším pnutím ve vládní koalici, jež má na svědomí soud, který řeší, zda půl milionu korun v obálce pro Kristýnu Kočí a 170 tisíc pro Jaroslava Škárku byl úplatek za loajalitu, jak tvrdí Kočí a Škárka, nebo půjčka, jak prohlašuje Bárta.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy