Babišovy kandidáty lustruje exmanažerka leasingové firmy

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
4. 9. 2014 19:00
Sedmačtyřicetiletou expertku na marketing a PR si Babiš do svého týmu přivedl teprve v červenci.
Erika Duchanová
Erika Duchanová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nenápadná tmavovláska v přísném kostýmu před usednutím v restauraci naskládá na stůl štos hustě potištěných papírů, které s sebou posledních několik dní nosí všude. "To je program pana Babiše a našich ostatních ministrů před komunálními volbami. Dnes se to bude schvalovat," vysvětluje Erika Duchanová, nová centrální manažerka hnutí ANO.

Sedmačtyřicetiletou expertku na marketing a PR si Babiš do svého týmu přivedl teprve v červenci. A hned jí svěřil jeden z nejdůležitějších úkolů – prověřit lídry na kandidátkách po celé republice.

Manažerka, která se stala vedle šéfky pražské organizace Radmily Kleslové jednou z nejbližších Babišových spolupracovnic, přitom paradoxně nemá s politickým marketingem žádné zkušenosti. "Je to pro mě všechno naprosto nové," líčí žena, která jako jedna z mála osobně viděla všechny lídry, které ANO vysílá do komunálních voleb.

Až dosud se pohybovala především v byznysu, pracovala například pro Tatru nebo ZPS Zlín, k Babišovi pak přešla po třinácti letech v UniCredit Leasing. Právě kvůli zkušenostem s řízením marketingových oddělení si ji Babiš primárně najal. "Mým úkolem je vybudovat centrálu hnutí a vytvořit standardní hierarchii, kterou by politická strana měla mít. Dalo by se to nazvat jako tajemník strany," popisuje Duchanová zadání, které dostala.

Babiš ji oslovil na společenské akci. "Asi hodinu jsme si povídali. Pak jsme se sešli ještě dvakrát a na konci třetí schůzky mi nabídnul, jestli bych neměla zájem řídit hnutí," popisuje Duchanová, jak se stala "třetí rukou" šéfa, který je známý tím, že důvěřuje jen omezenému počtu lidí.

S nikým z vedení hnutí se prý předem neznala, myšlence ANO ale fandí od začátku. Hned měsíc po jeho vzniku se stala "sympatizantem", což je termín pro lidi, kteří se nechtějí přímo politicky angažovat. Duchanová by přitom mohla být typickou Babišovou kandidátkou – schopná manažerka s dobrým vystupováním, za kterou nejdou žádné skandály – od aktivní politiky se ale drží dál.

"Domluvili jsme se s panem Babišem, že moje spolupráce není politická, ale manažerská. Nejsem členem hnutí," odmítá Duchanová. Její odpověď na otázku, proč se rozhodla opustit prostředí byznysu a vrhla se do spolupráce s politickou stranou, je však nápadně podobná slovům straníků – je potřeba, aby se do politiky dostali lidé s odbornými zkušenostmi.

Její manažerské úkoly šly ale kvůli volbám na čas stranou. Místo toho se pustila do práce, kterou do té doby nikdy nedělala – prověřování kandidátů do Senátu a na radnice. Zadání bylo jasné, a sice předejít podobnému fiasku jako v parlamentních volbách, kdy museli narychlo odstupovat poslanci, kteří zatajili kariéru politruka nebo dluhy na pojištění. Výsledkem "lustrační" akce je pak deset zcela zrušených kandidátek, například na Praze 3 či Praze 9, a desítky změn v pořadí jednotlivých kandidátů.

Uchazeče o politickou kariéru nejdříve prověřoval tým najatých studentů, kteří z veřejných zdrojů zjišťovali, jaká je minulost kandidáta, zda byl v jiné politické straně a jaká je jeho platební morálka. Pak následovalo "grilování" u Duchanové a dalších poradců. "Ptali jsme se jich, jestli sami vědí o něčem, co by se proti nim dalo použít. Někteří lidé s tím vyrukovali, ještě než jsme se zeptali. Byly tam ale i případy, kdy jsme věděli, že je tam problém, a kandidát to ani na přímou otázku nepřiznal," popisuje Duchanová.

Na problémy kontrolní tým narazil téměř u čtyř stovek jmen. Krajští předsedové, kteří za "nezávadnost" kandidátek ručí, pak museli začít vysvětlovat a zároveň dostali doporučení, jak s rizikovými jmény naložit. Dva lidé například museli skončit, protože zatajili exekuce. "Prověřování stálo asi 300 tisíc korun," popisuje Duchanová.

Tým Duchanové nekontrolovat pouze pražské kandidátky. Ty si totiž vzal na starost Andrej Babiš osobně. Příliš se mu ale nevedlo, například pozici lídra obsadil až na několikátý pokus. "O Praze vám nedokážu vůbec nic říct, to bylo zcela v režii pana Babiše a paní Kleslové. Pohovory s nimi vedli oni, k nám pokyn o jejich prověřování nepřišel," vysvětluje Duchanová při otázkách na pražskou kandidátku.

Při hovoru o Babišovi potvrzuje dojmy svých kolegů – šéf strany si před volbami rád hlídá každý detail. "Mně to nevadí, jsem zvyklá pracovat pod kontrolou a pod tlakem. Naopak mi manažerský styl řízení strany vyhovuje, klasická politická strana by pro mě asi nebyla," dodává Duchanová.

Článek vyšel 4. září 2014 v sesterském deníku Insider.

 

Právě se děje

před 46 minutami

ČEZ dostal od úřadu pro jadernou bezpečnost povolení pro nový zdroj v Dukovanech

Společnost Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ toto pondělí získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolení k umístění nového jaderného zdroje v Dukovanech. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle firmy jde o jeden z nejvýznamnějších přípravných kroků před zahájením stavby a výběrem dodavatele. Příprava a zpracování dokumentace pro licenční řízení trvala pět let a její součástí bylo přes 200 odborných studií, analýz a rozborů, uvedl ČEZ.

SÚJB dnes na svém webu uvedl, že na posouzení žádosti spolupracoval tým inspektorů úřadu, specialistů Státního ústavu radiační ochrany a dalších expertů. Správní řízení trvalo téměř 12 měsíců. Byla při něm hodnocena zadávací bezpečnostní zpráva a další dokumenty, které se podle atomového zákona k žádosti přikládají. "Z hodnocení nevyplynuly žádné skutečnosti, které by vydání povolení bránily," řekla předsedkyně SÚJB Dana Drábová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy