Babišovo desatero. Premiér chystá pro vládu etický kodex, po ministrech chce bezúhonnost

Radek Dragoun Radek Dragoun
23. 7. 2018 5:30
Sám Babiš je přitom trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo kvůli podezření z neoprávněného čerpání padesátimilionové dotace.
Premiér Andrej Babiš.
Premiér Andrej Babiš. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Premiér Andrej Babiš vytvořil pro ministry ve své vládě etický kodex, podle něhož by se měli chovat. To, že podobný dokument vznikne, přislíbil na jednání Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, ve které jsou i zástupci neziskového sektoru. Cílem kodexu je podle premiéra zdůraznit zvýšenou politickou odpovědnost členů vlády.

"Má to být jakési desatero pravidel řádného chování členů vlády. Je to už napsané, akorát to ostatní ministři ještě neviděli," řekl Aktuálně.cz Babiš. Dokument ještě musí schválit vláda, hlasovat by se o něm mělo na konci srpna.

Babiš se při tvorbě kodexu inspiroval v zahraničí. Kromě zásad hájení veřejného zájmu v něm budou i body o respektu k právu veřejnosti na informace, nestrannosti státní služby nebo součinnosti s Poslaneckou sněmovnou. Vyžaduje ale také zásady bezúhonnosti a dodržování právního řádu.

Sám Babiš je přitom trestně stíhán v kauze Čapí hnízdo kvůli podezření z neoprávněného čerpání padesátimilionové dotace. "Jde o to, co je to zásada bezúhonnosti. Možná má pan premiér na mysli presumpci neviny. Pod tím termínem si jde představit úplně cokoliv," říká právník Marek Zelenka z občanského sdružení Oživení.

Neziskové organizace vytvoření etického kodexu vítají. Mezi oblastmi, které Babiš Aktuálně.cz představil, jim však některé chybí. "V etických kodexech v zahraničí je pak hodně kladen důraz na důsledné praktické řešení střetu zájmů, což je téma velmi aktuální i u nás, a proto by bylo dobré se v tomto například novozélandským etickým kodexem inspirovat," říká vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický.

Střet zájmů

Babiš s postřehem nevládních organizací, že by kodex měl myslet i na střet zájmů, souhlasí. "Neziskovky by měly také řešit svůj střet zájmů a zveřejňovat, jak se financují. Pokud mají být nezávislé, neměly by dostávat peníze od státu," dodává.

Právě na Babišův střet zájmů jeho odpůrci často upozorňují. Premiér prostřednictvím svěřenského fondu ovládá holding Agrofert, který mimo jiné získává miliony z evropských dotací a podniká v zemědělství či potravinářském a chemickém průmyslu. Spadá pod něj i vydavatelství MAFRA, které vydává deníky MF Dnes nebo Lidové noviny.

Pokud by dokument skutečně řešil i střet zájmů, dotýkal by se tak hlavně Babiše. "Z etického kodexu by pan premiér věděl, co má dělat, když na pořad jednání přijde něco, co může ohrozit nestrannost jeho rozhodování," vysvětluje Zelenka.

Obecně má podle něj člověk ve střetu zájmů v ideálním případě tuto skutečnost oznámit zbývajícím členům a z místnosti odejít. Kolektivní orgán pak v jeho nepřítomnosti rozhoduje, zdali mu umožní se účastnit projednávání takového bodu, případně jestli mu umožní i hlasovat.

Sám Zelenka však uznává, že takové řešení nemusí být vždy praktické. "Minimálně by ale v zápise o jednání mělo být zaznamenáno, že si daný člověk střet zájmů uvědomil, oznámil ho ostatním a nějak s tím naložil," dodává.

Související video: Premiér Babiš v čele Rady pro boj s korupcí? Sám musí zvážit vhodnost tohoto postupu, říká Zeman

Sledujte brífink nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. | Video: DVTV

Vážení čtenáři, v textu jsme doplnili chybějící slovo v názvu Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí. Za chybu se omlouváme.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) se příští středu 28. dubna, týden po svém jmenování do vlády, vydá na svou první zahraniční cestu. Jak bývá u nejvyšších českých ústavních činitelů po rozpadu společné federace nepsanou tradicí, povede na Slovensko. Kulhánek to večer oznámil na twitteru po dnešním telefonátu se svým polským protějškem Zbigniewem Rauem.

Polskému ministrovi zahraničí poděkoval za slova podpory, které Rau vyjádřil České republice. "Pozval mě do Polska, kam se moc rád vydám. Na první zahraniční cestu pojedu ve středu na Slovensko a pak i do Maďarska. Spolupráce ve V4 je priorita," uvedl šéf české diplomacie.

před 54 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy