Babišovi lidé navrhli, jak mají být placeni úředníci

Jan Němec Jan Němec
9. 2. 2014 11:20
Andrej Babiš předložil vlastní verzi služebního zákona. Je rozepsána až do paragrafů.
Andrej Babiš opět překvapil lidovce i sociální demokraty.
Andrej Babiš opět překvapil lidovce i sociální demokraty. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Andrej Babiš překvapil kolegy v koalici a předložil vlastní verzi služebního zákona. Je rozepsána už do jednotlivých paragrafů.

Kromě věcného sporu nad textem se rýsuje i roztržka ohledně kompetencí - přesněji kdo má finální verzi zákona připravit. Možná proto si ANO pospíšilo.

Jen připomeňme, že zákon o státní službě už sice prošel ve Sněmovně úvodním čtením, ale nakonec bude vypadat úplně jinak, protože koalice předloží kompletní pozměňovací návrh.

Podle informací z koaličních stran vznikl návrh hnutí ANO v dílně právního poradce Roberta Pelikána a Lukáše Wagenknechta.

Ten první je od tohoto týdne vedoucím legislativního odboru na ministerstvu financí a ten druhý ministerským náměstkem Andreje Babiše. Potvrzuje se tedy, že Babiš přebírá agendu své expertce pro státní správu Věře Jourové a iniciativa, jak to přesně charakterizuje jeden z členů ANO, se „přesouvá spíše na finance, ač to vypadá paradoxně".

Pelikánův-Wagenknechtův návrh však velký dojem neudělal. „Myslím, že není možné psát takové věci někde na koleně bez dostatečné expertní podpory," řekl o něm ministr pro legislativu za ČSSD Jiří Dienstbier.

A další člen koaličního expertního týmu má připomínku podobného obsahu: „Finance přece nejsou v tomhle vůbec kompetentní."

Návrh Babišových odborníků věcně navrhuje například odměňování úředníků. Počítá sice se 16 platovými třídami, jejichž tarify by určovala vláda svým nařízením, zároveň ale počítá s „motivační odměnou" až do výše pětiny platu.

Čtěte více v placeném deníku Insider:

Co navrhují Babišovi lidé do služebního zákona. Kdo bude jmenovat ředitele?

 

Právě se děje

před 6 minutami

Nizozemské házenkářky jsou poprvé mistryněmi světa

Nizozemské házenkářky jsou poprvé mistryněmi světa. Ve finále porazily 30:29 Španělsko gólem ze sedmimetrového hodu sekundu před koncem.

před 11 minutami

Pinturault ovládl slalom ve Val d'Isere a vede celkově SP

Francouzský lyžař Alexis Pinturault suverénně vyhrál slalom na domácím svahu ve Val d'Isere a ujal se vedení v celkovém hodnocení Světového poháru. V nejtechničtější disciplíně se dočkal triumfu po pěti letech, dohromady to bylo jeho 25. vítězství v kariéře. Ve Val d'Isere se osmadvacetiletý Pinturault radoval počtvrté, slalom tu vyhrál už v roce 2012, v letech 2016 a 2017 nenašel přemožitele v obřím slalomu.

Pinturault zajel jako první muž na trati nejrychlejší čas úvodního kola, v součtu obou jízd zvítězil s náskokem téměř půldruhé sekundy před Andrém Myhrerem ze Švédska. Těsně třetí skončil Ital Stefano Gross, za kterým o jedinou setinu zaostal hvězdný Henrik Kristoffersen. Norský vítěz úvodního slalomu v Levi po nepovedeném prvním kole poskočil na čtvrté místo z 27. pozice a udržel se v čele hodnocení disciplíny.

Senzační druhé místo neudržel Američan Luke Winters, který se ve výsledcích po první jízdě zařadil za Pinturaulta s vysokým startovním číslem 40. Nakonec se dočkal premiérových bodů v SP alespoň za 19. místo. Čeští závodníci ve Francii nestartovali.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Ve Strakonicích kvůli Ústavnímu soudu opakovaly volby. Původní vítěz ještě posílil

Opakované obecní volby ve Strakonicích vyhrálo hnutí Strakonická Veřejnost. Získalo 64,72 procenta hlasů, což znamená 17 mandátů v 21členném zastupitelstvu. Strakonická Veřejnost tak ještě zvýraznila své vítězství v porovnání s řádnými volbami v říjnu 2018.

Tehdy ji podpořilo 51,1 procenta voličů. Jeden z neúspěšných kandidátů Karel Jánský (Změna pro Strakonice) ale podal stížnost, že v radničním zpravodaji, na výlepových plochách i sloupech lamp byla Strakonická Veřejnost zvýhodněna. Ústavní soud nakonec rozhodl, že se volby zopakují.

Do zastupitelstva se kromě Strakonické Veřejnosti dostaly ještě dva subjekty. 3Koalice pro silné Strakonice získala tři a Jihočeši 2012 jeden mandát. Volební účast činila 48 procent. V opakovaných volbách usilovalo o podporu deset subjektů. Poprvé kandidovalo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Podpořilo jej 3,32 procenta voličů.

Další zprávy