Babiš: Sobotka podrazil koalici při jednání o platech

ČTK ČTK
7. 12. 2014 12:48
Premiér se při jednání o platech zákonodárců choval populisticky, řekl ministr financí. Postup celé ČSSD označil za neuvěřitelný. Sobotka se kritice brání a tvrdí, že Babiš při hlasování utekl.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD podle ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše při jednání o platech zákonodárců podrazil koalici, své poslance i opozici.

Choval se absolutně populisticky, řekl Babiš v nedělních Otázkách Václava Moravce na České televizi. Postup sociální demokracie v této záležitosti označil za neuvěřitelný.

Sobotka kritiku odmítl, dostál prý své odpovědnosti. Naopak Babiš podle něj při hlasování ze Sněmovny utekl.

Babiš zopakoval svůj názor, že sociální demokracie nechtěla řešit zvyšování platů před komunálními volbami, protože se prý vždy chová podle voleb, a tak se věc začala řešit pozdě. Na koaliční radě 12. listopadu podle něj premiér uvedl, že si představuje růst platů ústavních činitelů v příštím roce mezi 3,5 a 26 procenty a pověřil předsedy koaličních klubů, aby to projednali s opozicí.

Sněmovní rozpočtový výbor se pak dohodl na růstu platů o 14,4 procenta. "A potom se stalo něco neuvěřitelného, protože 22. 11. zasedalo předsednictvo ČSSD, na kterém pan premiér navrhl, že to zvýšení je nepřijatelné a stal se bojovníkem proti zvýšení platů, tudíž podrazil koalici, své poslance, opozici a choval se absolutně populisticky," uvedl Babiš. Postěžoval si také na to, že o tom jako koaliční partner nebyl informován.

Sobotka: Babiš utekl

Sobotka Babišovo tvrzení popírá. Na všech jednáních o platech prý zastával názor, že mzdy ústavních činitelů nesmí růst rychleji než platy zaměstnanců veřejného sektoru. Sám pak hlasoval pro zhruba tříprocentní nárůst.

"Andrej Babiš při hlasování ze Sněmovny utekl, takže veřejnost opět nezná jeho názor. Kdyby utekli všichni, tak jako pan Babiš, platy poslanců by vzrostly od nového roku o 26 procent. Poslanci ANO verbálně prosazovali další zmrazení platů. Každý si může udělat názor, co je větší populismus," napsal Sobotka.

"Jako premiér jsem dostál své odpovědnosti, od problému neutekl a prosadil spolu s poslanci ČSSD řešení, které je systémové a uměřené," dodal ministerský předseda.

Růst o tři procenta

Po dlouhých debatách se nakonec v pátek poslanci dohodli na tom, že by jim od ledna měli vzrůst platy zhruba o tři procenta. Základní plat poslance a senátora by se zvýšil o 1700 na 57 600 korun. Platová předloha, která řeší i soudcovské platy, míří k posouzení do Senátu. Premiér Sobotka věří, že s normou nebude mít problém ani prezident Miloš Zeman.

Schválený návrh předpokládá, že příští rok se budou platy politiků vypočítávat ze základny ve výši 2,25násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře za rok minulý. Další dva roky by se koeficient zvyšoval vždy o desetinu, v roce 2018 by byl 2,5. Pak se automaticky vrátí na konečných 2,75.

 

Právě se děje

Další zprávy