Babiš má hnutí naštvaných, chce se dostat do Parlamentu

Domácí Domácí, Tereza Šídlová
4. 11. 2011 19:24
Iniciativa Ano 2011 vydala svůj manifest. Babiš hodlá platit politické sdružení

Praha - Miliardář Andrej Babiš potvrdil spekulace, že chce vytvořit novou politickou stranu. Sám přitom zatím zůstává manažerem iniciativy Ano 2011, která je zatím "občanským hnutím".

"Naším cílem je spravedlivější společnost, funkční a právní stát. A toho můžeme dosáhnout jedině jednoznačným vítězstvím občanského hnutí složeného z důvěryhodných a nezávislých osobností České republiky v následujících parlamentních volbách," uvádí na webu ve výzvě své iniciativy Babiš.

Potravinářský magnát v posledních týdnech opakovaně tvrdě zkritizoval politické elity za korupční praktiky a začal podle zjištění Aktuálně.cz také oslovovat některé výrazné tváře v politice kvůli případné spolupráci.

"Nabízím, že bez nároku na odměnu budu manažerem tohoto hnutí. Veškeré náklady spojené s touto iniciativou budu hradit ze svých příjmů," dodal Babiš.

Jsem jako vy - naštvaný

Babiš svou politickou aktivitu vysvětluje "naštvaností". Prý už nechce nadále přihlížet "rozkrádání země".

"V Česku zaměstnávám ve svých firmách tisíce lidí, platím stovky milionů korun na daních a jsem naštvaný stejně jako vy," píše dále majitel Agrofertu, který sám v minulosti čelil podezření z nestandardních vztahů s některými politiky.

Nezanevřel však na všechny aktivní politiky. Podle informací Aktuálně.cz už oslovil například bezpartijní senátorku zvolenou za hnutí Severočeši.cz Alenu Dernerovou či ostravského primátora a sociálního demokrata Petra Kajnara.

"Na některých věcech jsme se shodli a uvidíme, jak se to bude dál vyvíjet. Mám zájem podpořit vše, co je na tom programu dobré. O spolupráci tedy uvažuji, byť třeba v krajských volbách kandidovat nechci," řekla k případné spolupráci Dernerová.

Proti korupci s Janečkem

Minimálně přes webové stránky je Babišova iniciativa propojená s Nadačním fondem proti korupci matematika a podnikatele Karla Janečka, který například veřejně podporuje Libora Michálka, iniciátora korupční aféry na Státním fondu životního prostředí.

Babiš si už také zaregistroval několik ochranných známek, jejichž názvy naznačují, že mohou být použity pro politickou stranu či sdružení.

Sám Babiš však v minulosti čelil kritice kvůli podezření z nadstandardních vztahů s některými politiky. Například s někdejší hvězdou sociální demokracie a pozdějším premiérem Stanislavem Grossem. Babišův Agrofert také sponzoroval některé kulturní akce, na které sháněla peníze Grossova manželka Šárka.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

V odpadních vodách V Brně nalezli odborníci poprvé stopy ketaminu

V brněnských odpadních vodách nalezli odborníci stopy ketaminu. Ukazuje to zpráva Evropského monitorovacího centra pro drogy a závislosti (EMCDDA) za rok 2022. V průzkumu stop omamných látek v odpadních vodách se ketamin, jehož spotřeba v Evropě stoupá, objevil poprvé. Nejvyšší koncentrace této drogy, která se mimo jiné používá pro donucení k sexu, odborníci naměřili na Pyrenejském poloostrově či v Dánsku. Podle zprávy se v Praze mezi lety 2021 a 2022 více než zdvojnásobila koncentrace kokainu v kanalizační vodách. Česká města vykazují nejvyšší hodnoty ve čtyřech ze šesti druhů sledovaných omamných látek.

V Brně naměřili v průměru za den v odpadních vodách 1,28 miligramu ketaminu na 1000 lidí. To byl 11. nejvyšší údaj v celoevropském srovnání. I tak ale byla koncentrace zaznamenaná v Brně mnohonásobně nižší než ve městech v čele hodnocení. Nejvyšší koncentraci ketaminu vykázaly Barcelona se zhruba 30 miligramy na 1000 lidí, Lisabon s 19 miligramy na 1000 osob a Kodaň se 17 miligramy na 1000 osob. V Český Budějovicích, které byly dalším městem na území Česka, kde se měření uskutečnilo, byla zaznamenána nulová hodnota

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Primátor chce pro Železného omluvu od policie, neměla prý právo video zveřejnit

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. Toto stanovisko sdělil řediteli městské policie Eduardu Šustrovi s tím, že kromě systémové nápravy by situaci vyřešila i omluva. Případ prověří také Úřad pro ochranu osobních údajů. Šuster pochybení odmítl, městská policie podle něj postupovala stejně jako při zveřejňování jiných videí v minulosti.

"Důkladně jsem se seznámil se všemi okolnostmi zveřejnění videozáznamu úkonu Městské policie hlavního města Prahy a došel k závěru, že MPP nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam při řešení přestupku pana Železného," napsal Svoboda na Twitteru.

Situaci primátor hodnotí jako pochybení konkrétního člověka, nikoliv městské policie jako celku. "Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu. Panu řediteli jsem tlumočil názor, že by kromě systémové nápravy tuto situaci vyřešila i omluva," uvedl.

Šuster na facebooku městské policie uvedl, že ho primátor seznámil se stanovisky dvou advokátních kanceláří. Městská policie nicméně podle Šustera při zveřejnění videa postupovala při anonymizaci tak, že se snažila plně zachovat osobnostní práva přestupce. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy