ANO hledá člověka, kterého vyšle jako náměstka k Němečkovi. Ve hře je Štambera i Vojtěch

Lucie Heřmanská
8. 3. 2016 16:53
Poté, co Josef Vymazal opustil na ministerstvu zdravotnictví funkci náměstka, začíná výběr jeho nástupce. Oproti minulosti je tady ale rozdíl - Vymazala sice nominovalo hnutí ANO, jenže jeho post nově podléhá služebnímu zákonu. Takže nástupce musí projít výběrovým řízením a rozhodnout má především odbornost, nikoliv politika. Mezi vážnými kandidáty na post odborného náměstka se už stačilo objevit několik jmen. Jsou mezi nimi například Dalibor Štambera nebo Adam Vojtěch.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči Josef Vymazal k 11. březnu ze zdravotních důvodů rezignoval. Ten, kdo jej nahradí, se okamžitě začal hledat. Oproti minulosti je tady ale rozdíl - Vymazala sice nominovalo hnutí ANO, jenže jeho post nově podléhá služebnímu zákonu. Takže nástupce musí projít výběrovým řízením a rozhodnout má především odbornost, nikoliv politika.

Mezi vážnými kandidáty na post odborného náměstka se už stačilo objevit několik jmen. Jedním z nich je například Dalibor Štambera, který byl v minulosti krátce náměstkem ministryně zdravotnictví. "Klidně bych o tom uvažoval, ale kvůli služebnímu zákonu je to dnes trochu složitější," uvedl.

Nový náměstek musí totiž splňovat přesná kritéria, mezi která patří například několikaletá praxe a mimo jiné i postavení ve státní správě. Podle přednosty Kliniky onkologické péče a poslance za ANO profesora Rostislava Vyzuly má ale Štambera šanci ve výběrovém řízení uspět. "Je to člověk, který už náměstkem na ministerstvu nějakou krátkou dobu byl, takže zná prostředí a vyzná se v té problematice," řekl s tím, že ale navíc slyšel o dalších třech možných zájemcích. Výběrové řízení zatím ještě nebylo vyhlášeno.

Vymazalovým odchodem hnutí ANO ztrácí ve vedení ministerstva zdravotnictví svého člověka. To by mohl vyřešit tajemník ministra financí a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše Adam Vojtěch, jehož jméno se také často objevuje v souvislosti s uvolněným místem na ministerstvu zdravotnictví.

"Podobná nabídka zatím nepřišla, tudíž jsem se jí nezabýval. Pokud by taková situace hypoteticky nastala, musel bych zvažovat mnoho aspektů, mimo jiné to, zda jsem schopen se adaptovat na současnou filozofii ministerstva zdravotnictví a ztotožnit se s některými návrhy, které ministerstvo předkládá," řekl podle Zdravotnického deníku mladý právník.

Odstupující Josef Vymazal na ministerstvo zdravotnictví přišel z Nemocnice Na Homolce, kde je primářem radiodiagnostického oddělení. Náměstkem se stal poté, co byl Svatopluk Němeček jmenován ministrem. V posledních dnech byl Vymazal pod kritikou především kvůli novému tendru na leteckou záchrannou službu, jehož průběh napadl i jeho stranický šéf Andrej Babiš.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Do aukce kmitočtů pro síť 5G se přihlásilo sedm firem, horký kandidát ČEZ mezi nimi není

Do aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě 5G se přihlásilo sedm uchazečů. Jejich jména Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v této fázi nezveřejní. Nouzový stav, který bude platit od pondělí, nebude mít na aukci vliv. Vyplývá to z informací úřadu. ČTÚ uvedl, že všechny požadavky stávajících operátorů na vydání předběžných opatření, podané u soudu s cílem zastavit proces výběrového řízení, jsou už zamítnuty, a žádný z operátorů tak u Městského soudu v Praze se svou žádostí neuspěl.

Do aukce kmitočtů nakonec nepodala přihlášku energetická skupina ČEZ, byť polostátní firma účast dlouho zvažovala. Ve čtvrtek to sdělil mluvčí firmy Ladislav Kříž. ČEZ byl opakovaně označován za jednoho z horkých kandidátů pro vstup na mobilní trh jako čtvrtý operátor. Spekulovalo se o jeho možné spolupráci s rakouským operátorem A1.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Pedofilní učitel tance, který zneužil jedenáct dívek, spáchal ve vězení sebevraždu

Smrt pedofilního učitele tance, který si odpykával devítiletý trest za pohlavní zneužívání dívek z pražských mateřských škol, kvalifikovala Vězeňská služba jako sebevraždu. Nešlo tedy o trestný čin.  Muž zemřel v dubnu v mírovské věznici.

Lektor tance zneužil v letech 2015 a 2016 deset holčiček v sedmi různých školkách, jedenáctou na letním tanečním soustředění. Dívky před skrytou kamerou líbal, hladil nebo prováděl kopulační pohyby.

U tří holčiček zašel ještě dál. Se dvěma měl orální sex. Ze třetí, šestileté, si udělal taneční asistentku, která ho doprovázela na dětských kurzech a s kterou měl sexuální vztah. Po dobu dvou let jí postupně cíleně učil různé praktiky a natáčel s ní pornografická videa. U soudu uvedl, že s ní chtěl být až do smrti. Prohlásil také, že se už ve vazbě pokusil o sebevraždu léky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy