ANO debatuje, jak ztišit opozici a vládu nechat mluvit

Jan Němec (redaktor) Lucie Stuchlíková Jan Němec (redaktor), Lucie Stuchlíková
25. 2. 2014 18:40
Ministři by měli mít ve sněmovní debatě prostor neomezený, opozice má dostat časový limit.
Ti, co mohou mluvit.
Ti, co mohou mluvit. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Hnutí ANO naplnilo své nedávné proklamace a začalo skutečně připravovat změnu pravidel ve Sněmovně. Podstata je jednoduchá: striktně omezit časový limit projevů na plénu.

Mezi těmi, kdo mají být v projevu omezeni, mohou být i poslanci s takzvaným přednostním právem, jako jsou lídři opozice Zbyněk Stanjura nebo Miroslav Kalousek. Babišovi lidé totiž diskutují i o tom, že by i jim omezili čas nebo i přednostní právo mluvit, které platí kromě ministrů i pro vedení Sněmovny, předsedy klubů a předsedy stran. Zároveň však mají jasno v tom, že v případě ministrů koaliční vlády žádné omezení nebude.

Jinými slovy: vládní koalice reprezentovaná vládou by měla prostor neomezený, opozice by se musela spokojit s limitovaným časem.

Podle informací deníku Insider vytvořil už klub ANO skupinku poslanců, kteří v tomto duchu připravují návrh změn jednacího řádu. Jsou v ní Martin Komárek, Jan Sedláček nebo Matěj Fichtner.

Doba pro změnu je příhodná, protože Sněmovna právě ve výborech projednává novelu jednacího řádu, kterou hned zkraje funkčního období předložila Věra Jourová. Jde sice jenom o převzatou variantu návrhu z éry minulé Sněmovny, ale výše uvedené změny by se k ní daly přidat jako pozměňovací návrhy ve druhém sněmovním čtení.

„V tuto chvíli máme tři až čtyři návrhy," potvrdila legislativní iniciativu klubu ANO místopředsedkyně Sněmovny Jaroslava Jermanová, která dostala od svého klubu úkol na přípravu dohlížet.

Čtěte více v placeném deníku Insider: Kdo chce umlčet opozici a jaké jsou možnosti?

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy