Analýza: Za druhý propad Česka může Kalousek, ne Evropa

Petr Holub
27. 10. 2011 13:00
Ekonomiku čekají nové potíže. Ministr financí a premiér vidí jejich zdroj v eurozóně
Petr Nečas na summitu EU. Zdraví se s "motorem" unie, tandemem Angela Merkelová (německá kancléřka) a Nicolas Sarkozy (francouzský prezident).
Petr Nečas na summitu EU. Zdraví se s "motorem" unie, tandemem Angela Merkelová (německá kancléřka) a Nicolas Sarkozy (francouzský prezident). | Foto: Reuters

Praha - Ekonomiku a také veřejné finance čekají nové potíže. Ministr financí Miroslav Kalousek a premiér Petr Nečas vidí jejich zdroj v dluhové krizi eurozóny, která prý přepadne také Česko.

Tato tvrzení však nepodporují ekonomická data.

Tuzemské hospodářství zpomaluje, i když tzv. dluhová krize Českou republiku ještě nezasáhla. Jediným prokazatelným důvodem je pokles domácí spotřeby, který vyvolala Nečasova vláda úspornou politikou.

Banky zatím půjčují

Za prvních osm měsíců letošního roku vyrostly bankovní úvěry podnikům o 39 miliard korun. Úvěry rostly rychleji pouze v letech hospodářské konjunktury 2005-2008. Případné obavy ze ztracených akvizic v Řecku a dalších středomořských státech tak zatím Prahu nezasáhly.

Český vývoz vyrostl za prvních osm měsíců o dvanáct procent. Hlavním odběratelem zůstaly země eurozóny. O víc než deset procent roste vývoz do Německa, na Slovensko, do Polska, Maďarska a do Belgie. Z deseti největších příjemců českého vývozu leží nadále deset v Evropě a šest v eurozóně.

Ani hrozící dluhová krize nesnížila v Evropě zájem o tuzemské výrobky. Proti loňskému roku poklesl vývoz pouze do Portugalska a do Bulharska.

Z eurozóny zatím dorazil jediný signál údajně nadcházejících špatných časů. Skutečně klesá objem průmyslových zakázek z ciziny. Stále však byl v srpnu o pět procent vyšší než před rokem.

Nízké mzdy a nezaměstnanost

Veškeré špatné zprávy tak zatím dodává tuzemská ekonomika.

Už čtvrtým rokem neroste domácí spotřeba a údaje Českého statistického úřadu prozrazují, že další kolo úspor zahájily domácnosti v letních měsících.

To se projevuje na tržbách maloobchodu i služeb, které jsou dnes pod úrovní roku 2007.

Protože lidé šetří, neinvestují do nového bydlení. To je hlavní důvod, proč stavebnictví proti loňskému roku pokleslo o deset procent. Stejně se propadlo zemědělství, jehož výrobky jsou pro tuzemskou populaci ve srovnání s dovozem z východu a jihu Evropy příliš drahé.

Nízkou domácí poptávkou trpí nakonec i průmysl. Jeho tržby v České republice poklesly proti loňsku o 2,5 procenta, zakázky už jsou proti loňsku nižší o deset procent.  Kromě tuzemských potravin lidé nenakupují ani vybavení domácností a stavební materiál.

Důvodem je fakt, že mzdy rostou v posledních čtyřech letech v průměru jen o procento ročně. Hrozící nezaměstnanost pak rodiny nutí, aby šetřily na horší časy.

Mzdový pokles způsobila úsporná opatření vlády. Ve státním sektoru klesly loni mzdy o dvě a letos o tři procenta. To umožňuje také soukromníkům držet mzdy dole.

Zázrak na Wisle

Nepřipustit výpadek domácí poptávky byl základní kámen hospodářské politiky úspěšného polského premiéra Donalda Tuska.

Předkrizové výkony tamního průmyslu i exportu kopírují vzestup industriálního sektoru v Česku. Na rozdíl od Čechů však Poláci udrželi v krizových letech 2008 a 2009 vysokou úroveň domácí spotřeby. Také proto bylo Polsko jedinou evropskou zemí, která nezažila ekonomickou recesi. V posledních dvou letech spotřeba opět rychle roste.

Spotřeba Poláků zabránila také hlubšímu propadu domácího průmyslu během minulé recese. Dnes mají tamní továrny lepší vyhlídky, protože domácí zakázky rostou více než desetiprocentním tempem. Stavebnictví roste v Polsku meziročně o patnáct procent.

Severní sousedé zaplatili za prosperitu vyšším rozpočtovým schodkem. Loni dosáhl 7,8 procenta HDP a byl proti českému o tři procenta vyšší. Zvýšením rozpočtových příjmů v letošním roce se však polský deficit sníží minimálně o třetinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy