Amnestie jako obchod? Nečas i Klaus to popírají

Radek Nohl Sabine Kejlová Radek Nohl, Sabine Kejlová
Aktualizováno 12. 12. 2013 16:29
Podle odposlechu řekl Nečas Nagyové, že "může říct otevřeně, že šlo o podpis za podpis".
Foto: ČTK

Praha - Expremiér Petr Nečas a bývalý prezident Václav Klaus popřeli, že by za podpisem pod novoroční amnestií byla jejich společná dohoda.

Zareagovali tak na část policejního odposlechu, který ve čtvrtek zveřejnil deník Aktuálně.cz. 

V policejním spisu, který se týká kauzy Jany Nagyové (dnes Nečasové), se uvádí, že Nečas 5. ledna své současné manželce prozradil, že šlo o to, vyměnit spolupodpis amnestie za prezidentův souhlas s konsolidačním balíčkem připraveným tehdejší vládou.

"Amnestie je strašný průšvih," říká podle policejního spisu Petr Nečas a dodává, že "může říct otevřeně, že šlo o podpis za podpis".  

 

Dohoda neexistovala, tvrdí Nečas i Klaus

Jak Nečas, tak i Klaus během čtvrtka takovou dohodu odmítli. "Neexistuje žádná taková souvislost," řekl Aktuálně.cz Petr Macinka z Institutu Václava Klause. 

"Prezident Klaus podpisem balíčku daňových změn pouze ukončil nejistotu, v níž se před koncem roku nacházeli všichni čeští plátci DPH. Vztah tohoto úkonu k amnestii byl nulový," dodal Macinka.

Foto: Aktuálně.cz

Bývalý premiér Petr Nečas ve vyjádření pro Právo prohlásil, že se nikdy s Klausem o konsolidačním balíčku a amnestii v nějaké souvislosti nebavil.

"Jde o pocitové konstatování, ve kterém říkám, že nevidím jediný důvod, když prezident, přestože nesouhlasil s konsolidačním balíčkem a podepsal ho, tak bych viděl já jako lidsky nefér, kdybych začal svůj krok podmiňovat anebo kolem toho dělat nějaké cavyky," reagoval Nečas pro Právo na slova, která zaznamenaly odposlechy.

 

Úplatky na amnestii vliv neměly, rozhodla policie

Jana Nečasové dnes čelí stíhání kvůli sledování bývalé manželky expremiéra Nečase Radky a také kvůli uplácení bývalých poslanců ODS. V tomto případě hrozí obvinění i samotnému Nečasovi. Zatím se tomu ale nestalo.

Amnestie propustila na svobodu zhruba 6500 vězňů a prominula podmíněné a alternativní tresty desetitisícům dalších lidí. Obsahovala mimo jiné článek, který zastavil některé rozsáhlé hospodářské kauzy s miliardovými škodami.

K autorství tohoto článku v amnestii se dodnes nikdo nezná. Vyšetřování protikorupční policie vyloučilo, že by na Klausovu amnestii měly vliv úplatky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 37 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy