Amnestie jako obchod? Nečas i Klaus to popírají

Radek Nohl Sabine Kejlová Radek Nohl, Sabine Kejlová
Aktualizováno 12. 12. 2013 16:29
Podle odposlechu řekl Nečas Nagyové, že "může říct otevřeně, že šlo o podpis za podpis".
Foto: ČTK

Praha - Expremiér Petr Nečas a bývalý prezident Václav Klaus popřeli, že by za podpisem pod novoroční amnestií byla jejich společná dohoda.

Zareagovali tak na část policejního odposlechu, který ve čtvrtek zveřejnil deník Aktuálně.cz. 

V policejním spisu, který se týká kauzy Jany Nagyové (dnes Nečasové), se uvádí, že Nečas 5. ledna své současné manželce prozradil, že šlo o to, vyměnit spolupodpis amnestie za prezidentův souhlas s konsolidačním balíčkem připraveným tehdejší vládou.

"Amnestie je strašný průšvih," říká podle policejního spisu Petr Nečas a dodává, že "může říct otevřeně, že šlo o podpis za podpis".  

 

Dohoda neexistovala, tvrdí Nečas i Klaus

Jak Nečas, tak i Klaus během čtvrtka takovou dohodu odmítli. "Neexistuje žádná taková souvislost," řekl Aktuálně.cz Petr Macinka z Institutu Václava Klause. 

"Prezident Klaus podpisem balíčku daňových změn pouze ukončil nejistotu, v níž se před koncem roku nacházeli všichni čeští plátci DPH. Vztah tohoto úkonu k amnestii byl nulový," dodal Macinka.

Foto: Aktuálně.cz

Bývalý premiér Petr Nečas ve vyjádření pro Právo prohlásil, že se nikdy s Klausem o konsolidačním balíčku a amnestii v nějaké souvislosti nebavil.

"Jde o pocitové konstatování, ve kterém říkám, že nevidím jediný důvod, když prezident, přestože nesouhlasil s konsolidačním balíčkem a podepsal ho, tak bych viděl já jako lidsky nefér, kdybych začal svůj krok podmiňovat anebo kolem toho dělat nějaké cavyky," reagoval Nečas pro Právo na slova, která zaznamenaly odposlechy.

 

Úplatky na amnestii vliv neměly, rozhodla policie

Jana Nečasové dnes čelí stíhání kvůli sledování bývalé manželky expremiéra Nečase Radky a také kvůli uplácení bývalých poslanců ODS. V tomto případě hrozí obvinění i samotnému Nečasovi. Zatím se tomu ale nestalo.

Amnestie propustila na svobodu zhruba 6500 vězňů a prominula podmíněné a alternativní tresty desetitisícům dalších lidí. Obsahovala mimo jiné článek, který zastavil některé rozsáhlé hospodářské kauzy s miliardovými škodami.

K autorství tohoto článku v amnestii se dodnes nikdo nezná. Vyšetřování protikorupční policie vyloučilo, že by na Klausovu amnestii měly vliv úplatky.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy