Adepti na ideologii alá únor 1948 tu jsou, řekl Klaus

rga
25. 2. 2008 21:20
Prezident to řekl při vzpomínkové akci na Hradě

Praha - Pamětníci na Staroměstském náměstí, komunistická mládež na nábřeží, politici na Pražském hradě: V Česku se v pondělí připomínalo šedesáté výročí komunistického puče.

Na Hradě byl hlavním řečníkem prezident Václav Klaus, jehož projevu naslouchali členové Konfederace politických vězňů, zástupci církví, České obce skolské, spolků Orel a Junák.

Prezident varoval před opakováním února 1948. A ač se nevyslovil přímo, jeho paralela komunistické ideologie k postupu státníků a nevládních organizací, kteří chtějí zastavit globální změny klimatu, byla zjevná.

Co prezident řekl?

"...je naším úkolem zabránit v budoucnu vzniku dalších obdobných únorových událostí. Ty určitě nepřijdou z té samé ideologie, která způsobila únor 48. Budou s ní však mít - i přes jiný název a některé odlišné vnější znaky - shodnou podstatu: budou mít líbivou, patetickou, jednotlivce přesahující, na první pohled ušlechtile znějící, ve jménu dobra člověka či pokroku vystupující myšlenku, a její stoupenci budou mít sebevědomí tvrdit, že je pro její realizaci oprávněné člověka a jeho svobodu obětovat.

Některé kandidáty na tuto myšlenku a na její realizaci známe, i když pro uši mnohých jejich dnešní slova zatím neznějí dostatečně hrozivě. To se však v roce 1948 generacím mých rodičů a prarodičů zdálo také..."

Po prezidentově projevu vystoupila předsedkyně Konfederace politicých vězňů Naděžda Kavalírová. Ostře kritizovala zradu tehdejších vysokých politických funkcionářů, konkrétně uvedlla tehdejšího ministra obrany Ludvíka Svobodu.

Dále poukázala na neschopnost společnosti vyrovnat se pachateli komunistických zločinů. "Bezostyšná arogance těch, co unikli spravedlnosti, je čím očividnější," uvedla Kavalírová ve svém projevu. Minulost je podle Kavalírové stále živá a zápas o svobodu stále pokračuje.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
Další zprávy