Politika je svinstvo, píše Šlechtová. Exministryně se nevešla na kandidátku hnutí ANO

Michal Polák Michal Polák, Tomáš Klézl
Aktualizováno 15. 3. 2019 14:26
Karla Šlechtová nezískala místo na kandidátce ANO pro květnové evropské volby, kterou ve čtvrtek hnutí zveřejnilo. Právě s tím zřejmě souvisí její páteční frustrované prohlášení na Facebooku. "Politika je svinstvo. Hnus. Nic bych neudělala jinak," napsala bývalá ministryně pro místní rozvoj a obrany na sociálních sítích.
Karla Šlechtová.
Karla Šlechtová. | Foto: Jakub Plíhal

Značně rozhořčeně působí Šlechtová ve facebookovém příspěvku, který na sociální sítě umístila v pátek dopoledne. "Asi jsem věnovala 4 roky svého ministerského života něčemu, čemu jsme věřila, a byla to jen přetvářka," napsala Šlechtová na svůj profil.

"Politika je svinstvo. Hnus. Nic bych neudělala jinak. Děvkou/ovcí nikoho v politice fakt nebudu. Jsem pyšná na vše, co jsem kdy učinila, a těším se, až se vše jednou provalí," dodala. Níže připsala svoje vyjádření i v angličtině. Status doplnila fotografií se svým psem.

Na co konkrétně svými slovy reaguje, neuvedla. Ve čtvrtek však členové vedení hnutí schválili finální kandidátku pro eurovolby, na níž jméno Šlechtové nefiguruje. "Včera jsme zveřejnili sice jen 10 jmen, ale máme kandidátku uzavřenou. Mohu potvrdit, že paní Karla Šlechtová na ní není," informovala mluvčí hnutí ANO Lucie Kubovičová.

Šlechtová se přitom netajila tím, že by o post stála. "Určitě bych byla ráda, protože mě Evropská unie zajímá. Všichni to vědí. V podstatě můj životopis je složen z různých profesí, které se právě týkaly práce na evropských fondech, vyjednávání s Evropskou komisí a samozřejmě účasti v Evropském parlamentu a dalších věcí," uvedla v únoru pro Seznam zprávy v reakci na dotaz, zda by se chtěla ucházet o místo europoslankyně.

Jednička kandidátky Dita Charanzová pro Aktuálně.cz uvedla, že je se složením kandidátky spokojená. "Při tvorbě kandidátky se zvažovalo mnoho různých jmen. S tím, jak je po včerejšku tým postaven, jsem spokojená. Myslím, že je to vyvážená kandidátka z řad odborníků i politiků. Nenajdete na ní žádná jména vysloužilých straníků, kteří si jdou do Evropského parlamentu odpočinout za zásluhy," dodala.

Redakce Aktuálně.cz se pokoušela s Šlechtovou spojit, ale politička nereagovala ani na volání, ani na SMS.

Kandidátka hnutí ANO pro evropské volby

Dita Charanzová na sněmu ANO
  • 1) Dita Charanzová
  • 2) Martina Dlabajová
  • 3) Martin Hlavacek
  • 4) Radka Maxová
  • 5) Ondřej Knotek
  • 6) Ondřej Kovařík
  • 7) Karel Filipčík
  • 8) Daniel Struž
  • 9) Kamila Bláhova
  • 10) Milan Zavadil

Hnutí ANO zvolilo do čela kandidátky pro volby do Evropského parlamentu europoslankyni Ditu Charanzovou, její kolegyni z Evropského parlamentu Martinu Dlabajovou a ekonoma Martina Hlaváčka. Na čtvrtém místě bude poslankyně ANO Radka Maxová a na pátém bývalý lídr pirátů v Mariánských Lázních Ondřej Knotek.

V roli velvyslankyně?

Po odchodu Šlechtové z ministerstva obrany se spekulovalo o tom, že by mohla být novou velvyslankyní v Japonsku nebo na Slovensku. 

"Japonsky neumím, to byla taková účelovka, štípnutí, abych si uvědomila, že šlapu na kuří oka. Kdyby mohli, nejradši by mě vystřelili na Mars," řekla v minulosti Šlechtová Aktuálně.cz.

Karla Šlechtová působila mezi říjnem 2014 a prosincem 2017 jako ministryně pro místní rozvoj ve vládě Bohuslava Sobotky, poté byla do letošního června ministryní obrany v první vládě Andreje Babiše. Do svého druhého kabinetu si ji však už Andrej Babiš nevybral, nahradil ji Lubomír Metnar.

Podle Šlechtové bylo důvodem jejího konce ve funkci to, že rozplétala klientelistické sítě, což prý mnoha lidem vadilo. "Nebudu zítra jmenovaná, abych nepokračovala v přetrhávání těch pavučin," řekla Šlechtová novinářům.

I kvůli této situaci se dostala později s premiérem do sporu. "Andrej Babiš mě samozřejmě zklamal svým přístupem. Čtyři roky jsem byla loajální," řekla v rozhovoru pro DVTV. Později také uvedla, že proti ní vedou kampaň deníky z Babišova vydavatelství Mafra a že s ní premiér nekomunikuje. Nyní je řadovou poslankyní hnutí ANO.

Během svého působení na ministerstvu obrany čelila Karla Šlechtová několikrát vlně kritiky ze strany politiků i veřejnosti. Proslula například aférou, kdy květnu loňského roku vyfotografovala svého psa na hrobu neznámého vojína, nebo tvrzením, že českoslovenští legionáři za první světové války bránili vesnici Bachmač "proti Hitlerovi".

Šlechtová: Babiš mě zklamal, byla jsem loajální, nabídku být premiérkou nekomentuji

Během snídaně mi Babiš oznámil, že mě nenominuje do další vlády, sdělil mi, že mě nechce Filip ani Hamáček, říká exministryně Karla Šlechtová | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 44 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy