Politici zahájili školní rok, prezident uvítal prvňáčky v Lánech, premiér v Ostrově

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2022 10:06
Prezident, premiér i předseda Senátu ve čtvrtek navštívili vybrané základní školy k příležitosti zahájení nového školního roku. Prvňáčkům popřáli, aby je učení bavilo, připomněli slova Jana Amose Komenského, že učení má být hrou nebo ocenili přínos malotřídních škol. Tři nejvyšší ústavní činitelé navštívili základní školy v Ostrově na Karlovarsku, v Lánech a v Urbanově na Jihlavsku.
Prezident Miloš Zeman na zahájení školního roku na základní škole v Lánech.
Prezident Miloš Zeman na zahájení školního roku na základní škole v Lánech. | Foto: Jiří Ovčáček

Premiér Petr Fiala (ODS) 1. září zahájil školní rok v Základní škole Májová v Ostrově na Karlovarsku. Prvňáčkům popřál, aby je učení a poznávání bavilo. Školu v šestnáctitisícovém městě navštěvuje přes 500 žáků a do prvních tříd tam nastoupilo asi 50 dětí.

Žáky prvních tříd a jejich rodiče přivítal premiér společně s vedením školy v tělocvičně, kde se vítání prvňáčků obvykle odehrávají. "Je to pro vás velký den, velká změna ve vašem životě," začal proslov premiér Fiala. Poté se žáků zeptal, kdo se těšil do školy, většina odpověděla kladně.

"Doufám, že se naučíte ve škole, jak se učit, poznávat a zjišťovat nové informace, a že vás to bude bavit. Škola by k tomu měla vést," řekl Fiala, kterého do Ostrova pozval ostrovský starosta a poslanec Jan Bureš (ODS).

"Když jsem šel do školy, už je to dávno, tak jsem se taky těšil, že se naučím počítat, psát a dobře číst. Rodiče měli doma velkou knihovnu, když jsem šel do školy, tak jsem ještě neuměl číst," zavzpomínal premiér na svůj první školní rok. Fiala zmínil také svou učitelskou kariéru. Jako vzpomínku na jejich první školní den přinesl žákům pohádkovou knihu Broučci od autora Jana Karafiáta.

Premiér pak novinářům řekl, že případný nedostatek energií nebude mít vliv na výuku ve školním roce. "Teď pracujeme na něčem, co se nazývá státní obchodník s energiemi. I kdyby ta situace v Evropě zůstala tak dramatická, jako je teď, tak jsme schopni garantovat, že budeme mít dostatek energie pro veřejné instituce, kritickou infrastrukturu, nemocnice a samozřejmě pro školy, a to energii za přijatelné ceny," uvedl premiér. Vláda podle něj nepočítá ani s vyhlášením takzvaných uhelných či energetických prázdnin.

Premiér Petr Fiala (ODS) na zahájení školního roku v Ostrově na Karlovarsku.
Premiér Petr Fiala (ODS) na zahájení školního roku v Ostrově na Karlovarsku. | Foto: Twitter Petra Fialy

Škola Májová má podle ředitele Rudolfa Radoně dodávky tepla stejně jako ostatní příspěvkové organizace města zajištěné od Ostrovské teplárenské. Teplárna pro letošní rok výrazně nezvyšovala ceny za teplo, jeden gigajoule vychází na 616 korun včetně DPH.

Nezdražovala hlavně díky diverzifikaci zdrojů, kterou uskutečnila v minulých letech, nyní využívá především biomasu i uhlí. Škola se proto zatím nechystá zavádět úsporná opatření, jako je například snižování teploty ve třídách.

Prezident přivítal prvňáčky v Lánech

Prezident Miloš Zeman spolu s manželkou Ivanou v Lánech zahájil školní rok. Žákům připomněl slova Jana Amose Komenského, že škola má být hrou. Při proslovu před školní budovou ocenil také lánskou tradici, podle níž jsou deváťáci patrony prvňáčků. "Byl bych hrozně rád, kdyby se tento zvyk rozšířil i do dalších škol, protože my bychom se měli naučit chránit ty, kdo začínají, kdo jsou mladší, kdo jsou tím pádem i slabší," řekl Zeman. Některé školy v zemi obdobná patronství už praktikují.

Po slavnostním přivítání 28 prvňáků, které do školních lavic doprovodí žáci devátého ročníku, měl krátký proslov starosta Lán Karel Sklenička. Děti v Lánech podle něj přibývají, proto obec chystá na příští rok projekt nástavby. "Škola by měla dostat dvě nové třídy," uvedl starosta.

Zeman pak stejně jako starosta vítal prvňáky ve své funkci naposledy. Jako prezident byl letos na zahájení školního roku v Základní škole Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech podruhé, před osmi lety vítal do lavic právě současné deváťáky.

Žáky prvního ročníku Zeman upozornil, že nejen škola je hrou. "A až tu hru dokončíte, tak přijde nová a trochu složitější hra, která se jmenuje život. A přál bych vám, abyste jak ve školní, tak v životní hře úplně uspěli," doplnil prezident.

Zeman také zavzpomínal na spolupráci se starostou. "Jednou jsme se pohádali kvůli tomu, jak má potok vytékat z Lánského parku," připomněl prezident. Dodal, že nakonec se dohodli a potok byl obnoven. I po skončení svého mandátu bude Zeman občanem Lán a těší se na další spolupráci, řekl při zahájení školního roku.

Manželka prezidenta prvňáčkům popřála, aby se jim ve škole líbilo, aby si našli kamarády, a předala jim sladkosti.

Vystrčil navštívil malotřídku

Školní povinnosti ve středu začaly i třem prvňákům v základní škole v Urbanově na Jihlavsku. Mnoho úspěchu jim popřál i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Zdůraznil, že vzdělávat se v malotřídní škole pro ně může být výhodou, mladší se snadno dostanou k informacím určeným i starším dětem, starší si mohou látku předchozích let jednoduše opakovat.

Urbanovská škola má podle jejího ředitele Hynka Vohosky 24 žáků a patří k nejmenším v okolí Telče. V obci se 140 obyvateli sídlí v budově postavené jako škola už v roce 1874. Dnes je ve školní budově také kancelář obecního úřadu a pošta Partner, uvedl Vohoska. Školu navštěvují hlavně místní děti a děti z okolních obcí - Ořechov, Nevcehle, Panenská Rozsíčka, Stranná a Žatec.

Výjimečně si ji vyberou i rodiče dětí, kterým odborník doporučí vzdělávání v menším kolektivu. Škola v Urbanově vzdělává žáky od prvního do pátého ročníku, jsou rozdělení do dvou tříd. Dětem se věnují tři učitelé a asistent pedagoga.

Současný počet dětí je minimální k tomu, aby škola se dvěma třídami nemusela žádat o výjimku z počtu žáků, na jednu třídu je nutné mít alespoň 12 dětí. Podle Jana Zažímala, starosty obce, která školu zřizuje, už několikrát škola výjimku použít musela, proto je rád, že se školu v obci daří provozovat.

Za vytápění a energie ve školní budově zaplatila obec ročně asi 140 tisíc korun. Ceny má fixované do konce letošního roku. Jaké budou náklady další rok, starosta odhadnout nedokáže. Úsporu by podle něho mohla zajistit instalace solárních panelů, odborníci ale musejí posoudit, zda to bude technicky možné, některé rozvody v budově jsou ještě hliníkové.

Obec ročně hospodaří s dvěma miliony korun, celý provoz školy stojí podle starosty ročně asi 320 tisíc korun.

Malotřídní školy, kterých je na Vysočině 120, navštěvuje podle informací krajského úřadu asi 3500 dětí. Ve všech základních školách na Vysočině je dětí přibližně 45 700.

Školní rok letos v kraji začal 5650 prvňákům, do prvních ročníků středních škol nastoupilo asi 4800 žáků. Školy v kraji také v průběhu předchozího školního roku přijaly 1386 ukrajinských dětí a zápisem na tento školní rok prošlo 315 ukrajinských prvňáků. Kolik ukrajinských dětí bude na Vysočině skutečně do školy chodit, ale ozřejmí až následující dny.

Děti mají se školou špatnou zkušenost. Chtěla jsem to dělat jinak, říká učitelka roku

Učitelství jsem začala studovat ve čtyřiceti. Byla to obrovská změna, nestačila jsem se divit, co se kolem mě děje. Měla jsem obrovské štěstí na lidi. | Video: Daniela Písařovicová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Nejvyšší soud zamítl dovolání dědičky rodu Walderode, usiluje o navrácení majetku

Nejvyšší soud v restituční kauze Walderode dovolání dědičky rodu kvůli možnosti navrácení majetku zamítl, uvedl starosta Turnova Tomáš Hocke (Nezávislý blok). Turnov je účastníkem řízení. Rod usiluje o vrácení majetku od roku 1992, zatím neúspěšně. Nárok uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová.

S podrobným odůvodněním rozhodnutí Nejvyššího soudu zatím neměl starosta Turnova čas se seznámit, i tak ale jeho verdikt nepovažuje za definitivní uzavření této restituční kauzy. "Předpokládám, že se (Kammerlanderová) obrátí k Ústavnímu soudu," dodal Hocke.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Výdaje na bydlení stouply poprvé za poslední dekádu víc než příjmy, uvedli statistici

Výdaje na bydlení se loni domácnostem poprvé za posledních deset let zvedly rychleji než jejich čisté příjmy. V průměru se zvýšily o 10,4 procenta. Průměrná domácnost loni na jaře utratila měsíčně za bydlení 6820 korun, tedy asi 15 procent své čisté částky. Zatímco lidé ve vlastním domě či bytě vydali asi 12 procent čistého příjmu, lidé v nájmu 28 procent. Za růstem celkových výdajů na bydlení bylo hlavně zdražení energií. Výsledky na tiskové konferenci ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad.

Statistici mapují životní podmínky domácností každý rok na jaře. Loni se ptali 11 500 domácností. Do výdajových položek za bydlení zahrnuli nájemné či úhradu za užívání bytu, plyn, elektřinu, ústřední vytápění, teplou vodu, vodné a stočné, paliva i služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy