Politici v rohu jediného stolu. Pozor, koná se sněm Úsvitu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 4. 2015 11:12
Hrstka mužů v uzavřeném kroužku rozhoduje o budoucnosti parlamentní strany. Setkání kmotrů? Ne, celostátní konference parlamentní strany - Úsvitu přímé demokracie.
Když "celostátní konferenci" Úsvitu bojkotuje Okamura a jeho dva věrní, vejdou se delegáti k rohu jednoho stolu.
Když "celostátní konferenci" Úsvitu bojkotuje Okamura a jeho dva věrní, vejdou se delegáti k rohu jednoho stolu. | Foto: Úsvit

Praha - Kvůli sporům v hnutí Úsvit se za poslední týdny hned dvakrát sešla celostátní konference strany. Zatímco v jiných partajích takovému "sjezdu" předchází mnohaměsíční přípravy a volba stovek delegátů, straníkům Úsvitu se stačí sejít v místnosti svého poslaneckého klubu.

I tato středně velká místnost je však pro celostranický sněm příliš rozlehlá, i při účasti všech devíti členů strany zůstane většina židlí neobsazená. A ve chvíli, kdy celostátní konferenci bojkotuje předseda Tomio Okamura se svými dvěma spojenci, jako se to stalo v úterý, směstnají se účastnici kolem rohu jednoho dlouhého stolu.

Formálně se však snaží zachovat alespoň zdání, že se schází nejvyšší orgán jedné ze sedmi parlamentních stran v Česku. Jednání má svého moderátora a účastníci si volí i ověřovatele zápisu. Když však rokování skončí a "delegáti" vyjdou na chodbu, jsou mezi čekajícími novináři ve výrazné menšině.

"Je to trošku směšné, uznávám. Ale tahle situace měla být pouze provizorní, než se naberou noví členové," vysvětluje šéf poslaneckého klubu Marek Černoch s tím, že právě blokování přijímání nových členů je jedna z věcí, které vyčítají Tomiu Okamurovi.

Devět členů, dvě frakce

Strana, jejíž členové se dají spočítat na prstech rukou, se stihla hned v první půli volebního období rozštěpit na dvě frakce. Na jedné straně stojí zakladatelé strany Tomio Okamura, poslanec a bývalý člen ODS Radim Fiala a Jaromír Novák, který si nechává říkat Večerníček.

Proti nim stojí většina poslaneckého klubu Úsvit a čtyři z pěti členů grémia v čele s Černochem, které Okamura s oblibou tituluje jako "pučisty". Ti si teď chtějí založit novou partaj, ke které by se Úsvit připojil.

Oba tábory se teď navzájem přes média obviňují z vyvádění partajních milionů a podávají na sebe trestní oznámení. Okamuru s Fialou dokonce poslanci vyloučili ze svého klubu, následkem čehož nastala paradoxní situace, kdy šéf strany stojí mimo vlastní poslanecký klub.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Očkování v USA jde rychle, Universal odkládá premiéru filmu Rychle a zběsile 9 už jen o měsíc

Jen o měsíc odkládá filmové studio Universal velkorozpočtový snímek Rychle a zběsile 9, který měl také do českých kin dorazit koncem května. Nově se s premiérou počítá na 25. června, píše agentura Reuters. Podle ní se hollywoodská firma vlastněná nadnárodním konglomerátem Comcast snaží vytipovat dobu, kdy se do biografů bude moci vrátit co nejvíce lidí, aby z prodeje vstupenek zaplatila náklady. Snímek měl rozpočet přes 200 milionů dolarů, v přepočtu 4,4 miliardy korun.

Universal film odložil jen o měsíc. Podle Reuters to dokazuje, že studio vkládá naděje do rychlého průběhu očkování v USA a Kanadě, které společně tvoří největší filmový trh světa. V New Yorku se sítě biografů AMC, Cineworld či Cinemark po roční pauze způsobené pandemií znovu otevřely tento pátek. Provozovatelé doufají, že v lukrativní letní sezóně už na velkorozpočtové filmy jako Rychle a zběsile 9 přitáhnou opět davy nyní již naočkovaných diváků. Jako první má do kin 7. května zamířit Black Widow, ve které stejnojmennou superhrdinku hraje Scarlett Johanssonová.

Zdroj: Reuters
Další zprávy