Politici v rohu jediného stolu. Pozor, koná se sněm Úsvitu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
1. 4. 2015 11:12
Hrstka mužů v uzavřeném kroužku rozhoduje o budoucnosti parlamentní strany. Setkání kmotrů? Ne, celostátní konference parlamentní strany - Úsvitu přímé demokracie.
Když "celostátní konferenci" Úsvitu bojkotuje Okamura a jeho dva věrní, vejdou se delegáti k rohu jednoho stolu.
Když "celostátní konferenci" Úsvitu bojkotuje Okamura a jeho dva věrní, vejdou se delegáti k rohu jednoho stolu. | Foto: Úsvit

Praha - Kvůli sporům v hnutí Úsvit se za poslední týdny hned dvakrát sešla celostátní konference strany. Zatímco v jiných partajích takovému "sjezdu" předchází mnohaměsíční přípravy a volba stovek delegátů, straníkům Úsvitu se stačí sejít v místnosti svého poslaneckého klubu.

I tato středně velká místnost je však pro celostranický sněm příliš rozlehlá, i při účasti všech devíti členů strany zůstane většina židlí neobsazená. A ve chvíli, kdy celostátní konferenci bojkotuje předseda Tomio Okamura se svými dvěma spojenci, jako se to stalo v úterý, směstnají se účastnici kolem rohu jednoho dlouhého stolu.

Formálně se však snaží zachovat alespoň zdání, že se schází nejvyšší orgán jedné ze sedmi parlamentních stran v Česku. Jednání má svého moderátora a účastníci si volí i ověřovatele zápisu. Když však rokování skončí a "delegáti" vyjdou na chodbu, jsou mezi čekajícími novináři ve výrazné menšině.

"Je to trošku směšné, uznávám. Ale tahle situace měla být pouze provizorní, než se naberou noví členové," vysvětluje šéf poslaneckého klubu Marek Černoch s tím, že právě blokování přijímání nových členů je jedna z věcí, které vyčítají Tomiu Okamurovi.

Devět členů, dvě frakce

Strana, jejíž členové se dají spočítat na prstech rukou, se stihla hned v první půli volebního období rozštěpit na dvě frakce. Na jedné straně stojí zakladatelé strany Tomio Okamura, poslanec a bývalý člen ODS Radim Fiala a Jaromír Novák, který si nechává říkat Večerníček.

Proti nim stojí většina poslaneckého klubu Úsvit a čtyři z pěti členů grémia v čele s Černochem, které Okamura s oblibou tituluje jako "pučisty". Ti si teď chtějí založit novou partaj, ke které by se Úsvit připojil.

Oba tábory se teď navzájem přes média obviňují z vyvádění partajních milionů a podávají na sebe trestní oznámení. Okamuru s Fialou dokonce poslanci vyloučili ze svého klubu, následkem čehož nastala paradoxní situace, kdy šéf strany stojí mimo vlastní poslanecký klub.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Kateřina Šimáčková odchází z Ústavního soudu, bude novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Parlamentní shromáždění Rady Evropy v úterý zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Šimáčková nahradí jiného českého soudce Aleše Pejchala, devítileté funkční období jí začne 1. listopadu. Dosud působila na Ústavním soudu.

Šimáčková získala 204 z 222 odevzdaných platných hlasů. Členové parlamentního shromáždění tak dali na doporučení poradního orgánu, jenž její kandidaturu podpořil minulý týden. Kromě Šimáčkové se o post soudce Evropského soudu pro lidská práva ucházeli za Česko také další dva nominovaní: soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon a člen Nejvyššího správního soudu Tomáš Langášek.

Evropský soud pro lidská práva sídlí ve Štrasburku a zabývá se stížnostmi států, nevládních organizací či jednotlivců na porušení Evropské úmluvy o lidských právech. Zasedá v něm 47 soudců, jeden za každý členský stát Rady Evropy. Soud není institucí Evropské unie.

Zdroj: ČTK , Domácí
před 54 minutami

Fotbaloví mistři Evropy budou hrát s vítězi Copy América

Evropská fotbalová unie UEFA se domluvila s jihoamerickou federací CONMEBOL na uspořádání zápasu mezi vítězi mistrovství Evropy a Copy América. Oznámila to dnes UEFA, dohoda zatím platí na tři ročníky akce.

Současní šampioni Itálie a Argentina se utkají příští rok v červnové reprezentační pauze, o místu konání se teprve rozhodne. Kromě toho UEFA a CONMEBOL otevřou společnou kancelář v Londýně.

Obě nejsilnější konfederace patří k největším odpůrcům návrhu na zkrácení čtyřletého intervalu mistrovství světa na polovinu, s nímž nedávno přišel předseda Mezinárodní fotbalové federace Gianni Infantino. FIFA kvůli kritice pozvala na 30. září zástupce klubů, ligových soutěží, národních federací i hráčských unií k on-line konferenci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy