Politici škodí ekologii, řekl Dusík před odchodem

Bronislav Pavlík Bronislav Pavlík
18. 3. 2010 18:10
Byl ve funkci čtyři měsíce, ale svedl řadu sporů s energetickou a uhelnou lobby
Foto: Ludvík Hradilek

Profil - Necelé čtyři měsíce, po které byl Jan Dusík ministrem životního ve Fischerově úřednickém kabinetu, byly poznamenány soubojem mezi zelenými a energetickou či uhelnou lobby.

Dusík se stal ministrem životního prostředí 30. listopadu minulého roku poté, co tento post opustil Ladislav Miko. Stejně jako on byl i Dusík (do té doby Mikův náměstek na ministerstvu) do Fischerova úřednického kabinetu delegován Stranou zelených.

Kromě sporu o Prunéřov, kvůli němuž nakonec Dusík rezignoval, tu byla kauza uhelných limitů v severních Čechách, o jejichž prolomení začal nahlas mluvit Dusíkův vládní kolega Vladimír Tošovský z ministerstva průmyslu.

K tomu přišlo také rozhodnutí ČEPS, že nebude do energetické sítě vpouštět elektřinu vyrobenou v solárních elektrárnách. Dusík usliloval alespoň o to, aby se tento stop stav netýkal solárních panelů, která vyrábějí elektřinu na střechách privátních domů.

Už zmíněný ministr Tošovský to sice slíbil podpořit, ale výsledek se nikdy nedostavil.

Dusíkova stopa

Sjezd Strany zelených v Brně. Jan Dusík

Vyjednával prodej emisních kreditů, díky čemuž Česko získalo miliardy korun do programu Zelená úsporám

Horní Jiřetín, ohrožený těžbou uhlí, by měl díky Dusíkovi získat evropské dotace na kanalizaci a čističku

Nepodařilo se mu prolomit zákaz malých slunečním elektráren

Nepodařilo se mu přesvědčit poslance, aby projednali novelu zákona o půdě, která by měla více chránit krajinu před živelnou výstavbou v okolí velkých měst a dálnic

Ministerstvo zahájilo proces vyhlášení nového národního parku Křivoklátsko

V klinči s premiérem

Za Dusíkov fungování v úřadu vzplál také jeden z největších sporů mezi premiérem Fischerem a poslanci.

Situace došla tak daleko, že Strana zelených hrozila premiérovi, že stáhne své ministry z vlády a přestane ji podporovat.

Po Tošovského útoku na uhelné limity totiž Fischera ostře kritizoval bývalý předseda Strany zelených Martin Bursík, podle něhož premiér podléha právě uhelné a energetické lobby.

A právě poté, co se premiér Fischer postavil na stranu ČEZ a odmítl akceptovat Dusíkův postoj k přestavbě elektrárny Prunéřov, podal ministr demisi.

Pozor na politiky

Jan Dusík pracuje na ministerstvu životního prostředí od roku 1998.

V jednom z posledních rozhovorů, který ve funkci ministra dal, řekl časopisu CSR Fórum: "Problémem ochrany životního prostředí je právě politika. Krátkodobé cíle motivované délkou volebního období politiků mají většinou silnější zastání než dlouhodobá udržitelnost života. Propojení politiky na vyuhlení, vydolování, zastavění, splanění nacházejí u politiků prozumění bez ohledu na jejich kontroverznost z pohledu životního prostředí." 

 

Právě se děje

před 47 minutami

Muž, jenž v březnu útočil v salonech v Georgii, se přiznal ke čtyřem vraždám

Muž obviněný z březnového zastřelení osmi lidí v masážních a kosmetických salónech v okolí Atlanty v americkém státě Georgia se v úterý přiznal ke čtyřem vraždám. Šest z osmi obětí byly ženy asijského původu. Informovala o tom agentura Reuters.

K tomu, že v polovině března zavraždil čtyři lidi v lázeňském salonu v okrese Cherokee asi 64 kilometrů severně od Atlanty, se Robert Aaron Long přiznal u soudu. Potvrdil také, že souhlasí s doporučením, aby byl v souvislosti s těmito vraždami odsouzen k čtyřem navazujícím doživotním trestům bez možnosti předčasného propuštění a dalším 35 letům na základě dalších bodů obžaloby.

Jeho oběti v okrese Cherokee byly identifikovány jako 33letá Delaina Ashley Yaunová, 54letý Paul Andre Michels, 49letá Xiaojie Yanová a 44letá Daoyou Fengová.

Long byl také obžalován z vražd dalších čtyř žen v okrese Fulton, kde se nachází Atlanta. Prokurátorka Fani Willisová uvedla, že Long na ženy v Atlantě cílil kvůli jejich rase, pohlaví a původu. Navrhne, aby byl odsouzen k trestu smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv, v arbitráži proti Bulharsku pokračuje

Energetická skupina ČEZ dokončila prodej svých bulharských aktiv, kupující bulharská finanční společnost Eurohold jí zaplatila 335 milionů eur (asi 8,6 miliardy korun). Uvedl to dnes mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. V mezinárodní investiční arbitráži, kterou společnost ČEZ vede proti bulharskému státu od roku 2016, firma podle mluvčího pokračuje.

Kříž uvedl, že nyní dokončený prodej zahrnuje sedm bulharských společností Skupiny ČEZ: CEZ Bulgaria, CEZ Elektro Bulgaria, CEZ Razpredelenie Bulgaria, CEZ Trade Bulgaria, CEZ ICT Bulgaria, Free Energy Project Oreshets a Bara Group. Připomněl, že odchod ČEZ z Bulharska začal už v roce 2017 prodejem odstavené uhelné elektrárny Varna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D1 uzavřela na Přerovsku nehoda dodávky a kamionu, jeden z řidičů zemřel

Na nájezdu na dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku se v úterý odpoledne ve směru na Ostravu srazila dodávka s nákladním autem. Jeden z řidičů zemřel, komunikace byla bezmála tři hodiny uzavřena. Nájezd na dálnici už je v obou směrech průjezdný. Okolnosti nehody se vyšetřují, sdělila před 16:30 mluvčí policie Miluše Zajícová.

Nehoda se stala kolem 13:30 na nájezdu na D1 pod dálničním mostem ve směru na Ostravu. "Při nehodě došlo k úmrtí řidiče jednoho z vozidel," uvedla Zajícová. Nájezd z D1 směrem na Lipník nad Bečvou je již zprůjezdněn, nájezd na D1 ve směru na Olomouc i Ostravu je průjezdný v jednom jízdním pruhu. "Žádáme projíždějící řidiče, aby byli při jízdě daným úsekem opatrní a obezřetní," uvedla Zajícová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy