Politici si navrhli neomezený mandát pro funkce ve VZP

Radek Nohl Radek Nohl
19. 6. 2011 15:36
Boris Šťastný z ODS chce, aby členství v orgánech pojišťoven bylo na dobu neurčitou
Poslanec ODS Boris Šťastný.
Poslanec ODS Boris Šťastný. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Politici a ministerští úředníci pravděpodobně získají možnost se bez časového omezení ucházet o funkce v orgánech zdravotních pojišťoven.

Ve sněmovně má být totiž schválena úprava zákona, díky níž by mohli v orgánech zasedat po neomezený počet funkčních období. V současné době je mandát omezen maximálně na dva čtyřleté cykly.

Se změnou se počítá v tzv. malé zdravotní reformě ministra Leoše Hegera. Ve zdravotním výboru sněmovny ji předložil Boris Šťastný z ODS, tedy politik, jehož se změna právě týká, protože už druhé volební období zasedá ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Koho by se mohla změna dotknout?
Autor fotografie: Ondřej Besperát

Koho by se mohla změna dotknout?

  • Marek Šnajdr (ODS)
  • Boris Šťastný (ODS)
  • Ladislav Býček (KSČM)
  • Jiří Koskuba (ČSSD)
  • Martin Fassmann
  • Miloš Patera (ODS)
  • Jozef Kochan
  • Vladimír Plaček
  • Michal Sojka

Ve zdravotním výboru zmíněná úprava prošla předminulý týden díky poslancům ODS a TOP 09.

Šťastná to změna

Na tom, že prosazuje návrh, který pro něj osobně může být výhodný, nevidí poslanec Šťastný nic špatného.

"Když někdo do správní rady přijde, musí se učit, získat zkušenosti a to nějakou dobu trvá. Navíc odborníků, kteří jsou pro takovou práci vhodní, je poměrně málo," zdůvodňuje Šťastný úpravu zákonu.

Zároveň tvrdí, že pozměňovací návrh nepřipravil on, ale zástupci pojišťoven.

Podle viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR Vladimíra Kothery byl Šťastný jeden z mála, kdo byl ochotný s nimi projednat změny, které se jim v Hegerově novele nelíbily.

Kontrola pojišťoven na neurčito a s odměnou

Pražský poslanec ODS ale není jediným politikem, který by v současné době mohl přijít o funkci ve správní radě VZP.

Již druhé funkční období v ní zasedá i Marek Šnajdr (ODS), Jiří Koskuba (ČSSD), Miloš Patera (ODS), Jozef Kochan (ODS), nebo Ladislav Býček (KSČM). První dva jsou nyní poslanci. Šnajdr je dokonce i předsedou správní rady VZP.

Politici si navrhli neomezený mandát pro funkce ve VZP.
Politici si navrhli neomezený mandát pro funkce ve VZP. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podle Šťastného nechtějí změnou zákona docílit toho, že budou v orgánech pojišťoven na doživotí. "Nadále budou muset být všichni voleni a splňovat další parametry," tvrdí.

Změna by však zaručovala i to, že by nadále dostávali odměny. Například v správní radě VZP pobírají její členové každý měsíc okolo 20 tisíc korun. Když nepřijdou na zasedání, dostanou zhruba polovinu.

"Na to, že musíme kontrolovat, jak se hospodaří se zhruba 150 miliardami korun, to není moc," podotkl člen správní rady VZP Michal Sojka. I podle Šťastného jsou placeni velmi minimálně.

Se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou úzce spolupracuje také manželka poslance ODS. Pronajímá VZP za 60 tisíc korun měsíčně kanceláře na Vinohradech s výměrou 238 metrů čtverečních.

To, že by byl kvůli tomu ve střetu zájmu, Šťastný odmítá. O pronájmu pro svou manželku mluví jako o náhodné shodě místa, času a politika.

Ministr chce správní rady radikálně změnit

Úprava zákona vzešla od Svazu zdravotních pojišťoven ČR. Podle Kothery je běžné, že v orgánech zasedají lidé, které nedisponují dostatečnou kvalifikací a zkušenostmi. Hrozí tak, že svým jednáním způsobí škodu.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce však udělat politikům čáru přes rozpočet. Ve svém návrhu zákona o zdravotních pojišťovnách počítá s tím, že správní rada VZP bude mít maximálně 15 členů.

Všichni by museli za své činy nést nově odpovědnost, ručit svým majetkem a mohli by být i trestně stíháni.

Heger chce, aby se správní rada zeštíhlila především o poslance a blízké různých politických stran. Nově by třetinu členů jmenoval stát, třetinu zaměstnavatelé a třetinu odbory.

 

Právě se děje

Další zprávy