Politici si navrhli neomezený mandát pro funkce ve VZP

Radek Nohl Radek Nohl
19. 6. 2011 15:36
Boris Šťastný z ODS chce, aby členství v orgánech pojišťoven bylo na dobu neurčitou
Poslanec ODS Boris Šťastný.
Poslanec ODS Boris Šťastný. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Politici a ministerští úředníci pravděpodobně získají možnost se bez časového omezení ucházet o funkce v orgánech zdravotních pojišťoven.

Ve sněmovně má být totiž schválena úprava zákona, díky níž by mohli v orgánech zasedat po neomezený počet funkčních období. V současné době je mandát omezen maximálně na dva čtyřleté cykly.

Se změnou se počítá v tzv. malé zdravotní reformě ministra Leoše Hegera. Ve zdravotním výboru sněmovny ji předložil Boris Šťastný z ODS, tedy politik, jehož se změna právě týká, protože už druhé volební období zasedá ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Koho by se mohla změna dotknout?

Bc. Marek Šnajdr, první náměstek ministra zdravotnictví

  • Marek Šnajdr (ODS)
  • Boris Šťastný (ODS)
  • Ladislav Býček (KSČM)
  • Jiří Koskuba (ČSSD)
  • Martin Fassmann
  • Miloš Patera (ODS)
  • Jozef Kochan
  • Vladimír Plaček
  • Michal Sojka

Ve zdravotním výboru zmíněná úprava prošla předminulý týden díky poslancům ODS a TOP 09.

Šťastná to změna

Na tom, že prosazuje návrh, který pro něj osobně může být výhodný, nevidí poslanec Šťastný nic špatného.

"Když někdo do správní rady přijde, musí se učit, získat zkušenosti a to nějakou dobu trvá. Navíc odborníků, kteří jsou pro takovou práci vhodní, je poměrně málo," zdůvodňuje Šťastný úpravu zákonu.

Zároveň tvrdí, že pozměňovací návrh nepřipravil on, ale zástupci pojišťoven.

Podle viceprezidenta Svazu zdravotních pojišťoven ČR Vladimíra Kothery byl Šťastný jeden z mála, kdo byl ochotný s nimi projednat změny, které se jim v Hegerově novele nelíbily.

Kontrola pojišťoven na neurčito a s odměnou

Pražský poslanec ODS ale není jediným politikem, který by v současné době mohl přijít o funkci ve správní radě VZP.

Již druhé funkční období v ní zasedá i Marek Šnajdr (ODS), Jiří Koskuba (ČSSD), Miloš Patera (ODS), Jozef Kochan (ODS), nebo Ladislav Býček (KSČM). První dva jsou nyní poslanci. Šnajdr je dokonce i předsedou správní rady VZP.

Politici si navrhli neomezený mandát pro funkce ve VZP.
Politici si navrhli neomezený mandát pro funkce ve VZP. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podle Šťastného nechtějí změnou zákona docílit toho, že budou v orgánech pojišťoven na doživotí. "Nadále budou muset být všichni voleni a splňovat další parametry," tvrdí.

Změna by však zaručovala i to, že by nadále dostávali odměny. Například v správní radě VZP pobírají její členové každý měsíc okolo 20 tisíc korun. Když nepřijdou na zasedání, dostanou zhruba polovinu.

"Na to, že musíme kontrolovat, jak se hospodaří se zhruba 150 miliardami korun, to není moc," podotkl člen správní rady VZP Michal Sojka. I podle Šťastného jsou placeni velmi minimálně.

Se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou úzce spolupracuje také manželka poslance ODS. Pronajímá VZP za 60 tisíc korun měsíčně kanceláře na Vinohradech s výměrou 238 metrů čtverečních.

To, že by byl kvůli tomu ve střetu zájmu, Šťastný odmítá. O pronájmu pro svou manželku mluví jako o náhodné shodě místa, času a politika.

Ministr chce správní rady radikálně změnit

Úprava zákona vzešla od Svazu zdravotních pojišťoven ČR. Podle Kothery je běžné, že v orgánech zasedají lidé, které nedisponují dostatečnou kvalifikací a zkušenostmi. Hrozí tak, že svým jednáním způsobí škodu.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger chce však udělat politikům čáru přes rozpočet. Ve svém návrhu zákona o zdravotních pojišťovnách počítá s tím, že správní rada VZP bude mít maximálně 15 členů.

Všichni by museli za své činy nést nově odpovědnost, ručit svým majetkem a mohli by být i trestně stíháni.

Heger chce, aby se správní rada zeštíhlila především o poslance a blízké různých politických stran. Nově by třetinu členů jmenoval stát, třetinu zaměstnavatelé a třetinu odbory.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy