Politici sestupují mezi lid. ODS a ČSSD zahajují kampaň

Kateřina Eliášová, Lenka Smyčková
3. 8. 2009 14:59
Předvolebnímu boji vévodí téma luxusních dovolených
Foto: www.ods.cz

Praha - Dva největší političtí rivalové - lídr ODS Mirek Topolánek a šéf socialistů Jiří Paroubek - oznámili start letní části kampaně před nadcházejícími parlamentními volbami. Ty se konají začátkem října.

Každý pojal svou kampaň po svém, oba ale vsadili na osobní či internetovou komunikaci s voličem.

ČSSD spustila nové webové stránky a opráší výjezdy oranžového kamionu. Mirek Topolánek vyrazí za lidmi na kole.

Mezi český lid

"Stojíme o kontakt s občany. Chceme, aby lídři mluvili s lidmi o budoucnosti naživo v terénu," oznámil záměr oranžových jejich volební manažer Jaroslav Tvrdík.

"Doufáme, že vajíčkoví agresoři budou nyní spíše u pana Topolánka," narážel Tvrdík na fakt, že při posledních mítincích před eurovolbami zasypala představitele ČSSD vejce.

Kampaň oranžových začne v úterý v jednom z nejsledovanějších volebních obvodů, na jihu Moravy. Místopředsedovi Bohuslavu Sobotkovi se tady postaví šéf ODS Mirek Topolánek. "Navážeme na naše poslední úspěšné volební téma zdravotnictví. Konkrétně v Brně se zaměříme na úrazovou nemocnici," prozradil volební manažer ČSSD.

Novinkou u oranžových je web: volební kampaň a její lídry bude sledovat hned několik zpravodajských štábů a na internetu dokumentovat nejen pomocí tiskových zpráv, ale i fotek a videí. ČSSD zároveň vyzvala voliče, aby s jednotlivými představiteli ČSSD právě na webu diskutovali.

Foto: Ludvík Hradilek

Topol na kole napíše program

Na koupalištích, zábavách a na kole stráví srpen předseda ODS Mirek Topolánek. "V srpnu nikoho prudit nemíním," oznámil na tiskové konferenci při otevření informačního centra v Brně na Orlí ulici. "Ldi buď mají dovolenou, nebo jsou naštvaní, že musí pracovat. Nemíním je ještě otravovat nějakými nezajímavými kecy."

Odůvodnil tak, proč vyráží na kampaň na kole na různé vesnické zábavy, a ne na tradiční pódia na náměstí měst.

Pak zvedl nad hlavu krosové kolo značky Merida, které mu pomáhal vybrat cyklista Ján Svorada. "Stálo tuším devatenáct tisíc," řekl. Celkovou částku, kterou ODS utratí za cyklistickou kampaň, předseda ODS nezná.

Na stříbrno-černý bicykl sedne Topolánek poprvé v úterý v deset hodin dopoledne v Kyjově. "Kdokoli se bude chtít připojit, je vítán," zve Topolánek.

Když zrovna nebude sedět na kole, chce Topolánek s voliči "vymýšlet" volební program.

"Chceme psát program pro říjnové volby s voliči, aby oni sami formulovali podobu programu, který ale zároveň nevybočí z našich liberálně-konzervativních mantinelů," vysvětlil.

Obecně má program ODS na jižní Moravě vycházet ze tří tezí. Jsou jimi boj s ekonomickou krizí, školství, věda a výzkum a rozvoj venkova.

Hitem je luxusní jachta

Předvolební souboj mezi dvěma nejsilnějšími rivaly se vede prakticky nepřetržitě od červnových eurovoleb. Největší přestřelky mezi oběma lídry se ale týkají nedávné dovolené expremiéra Topolánka, kterou strávil s rodinou v Toskánsku. Společnost mu tam dělali čeští podnikatelé a lobbisté, třeba šéf ČEZu Martin Roman či exministr dopravy Aleš Řebíček.

 

Právě se děje

Další zprávy