Politici: Referendum o radaru bylo unáhlené

Čtk, Dom
18. 3. 2007 12:20
Trokavec/Praha - Podle politiků vládní koalice bylo včerejší referendum v Trokavci předčasné. Opozice tvrdí, že by kabinet měl brát výsledky referenda vážně.
Včerejší referendum v obci Trokavec. Obyvatelé jsou proti výstavbě radarové základny
Včerejší referendum v obci Trokavec. Obyvatelé jsou proti výstavbě radarové základny | Foto: Ludvík Hradílek

"Vláda by k výsledku referenda měla přihlédnout," řekl poslanec KSČM Jiří Dolejš. Stejného názoru je i předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Zástupci vládní koalice soudí, že na obecní referendum o stavbě radarové základny v Trokavci bylo brzy. "Lidé v něm rozhodovali, aniž měli dost informací," řekla poslankyně Zelených Kateřina Jacques.

Ze 72 účastníků hlasování v Trokavci jich 71 dalo obecnímu zastupitelstvu mandát k tomu, aby podnikalo veškerá zákonná opatření, která zamezí výstavbě základny. Jeden člověk byl proti. Výsledek referenda není pro českou vládu ani parlament závazný.

Americký radar by mohl stát právě nedaleko obce Trokavec v Brdech.

  • O průběhu včerejšího referenda v Trokavci si přečtěte ZDE.

Paroubek: Vláda musí k referendu přihlédnout

Premiér, ministryně obrany Vlasta Parkanová (KDU-ČSL) i další vládní politici si myslí, že je povinností politiků vyhodnotit všechny informace a pak na sebe vzít odpovědnost rozhodnutí, s referendem v této věci proto nesouhlasí.

Podle Jiřího Paroubka je "zcela nepochybně žádoucí, aby kabinet k názoru obyvatel Trokavce přihlédl. Bývalý premiér připomenul, že v uplynulém týdnu koaliční poslanci odmítli podpořit návrh levice na vypsání speciálního celorepublikového referenda.

Podle Kateřiny Jacques by bylo dobré, aby o záměru lidé rozhodli všeobecným hlasováním, ale to až poté, co bude mít česká politická scéna dostatek informací. "Předběhli jsme události, nevíme, jestli na to mají Američané peníze, jestli bude patřit i pod NATO, neznáme postoj Evropské unie," vyjmenovala.

Zelení připravují pro sněmovnu vlastní návrh referenda, na rozdíl od odmítnuté levicové normy bude jeho součástí i prováděcí předpis.

Za významný hlas považuje názor v Trokavci šéfka lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová. Také ona si ale myslí, že pořádání referenda nebylo rozumné "bez všech podkladů". Hlasování podle ní nicméně vypovídá o náladě občanů, což by měl být pro vládu signál.

Obavy o zdraví

Lidé z Trokavce radar nechtějí, protože mají obavy ze zdravotních účinků radaru. Odpůrci základny argumentují také tím, že základna by byla první cílem v případě konfliktu.

Do boje proti základně chce Trokavec zapojit i další obce. Některé se prý už na obec obrátily s tím, aby jim pomohl v přípravě podobného referenda.

O umístění radaru v části vojenského prostoru Brdy požádaly Spojené státy oficiálně koncem ledna.

Podle výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění s vybudováním radarové základy nesouhlasí 61 procent Čechů. Téměř tři čtvrtiny respondentů, 73 procent, soudí, že o výstavbě radaru, by měli rozhodovat občané v referendu.

Diskusi by chtěli Američané ukončit do konce roku, s čímž je srozuměna i česká diplomacie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 1 hodinou

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy