Politici na pultech knihkupců: Paroubek se prodával jako Viewegh, Fiala si vystačí s tisícem výtisků

Veronika Neprašová Veronika Neprašová
6. 6. 2017 14:06
Tuzemští politici se snaží zaujmout voliče nejen na volebních mítincích a besedách, ale stále častěji i vlastní literární tvorbou. Čtenářům v knihách prezentují své názory na dění u nás i ve světě, v některých případech píší i o svém soukromí, rodině a zájmech. Rekordmanem mezi politiky-spisovateli je bývalý prezident Václav Klaus, který na pulty knihkupectví zatím poslal už tři desítky vlastních titulů. V posledních letech je nejúspěšnějším politickým autorem expremiér Jiří Paroubek - aspoň to sám tvrdí. Odborníci však počty jeho prodaných knížek zpochybňují.
Andrej Babiš představuje seniorům v Luhačovicích na Zlínsku knihu O Babišovi bez Babiše.
Andrej Babiš představuje seniorům v Luhačovicích na Zlínsku knihu O Babišovi bez Babiše. | Foto: Glück Dalibor

Praha - Na regálech knihkupectví a stránkách webových prodejců můžou lidé od jara najít knihu Rozum a odvaha. Nejde však o dosud neznámé pokračování románu Rozum a cit slavné britské autorky Jane Austenové, ale o další knihu šéfa ODS Petra Fialy.

Ten si z názvu klasického díla světové literatury vypůjčil první část a tu druhou nahradil vlastností, která je občanským demokratům podle všeho bližší. "Slibuji si od ní, stejně jako od její předchůdkyně Občané, demokracie a státníci, jediné: že si najde čtenáře a přiměje je přemýšlet o problémech současného světa i z trochu jiného úhlu," řekl ke svým knihám Fiala.

Dovolenou a měsíce zbývající do parlamentních voleb si voliči můžou zpestřit čtením i dalších děl tuzemských politiků. V květnu představil svou novinku Zničí nás klima, nebo boj s klimatem? bývalý prezident Václav Klaus. Minulý týden vydal svou prvotinu Na život předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

A letní počtení slibuje svým příznivcům také šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který chystá vydání druhé knihy rozhovorů. Ta první v anotaci avizovala, že "bez příkras a především bez jakýchkoliv dalších ambicí a postranních záměrů reálně představuje osobnost a život Andreje Babiše".

Politici čtenářům představují nejen pohled na svět a jeho problémy, ale také do svého soukromí, na koníčky a rodinu. "Moje kniha je osobnější, popisuji v ní i své rodinné zázemí, můj život.Tedy kdo jsem. Až pak se věnuji mému působení v politice a nakonec mojí vizi pro KDU-ČSL a Českou republiku," vysvětluje Pavel Bělobrádek.

"Zvolil jsem tuto cestu proto, že za každým člověkem stojí nějaký příběh. A pokud mají lidé volit nějakého politika, měli by o něm vědět víc, než jen znát jeho politický marketing," vysvětluje šéf lidovců svou knihu Na život.

Šéf lidovců ve své knize popisuje i střety, které měl s bývalým ministrem financí - a dalším "politickým spisovatelem" - Andrejem Babišem. Ten podle něj běžně mluvil vulgárně i na jednáních vlády.

Knih, jejichž autoři jsou bývalí nebo stále ještě aktivní politici, nabízí tuzemský trh desítky. Průkopníkem byl už první polistopadový prezident Václav Havel. Ten kromě své dramatické tvorby vydával knižně i eseje a úvahy, projevy, rozhovory nebo korespondenci. Jeho nástupce, Václav Klaus, je zase co do množství českým rekordmanem. Napsal a vydal už třicet titulů.

Část politiků svou knihu využívá pouze v rámci politické propagace a rozdává ji na volebních mítincích zdarma. Třeba u zmíněného předsedy KDU-ČSL hradí veškeré náklady na vydání knihy Na život stranická pokladna. U jeho kolegy z ODS Petra Fialy naopak jdou náklady i zisk za nakladatelem spojeným s Centrem pro studium demokracie a kultury. 

Úspěšnost titulů těch politiků, kteří svou knihu nabízejí k prodeji v běžné knihkupecké síti, se odhaduje obtížně. Knihkupci tradičně nechtějí údaje o prodejnosti knih zveřejňovat. Mezi bestsellery se ale běžně takové tituly nedostanou.

Paroubek jako nový Viewegh

Výjimkou je bývalý šéf ČSSD a premiér Jiří Paroubek, který se v posledních letech stal obchodně nejúspěšnějším autorem mezi současnými a nedávno činnými politiky. Alespoň podle vyjádření samotného Paroubka a jeho nakladatele Aleše Lederera se expremiérovy knihy Plnou parou v politice, vydané v roce 2011, prodalo přes 44 tisíc kusů. Paroubek přitom dostal zaplaceno předem, a to nezvykle vysoký honorář čtyři miliony korun.


Paroubek si za peníze pořídil se svou tehdejší ženou Petrou vilu na řeckém ostrově. Odborníci na knižní trh se ale nad prodejností i honorářem podivovali. "Přes 40 tisíc výtisků u nás totiž prodávají pouze nejúspěšnější autoři," říká Milan Šilhan ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů: "Hranice bestselleru v Česku je 10 tisíc prodaných výtisků. Čtyřicet tisíc knih u nás prodává hrstka autorů, třeba Michael Viewegh." 

Pro srovnání, třeba zmiňovaná Fialova poslední knížka vyšla v nákladu jednoho tisíce kusů. Prvotinu mladého politika TOP 09 Dominika Feriho Tak jsme lajkovali vydal Albatros zatím v pěti tisících výtisků. 

Právě Albatros patří z pohledu tržeb k nejúspěšnějším knižním nakladatelstvím. V roce 2015 vydal 885 titulů a utržil za ně 728 milionů korun (údaje vychází z oficiální Zprávy o českém knižním trhu pro roky 2015/2016). V průměru tedy jeden titul vydělal necelý jeden milion korun. 

Paroubkovy knihy se prodávaly hlavně na internetu, kde je ve velkém skupovali neznámí zájemci. Dopředu stanovený honorář ve výši několika milionů korun je navíc podle odborníků naprosto bezprecedentní. Nakladatel Paroubkových knih Aleš Lederer tehdy přiznal, že dal bývalému premiérovi tak výhodné podmínky, až sám prodělal.

"Pan Paroubek chtěl smlouvu na čtyři miliony. Spolupráce by se mi vyplatila až při sto tisících prodaných knih," uvedl Lederer v roce 2011 Mladé frontě Dnes. Kniha Plnou parou v politice přitom v roce 2011 v žebříčku svazu nakladatelů ani největších internetových knihkupců nefigurovala. Objevily se proto spekulace, že Paroubka přes nákup jeho knihy někdo tajně sponzoruje.

 

Právě se děje

Další zprávy