Politici na hry musí, tvrdí ČOV. Vondra chce jezdit MHD

Tereza Šídlová
26. 7. 2012 14:30
Aktuálně.cz se politiků ptalo na to, kdo jim platí cestu na olympijské hry
Alexandr Vondra říká, že cesta nebude stát jeho úřad ani korunu.
Alexandr Vondra říká, že cesta nebude stát jeho úřad ani korunu. | Foto: Jan Langer

Praha - O ministru obrany Alexandru Vondrovi (ODS) se ví, že je nadšený sportovní fanoušek. Ale zatímco si před časem raději odpustil už naplánovanou cestu leteckým speciálem na fotbalové Euro, v případě olympiády se sveze na účet olympijského výboru, který je dotovaný státem.

Vysvětluje to tím, že armádní Dukla je největším klubovým přispěvatelem české reprezentace. Do její sestavy patří i velká medailová naděje, oštěpařka Barbora Špotáková.

Výbor mu zaplatí i ubytování a Vondra sám říká, že do Londýna letí i na dovolenou.

Fandit českým sportovcům nebude sám. Chybět nebude prezident Václav Klaus a ministr školství a tělovýchovy Petr Fiala, kteří to mají "v popisu práce".

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) Aktuálně.cz řekl, že si cestu i pobyt v Londýně zaplatí z vlastní kapsy. Šéf resortu průmyslu Martin Kuba (ODS) si zase v Londýně naplánoval pracovní program se schůzkami, možná i se svým indickým protějškem. Nicméně jeho úřad už nesdělil, kdo proplatí účet za tuto olympijskou cestu.

Nával českých politiků v Londýně doplní ještě šéfka školského výboru sněmovny Anna Putnová (TOP 09) či poslanec a bývalý olympijský vítěz Jiří Šlégr, nyní v dresu Paroubkovy strany LEV 21. Kraje zastoupí třeba ústecká hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD).

Nebudeme se stydět

Politiky zve Český olympijský výbor (ČOV), který je významně dotován ze státních peněz. Mezi jeho hlavní sponzory také patří polostátní ČEZ.

"Účast vrcholných představitelů státu na největší sportovní akci světa považujeme za jejich povinnost. Odmítáme hrát hry, kdy se politici mají stydět za to, že reprezentují republiku," říká mluvčí Českého olympijského výboru Alexandr Kliment.

Aktuálně.cz ve svých dotazech ani nenaznačilo, že by se politici měli za tuto reprezentaci "stydět", jen si vyžádalo informace ohledně cest politiků, které budou placené i ze státních peněz. A to jak od politiků samotných, tak Českého olympijského výboru.

"Českému olympijskému výboru tím nevznikají dodatečné náklady. Politici se dopravují buď vládními speciály, ve kterých se přesouvají i sportovci, nebo po vlastní ose. Využíváme také ubytovacích kapacit, které máme nasmlouvané už více jak rok," uvedl jen Kliment k nákladům za cestu politiků.

Podrobnosti například o ubytování či informaci o rozpočtu na pobyt politiků už však mluvčí nedodal.

Autobusem a metrem

Například Vondra v Londýně stráví šest dní v srpnu. A to v době vládních prázdnin.

Český dům v Londýně.
Český dům v Londýně. | Foto: Český olympijský výbor

"Na cestu do Londýna a zpět využiji nabídku ČOV a svezu se leteckým speciálem, který výbor objednal. V letadle 6. srpna poletím mimo jiné s bikerem Jaroslavem Kulhavým a s moderními pětibojaři. Po Londýně hodlám cestovat autobusem a metrem," vzkázal Aktuálně.cz ministr obrany Vondra.

"Budu si užívat dovolenou a zaměřovat se čistě na sportovní akce," popisuje svůj program. "Ministerstvo obrany nebude má účast stát ani korunu. Je to moje dovolená, tudíž nebudu pobírat ani diety," uvedl Vondra.

Naopak Leoš Heger, jehož resort se ale taky na rozdíl od Vondrovy obrany sportu dotýká jen okrajově, se rozhodl cestu i pobyt v olympijském Londýně zaplatit podle svých slov kompletně sám.

K účasti na olympiádě ho prý přiměli veslaři - ministr se totiž tomuto sportu amatérsky věnuje.

"Přemlouvali mě veslaři. Předseda veslařského svazu, inženýr Jiří Kejval, je také místopředsedou České olympijského výboru. Slíbil jsem, že je přijedu povzbudit, jsou rádi, že mají blízkého ministra, a je to vzájemná sympatie," řekl Aktuálně.cz Heger.

Do Londýna prý poletí linkovým spojem začátkem srpna, i ubytování si prý hradí z vlastních peněz.

"Prostě jsem jim (Českému olympijskému výboru) řekl, že si to zaplatím sám," uvedl Heger, kterého v Londýně prý čekají i schůzky se sportovními lékaři a českými sportovními aktivisty, s nimiž chce probrat téma zdravotní prevence.

Za indickým ministrem

Velmi pracovně pojal podle Tomáše Patáka z odboru komunikace ministerstva průmyslu cestu do Londýna jeho šéf Martin Kuba (ODS). Ministerstvo už ale nesdělilo, jak je cesta Kuby placená - uvedlo jen, že ministr do Londýna poletí speciálem společně s Klausem. O způsobu dopravy na zpáteční cestě se už však úřad nezmínil.

Kubův resort se na olympiádě podílí především prostřednictvím Českého domu, který bude prezentovat i český byznys. Ministerstvo tam představí třeba český průmyslový design.

Na Český dům, jehož projekt s rozpočtem 90 milionů korun je ve srovnání s mnohými dalšími zeměmi podle zjištění Aktuálně.cz celkem velkorysý, přispěl resort průmyslu i finančně.

"V průběhu pobytu má pan ministr na programu například jednání s předsedou Česko-britské obchodní komory se sídlem v Londýně Ladislavem Hornanem či pracovní schůzku na britském ministerstvu zahraničí s členem Sněmovny lordů Lornem Howellem," uvedl Kubův mluvčí Paták. V plánu je prý i setkání s ministrovým indickým protějškem.

Podle Českého olympijského výboru se na výběru ministrů, kteří budou Česko reprezentovat na letní olympiádě, podílel i premiér Petr Nečas, který sám zůstane doma.

"Před několika týdny jsme dopisem požádali pana premiéra Nečase, aby určil, kteří ministři budou reprezentovat stát při OH," uvedl mluvčí ČOV Kliment, který zdůrazňuje, že záštita politiků patří k olympijskému protokolu.

"Působilo by trapně, kdyby například sportovci Dukly (kterých je v Londýně celá řada), neměli v Londýně "svého" ministra. Stát podporuje sport, a kdy jindy se mají jeho představitelé přesvědčit o účelnosti vynaložených prostředků než na olympijských hrách," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy