Politici, lobbisté i mediální experti. Kdo pomáhá Číňanům při cestě na český trh

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Luboš Kreč
10. 11. 2015 19:16
V Praze začalo třídenní fórum na podporu obchodu s čínskými firmami. Prezident Miloš Zeman, který akci zaštítil, odhaduje, že Číňané do Česka v rámci první vlny investic přinesou až 10 miliard korun. Podívejte se, kteří Češi jsou v pozadí obřích obchodů.

Praha - Slavnostní galavečeří začalo v pondělí večer na pražském Hradě třídenní China Investment forum. Na akci, která má podpořit obchodní vztahy s Čínou, vystoupí prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka i část české vlády.

Příjezd čínských funkcionářů ale netrpělivě očekávají i lidé v pozadí, kteří konkrétní obchodní dohody pomáhají dojednávat. Především jde o někdejšího politického poradce ČSSD Jaroslava Tvrdíka nebo někdejšího zaměstnance prezidentské kanceláře Miroslava Sklenáře.

Oba pracují pro čínskou korporaci CEFC s vazbami na komunistickou armádu, která chce letos v Česku investovat osm miliard korun a koupila už několik nemovitostí nebo fotbalový klub Slavia. Na konci srpna do Česka vstoupila jedna z největších čínských bankovních institucí Bank of China a od září létají mezi Prahou a Pekingem přímé lety. Kdo jsou lidé, kteří pomáhají Číňanům na český trh, zjistíte v grafice.

Miroslav Sklenář

Foto: Ludvík Hradilek

V červenci 2014 přišel Miroslav Sklenář na Pražský hrad jako zástupce ředitele protokolu Jindřicha Forejta. Muže, který předtím působil na pražském magistrátu a ještě dřív i v aparátu Václava Havla, si přivedli prezidentovi pobočníci Martin Nejedlý a Vratislav Mynář, kteří jsou motory vstřícného postoje české hlavy státu k Číně a Rusku. Plán byl takový, že měl nahradit Forejta, s nímž neměli moc dobré vztahy. Když tato jejich personální transakce nevyšla, Sklenář se rozhodl odejít, na což upozornil týdeník Dotyk.

Nové místo Sklenářovi nabídl Jaroslav Tvrdík, jemuž má dělat zástupce v české pobočce koncernu CEFC. Propojení této údajně šesté největší privátní čínské firmy s Hradem se tím vlastně utvrdí, protože předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming je od jara členem poradního sboru Miloše Zemana. Na Pražském hradě se pak koná hlavní část investičního fóra.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Poslanci uctili minutou ticha zesnulého Jaroslava Kuberu

Poslanci uctili před zahájením první letošní schůze minutou ticha památku Jaroslava Kubery. Předseda Senátu a dlouholetý teplický primátor náhle zemřel v pondělí. Horní komora navrhne vládě vyhlášení státního smutku.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku, před tím byl jejím místopředsedou. V novodobé historii Česka je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů. Senátorem byl dvě desetiletí. V Teplicích působil jako primátor téměř čtvrt století. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy