Politici, lobbisté i mediální experti. Kdo pomáhá Číňanům při cestě na český trh

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková, Luboš Kreč
10. 11. 2015 19:16
V Praze začalo třídenní fórum na podporu obchodu s čínskými firmami. Prezident Miloš Zeman, který akci zaštítil, odhaduje, že Číňané do Česka v rámci první vlny investic přinesou až 10 miliard korun. Podívejte se, kteří Češi jsou v pozadí obřích obchodů.

Praha - Slavnostní galavečeří začalo v pondělí večer na pražském Hradě třídenní China Investment forum. Na akci, která má podpořit obchodní vztahy s Čínou, vystoupí prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka i část české vlády.

Příjezd čínských funkcionářů ale netrpělivě očekávají i lidé v pozadí, kteří konkrétní obchodní dohody pomáhají dojednávat. Především jde o někdejšího politického poradce ČSSD Jaroslava Tvrdíka nebo někdejšího zaměstnance prezidentské kanceláře Miroslava Sklenáře.

Oba pracují pro čínskou korporaci CEFC s vazbami na komunistickou armádu, která chce letos v Česku investovat osm miliard korun a koupila už několik nemovitostí nebo fotbalový klub Slavia. Na konci srpna do Česka vstoupila jedna z největších čínských bankovních institucí Bank of China a od září létají mezi Prahou a Pekingem přímé lety. Kdo jsou lidé, kteří pomáhají Číňanům na český trh, zjistíte v grafice.

Miroslav Sklenář

Foto: Ludvík Hradilek

V červenci 2014 přišel Miroslav Sklenář na Pražský hrad jako zástupce ředitele protokolu Jindřicha Forejta. Muže, který předtím působil na pražském magistrátu a ještě dřív i v aparátu Václava Havla, si přivedli prezidentovi pobočníci Martin Nejedlý a Vratislav Mynář, kteří jsou motory vstřícného postoje české hlavy státu k Číně a Rusku. Plán byl takový, že měl nahradit Forejta, s nímž neměli moc dobré vztahy. Když tato jejich personální transakce nevyšla, Sklenář se rozhodl odejít, na což upozornil týdeník Dotyk.

Nové místo Sklenářovi nabídl Jaroslav Tvrdík, jemuž má dělat zástupce v české pobočce koncernu CEFC. Propojení této údajně šesté největší privátní čínské firmy s Hradem se tím vlastně utvrdí, protože předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming je od jara členem poradního sboru Miloše Zemana. Na Pražském hradě se pak koná hlavní část investičního fóra.

 

Právě se děje

Další zprávy