Politici dělili dotace. Šest miliard je podezřelých

Petr Holub
9. 5. 2012 6:00
Do Bruselu míří další zpráva, že rozdělování eurodotací v České republice je nedůvěryhodné
Bez iluzí už musí být i evropští úředníci... Ilustrační snímek.
Bez iluzí už musí být i evropští úředníci... Ilustrační snímek. | Foto: Jan Langer

Ústí nad Labem - Do Bruselu míří další expertní zpráva, že rozdělování evropských dotací v České republice je nedůvěryhodné.

Až se úředníci Evropské komise seznámí s auditem společnosti Deloitte Advisory, dočtou se, že přidělování evropských peněz v Ústeckém a Karlovarském kraji se děje od samého počátku bez ohledu na odborná kritéria a leží jen na vůli místní politické elity.

Dokumenty s klíčovým zjištěním auditorů byly odeslány také na ministerstvo financí, které kontrolu platí. O výsledcích, které přinesl audit dotací na Karlovarsku, už Aktuálně.cz informovalo. Krajští úředníci podle něho chybně rozdělili přes polovinu přidělených dotací. Evropská komise proto výdaje zřejmě neproplatí.

Totéž platí i pro Ústecko. Pokud kontrolní zprávu v Bruselu schválí, hrozí tedy zrušení dotačního programu Severozápad, přes který teče na Ústecko a Karlovarsko dvacet miliard.

Navzdory tomu, že nejde o první zjištění, jak se miliardy na severu Čech přidělují, politici reagují na novou zprávu stejně jako na většinu předešlých a závěry kontrolorů odmítají. 

"Společnost Deloitte nepostupovala podle správné metodiky a závěry vyplývající z auditních zpráv poškozují pověst Řídicího orgánu a České republiky," uvedl v oficiálním dopisu odeslaném na ministerstvo financí poslanec sněmovny Jiří Šulc z ODS, který Řídicí orgán programu Severozápad vede.

O další peníze nežádejte

Auditoři Deloitte Advisory kontrolovali celkem 35 projektů. U 34 z nich konstatovali, že Řídicí orgán programu Severozápad nepostupoval podle evropských směrnic.

Jiří Šulc výhrady auditorů odmítá.
Jiří Šulc výhrady auditorů odmítá. | Foto: Ludvík Hradilek

Šulcův Řídicí orgán vyplatil za zmíněné projekty přes šest miliard korun. Požádal také prostřednictvím ministerstva financí o proplacení Evropskou komisi. Ministerstvo poslalo žádosti do Bruselu bez připomínek.

Podle auditorů byly tyto peníze vyplaceny neoprávněně a Brusel by je tedy neměl uhradit. „Je třeba bezodkladně zahájit jednání se zástupci Evropské komise k finančnímu vypořádání," doporučují tuzemským úřadům.

Postup ústeckého Řídicího orgánu auditoři hodnotí jako „systémovou nesrovnalost". V takovém případě nepůjde jen o to, že Brusel neproplatí šest miliard, ale může zrušit celý program Severozápad. Ústecký a Karlovarský kraj měly jeho prostřednictvím čerpat přes 20 miliard.

Technický pokrok na silnici II/227

Systémové selhání ilustruje zpráva Deloitte na příkladech jednotlivých projektů.

Například hned v první výzvě programu Severozápad byl schválen projekt na opravu silnice druhé třídy II/227 z Údlic do Klášterce. Sedmadvacet opravených kilometrů měla Evropská unie dotovat celkovou částkou 278 milionů.

Nejnápadnější chybu udělala tzv. expertní komise, která definitivně schvalovala projekty doporučené Šulcovým Řídicím orgánem.

Opravě silnice druhé třídy totiž jednotliví experti přidělili vysoké hodnocení 7-10 bodů za to, že stavitelé chtějí využít "nejlepších dostupných poznatků, zkušeností a technologií". Podle evropských směrnic se však při stavbách smějí používat pouze obvyklé postupy "bez neopodstatněných nadstandardů".

Audit kritizuje také další kritéria, protože byla stanovena příliš neurčitě a umožňovala úředníkům či expertům libovolné hodnocení, případně se během hodnocení měnila.

Takovou praxí porušili ústečtí a karlovarští úředníci evropskou směrnici 1083/2006  o řízení dotačních programů.  

Politici politikům

Audit upozorňuje, že technologický přínos opravy okresní silnice chybně ocenili všichni členové expertní komise. Zároveň zjistil, že v komisi nejsou experti, ale komunální politici, případně úředníci.

O pětatřiceti projektech rozhodovalo v poslední instanci šest mužů. Tři z nich do komise zpravidla nominoval za Ústecký kraj poslanec Šulc, který dával přednost reprezentantům mosteckého magistrátu z období 1994-2001, kdy byl v Mostě primátorem.

Člen Rady Ústeckého kraje Jiří Šulc, šéf firmy EDS Holding Zdeněk Pejša a bývalý ředitel úřadu Regionální rady Regionu soudržnosti Severozápad Petr Kušnierz.
Člen Rady Ústeckého kraje Jiří Šulc, šéf firmy EDS Holding Zdeněk Pejša a bývalý ředitel úřadu Regionální rady Regionu soudržnosti Severozápad Petr Kušnierz. | Foto: www.kr-ustecky.cz

Například opravu silnice z Údlic do Klášterce doporučili někdejší radní Vladimír Bártl (ODS), Zdislav Mazur (SNK-ED) z investiční komise a šéf odboru investic Petr Kušnierz. Kušnierz byl loni obžalován z přijímání statisícových úplatků a strávil rok ve vazbě. 

Další tři experti přišli z Karlovarského kraje. U zmíněné silnice šlo o náměstka hejtmana Petra Horkého (ČSSD), radního Kamila Řezníčka (ODS) a Otakara Skalu z regionální rady ODS.

Krajští politici a úředníci tak měli pod kontrolou celý proces schvalování a kontroly projektů.

Podle auditu peníze z řady projektů putovaly prostřednictvím neprůhledných veřejných soutěží na účty firem, které mají blízko k politickým stranám. Konkrétně zakázku na silnici z Údlic do Klášterce získala roku 2008 v soutěži s losovačkou nově založená společnost EDS Holding.

Polovinu jejích akcií tehdy vlastnil Jakub Zavoral, dnes ústecký zastupitel TOP 09. Předloni akcie prodal Zdeňku Pejšovi, občanskému demokratovi z Ústí nad Labem.

Neprofesionální Deloitte

Šéf Řídicího orgánu Šulc audit rezolutně odmítl v dopise, který zaslal den po Prvním máji ministerstvu financí. K výsledkům kontroly se nevyjadřuje, auditorům Deloitte však vytýká "neobjektivní a neprofesionální postup".

Nedrželi se totiž manuálu, který pro kontrolu evropských dotací schválila v roce 2007 Topolánkova vláda. Při některých kontrolách auditoři zase nepředložili pověření, že vůbec smějí kontrolovat.

"Proto žádáme o přehodnocení auditních zpráv a o vypuštění všech zjištění, která byla provedena neodborným a neprofesionálním způsobem," žádá Šulc ministerstvo financí.

Z jeho následujícího výčtu vyplývá, že Deloitte postupovala neodborně při kontrole třiceti čtyř z pětatřiceti kontrolovaných projektů.  

 

Právě se děje

Další zprávy