Politici ČSSD úkolovali policistu, potvrdil soud

Martina Machová Martina Machová
4. 10. 2011 13:57
Případ odsouzeného bývalého policejního šéfa ukázal na propojení politiků a policie
Martin Sepp (vlevo) na jednání zastupitelstva.
Martin Sepp (vlevo) na jednání zastupitelstva. | Foto: Jan Langer

Praha/Liberec - Významní členové sociální demokracie podle libereckého okresního soudu úkolovali bývalého místního šéfa policie Miroslava Dvořáka.

Vyplývá to z rozsudku soudce Richarda Skýby, který v úterý poslal někdejšího vlivného policistu na 4 roky do vězení a zakázal mu na deset let činnost u policie.

Kromě přijímání úplatků, porušování služebních povinností a podvodu totiž žalobci Dvořáka vinili, že šel na ruku dvěma politikům a zajišťoval pro ně výhody.

"Tyto dva případy se prokázaly," potvrdil Skýba Aktuálně.cz. "V obou šlo o zneužití pravomoci," dodal s tím, že oba případy začlenil do úhrnného trestu.

Dvořák se podle žalobců snažil vymazat dopravní přestupek radního pro dopravu libereckého hejtmanství Martina Seppa. Novopečeného šéfa krajské dopravy totiž chytila policejní hlídka na silvestra v roce 2008, když jel rychlostí 108 km/h obcí.

"Super, jsi zlato," děkoval podle policejních odposlechů Sepp Dvořákovi.

Robert Dušek během kampaně.
Robert Dušek během kampaně. | Foto: Martina Machová

Policista: My se ozveme

Předtím policie, která již monitorovala Dvořákův mobil, zaznamenala jiný hovor mezi politikem a policistou. "Teďka to nech bejt a my se ozveme. Není to tak jednoduchý… No jo, ale na tohleto chodí kontroly, to se zakládá a kontroluje. To je ten nejhorší problém. Dobře, uvidíme. Hele, slav v klidu silvestra a uvidíme," říkal Seppovi Dvořák.

Přestupek nakonec nezmizel a Sepp byl potrestán pokutou a zákazem řízení. Ale až po Dvořákově zadržení.

Europoslance a šéf ČSSD v Libereckém kraji Robert Dušek pak podle obžaloby zjišťoval u Dvořáka informace o Seppovi během volby do vedení Libereckého kraje v roce 2008. Chtěl vědět, zda proti jeho kandidátovi na náměstka dopravy vede policie nějaké šetření.

Podle policejních odposlechů úkoloval odsouzeného slovy: "Tak to zjisti. Ale okamžitě!"

Oba politici ČSSD kontakty s Dvořákem potvrdili. Dušek Aktuálně.cz řekl, že nebylo zbytí a že jej tlačily okolnosti.

Soud neuvěřil historce o fotkách

Sepp pak u soudu tvrdil, že neděkoval za vymazání přestupku, ale za fotografie z akce s policejním prezidentem Saska, kam byl pozván jako soukromá osoba, nikoli jako politik. Snímky novinářům popsal jako nezávadné, nicméně nechtěl, aby byly někde publikovány.

Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka v minulosti Aktuálně.cz řekl, že kauza pana Dvořáka se strany netýká.

"Jestliže tam figurují někteří naši členové jako svědci, tak je to jejich individuální záležitost a sociální demokracie se tím nebude zabývat, pokud některý z našich členů nebude obviněn z nějakého trestného činu," reagoval na žalobu, ve které jsou popsány vztahy mezi policií a vrcholnými funkcionáři ČSSD v Libereckém kraji.

Deník Aktuálně.cz se jej chtěl zeptat na názor znovu po vynesení rozsudku. V současnosti ovšem nebere svůj mobilní telefon.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy