Lékař sexuálně napadl pacientku, ordinuje dál. Jsme bezmocní, tvrdí radnice i komora

Jan Horák Jan Horák
22. 6. 2024 7:00
V Poliklinice Petrovice patřící Praze slouží podle zjištění Aktuálně.cz lékař, který je v podmínce. Přímo v budově spáchal vůči pacientce trestný čin sexuální povahy. Magistrát i místní radnice však tvrdí, že proti pokračování jeho praxe v budově nemohou zakročit. Bezmocná je i lékařská komora.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Šestasedmdesátiletý lékař Alexej Nevedomský absolvoval lékařskou fakultu v Olomouci roku 1977. Získal tam odbornost ve fyziatrii, balneologii a léčebné rehabilitaci. Dnes ji naplňuje v soukromé rehabilitační ambulanci v Poliklinice Petrovice. Budovu vlastní hlavní město, spravuje ji městská část Praha-Petrovice.

Jak zjistilo Aktuálně.cz, Nevedomský dostal čtyři měsíce vězení podmíněně odložené na rok a půl. Zkušební lhůta mu uplyne s posledním dnem letošního roku. K incidentu došlo předloni v dubnu. Pacientku kvůli vyšetření zad nejprve vyzval, aby se úplně svlékla. Nahou ji pak během vyšetření sexuálně napadl.

"Když se otočila na záda, tak si zakryla prsa dlaněmi, neboť se styděla. Poté zavřela oči a najednou ucítila, jak jí vzal ruce z prsou a dal jí je pryč od těla a ve stejném okamžiku ucítila, jak jí položil ruku na prso a líbal jí druhé prso jazykem, na což nestihla reagovat, neboť byla ve velkém šoku," zní popis skutku v rozsudku, jejž redakce získala.

"Nemáme nástroj, jak zasáhnout"

Všechny dotčené instituce se o provinění Nevedomského dozvěděly až od redakce. Nájemní smlouvu k ordinaci s ním uzavřela městská část Praha-Petrovice. Odstoupit od ní ale podle starostky Olgy Hromasové (STAN) nemůže ani ve chvíli, kdy je lékař odsouzen za úmyslný trestný čin spáchaný při výkonu praxe.

"Kdyby ztratil oprávnění provozovat lékařskou praxi, o čemž by musela rozhodnout Česká lékařská komora, tak v tom případě není důvod, proč bychom mu ordinaci pronajímali. Ale jinak nemáme nástroj proti němu zasáhnout," sdělila starostka, která s lékařem po upozornění od redakce mluvila.

Poliklinika Petrovice, kde slouží odsouzený lékař Alexej Nevedomský.
Poliklinika Petrovice, kde slouží odsouzený lékař Alexej Nevedomský. | Foto: Městská část Praha-Petrovice

Česká lékařská komora skutečně má pravomoc proti obdobným případům zasáhnout, v disciplinárním řízení může lékaře v krajním případě ze svých řad vyškrtnout. Automaticky by tím přišel o praxi. Jenže v tomto případě k tomu nedojde. Případ je podle pravidel komory promlčený.

"Aby se tím Česká lékařská komora mohla zabývat, musí ze zákona dostat stížnost. Jenže v tomto případě žádná nebyla," sdělil mluvčí komory Michal Sojka s tím, že promlčecí lhůta je jeden rok. Lékař se dopustil deliktu předloni v dubnu. Komora je proto nyní bezmocná. "Trestat někoho, koho potrestal soud, už se nedá," dodal.

Podle magistrátu k deliktu nedošlo při vyšetření

Není povinností orgánů činných v trestním řízení upozornit lékařskou komoru, že se lékař provinil proti etice. A v tomto případě tak ani neudělaly. Stížnost nevznesla ani napadená pacientka, ta se "jen" obrátila na policii. Pravomoc vůči lékaři má sice ještě pražský magistrát, kde je lékař registrovaný. Ale ani ten se angažovat nebude.

Pro magistrát je klíčové, že soud lékaři neuložil zákaz činnosti. Úředníkům to podle mluvčího magistrátu Tadeáše Provazníka svazuje ruce. "Hlavní město nemůže na základě tohoto rozhodnutí soudu odebrat rozhodnutí o registraci nestátního zdravotnického zařízení, které MUDr. Alexeji Nevedomskému udělil," vysvětlil.

"Pokud stěžovatel uvádí, že pouze prováděl vyšetření, stěží lze uvěřit, že by poškozená, i při zavřených očích, nepoznala rozdíl mezi dotykem při vyšetřování a líbáním ústy; dle její výpovědi se měl stěžovatel následně nadto i zeptat, zda se jí to líbilo. Není též jasné, jaký by poškozená mohla mít k nepravdivé výpovědi motiv."

Usnesení Ústavního soudu ze 7. května 2024

Úředníci ani nevyužijí možnost, kterou jim dává zákon o zdravotních službách. Podle něj smí zakázat praxi lékaři odsouzenému za čin spáchaný při poskytování péče. Magistrát však vychází z části rozsudku Nejvyššího soudu, kde se píše, že ve chvíli, kdy lékař ženu začal osahávat a líbat, tak "vyšetření poškozené neprováděl".

Jenže žena k němu přišla právě na vyšetření, jež se změnilo v sexuální útok. Navíc přímo v popisu skutku v rozsudku se uvádí, že "jako lékař využil omylu poškozené, která během jeho lékařského zákroku mu jako lékaři důvěřovala." Podle Provazníka magistrát informuje lékařskou komoru. Ta však, jak stojí výše, je kvůli promlčení bezmocná.

"Dalo se to kvalifikovat jako znásilnění"

Lékař se před soudy hájil různě. Popřel, že jeho chování mělo sexuální podtext. A kdyby prý hypoteticky mělo, žádného ženina omylu nevyužil. Tím se snažil rozbít kvalifikaci, za niž byl postaven před soud a odsouzen, tedy poškození cizích práv. Jenže Nejvyšší soud loni v listopadu odmítl jeho dovolání a vyjádřil se jasně.

"Poškozená byla v omylu ohledně toho, že bude podrobena výhradně lékařskému vyšetření. Pokud obviněný takto, alespoň po část doby, kdy poškozená ležela na lehátku, nepostupoval, využil jejího omylu a tím jí způsobil vážnou újmu na jejích právech," stojí v rozsudku senátu soudce Aleše Koláře.

Nevedomský dále tvrdil, že měl právo vyzvat pacientku k vysvlečení donaha vzhledem k povaze vyšetření bolavých zad. Podle něj navíc kauza stojí na tvrzení proti tvrzení, kdy má prý justice rozhodnout v jeho prospěch. Ničím z toho však soudy nepřesvědčil.

"V případě jednání obviněného by přicházelo v úvahu právní posouzení jako znásilnění, neboť využil bezbrannosti poškozené," napsal dokonce Nejvyšší soud. Ten však kvalifikaci měnit nemůže. Ústavní soud pak odmítl Nevedomského stížnost minulý měsíc také s tím, že verzi pacientky potvrzují svědci, jimž se "svěřila a popsali její navazující špatný psychický stav."

Navzdory výše uvedenému může lékař dál sloužit v ordinaci patřící městu. Starostka Hromasová nicméně podotkla, že ráda není. "Samozřejmě že z toho nejsem v klidu. Aby poliklinika měla pověst, že se tady páchají takové skutky, nevidím jako pozitivní," poznamenala.

 

Právě se děje

Další zprávy