"U výbušnin se spletete jen jednou." Exploze v Poličce nebyla první, firma porušovala předpisy

Martin Biben Martin Biben
28. 2. 2017 12:10
Poličské strojírny měly loni v provozu, kterým minulý čtvrtek otřáslo několik explozí, potíže s dodržováním předpisů pro nakládání s municí. Kontroloři Českého báňského úřadu ve výrobě objevili nedostatky, které riziko práce s výbušninami ještě zvyšovalo, a uložili za ně pokutu. Firma platila pokutu i o rok dříve, inspektoři jí navíc úplně zakázali výbušniny v několika nevyhovujících budovách vyrábět.
U brány podniku bylo ve čtvrtek živo.
U brány podniku bylo ve čtvrtek živo. | Foto: TV Nova

Polička - Když se minulý čtvrtek dopoledne z fabriky za kopcem ozval první výbuch, většina obyvatel Poličky mu nevěnovala větší pozornost. Z areálu Poličských strojíren, kde továrna a sesterská společnost STV Group rozebírají munici, se exploze ozývají pravidelně. Stejně tak se ve městě ví, že práce tam má svoje rizika. Nyní se ukazuje, že s dohlížením na její bezpečnost nebylo vše v pořádku.

"Inspektoři báňského úřadu zjistili v roce 2016 při kontrole zpracování explozivních částí náloží nedostatky, za které uložili Poličským strojírnám pokutu vyšší než sto tisíc korun," uvedl tiskový mluvčí úřadu Bohuslav Machek. O rok dříve, v září 2015, udělil úřad podle Machka firmě za podobné prohřešky v sousedním objektu pokutu nižší než padesát tisíc korun.

Inspektoři podle mluvčího objevili v provozu, ve kterém dělníci rozebírají (delaborují) munici, nesoulad mezi pracovními postupy popsanými v dokumentacích a skutečnou výrobní praxí. V explozí postiženém objektu, který už nyní patří společnosti STV Group, probíhaly práce jinak, než měly. Konkrétní přestupky mluvčí jmenovat nechtěl, ale v čem se často dělají chyby, naznačil. "Předně je třeba dbát na to, aby lidé, kteří s municí pracují, byli odpočatí, způsobilí a nekouřili u nich. Velmi přísně a přesně je třeba dbát na postup, který se liší kus od kusu a munice od munice," řekl.

Důležitější než kdekoli jinde je v takových provozech podle Machka také pořádek a čistota. A stejně tak je klíčové, jak a kde je munice uložená. "Je třeba udržovat limity, které se týkají obložnosti prostor další municí, aby se případná detonace řetězově nepřenášela," dodal. Jakékoli porušení podle něho směřuje k osudovému problému. "Ty předpisy jsou psané lidskou krví. A u výbušnin se spletete jen jednou," řekl mluvčí.

V roce 2015 navíc královéhradecký Obvodní báňský úřad zakázal Poličským strojírnám na některých místech výrobu úplně. "Třináct objektů, kde se vyráběly výbušniny, bylo v nevyhovujícím stavebně-technickém stavu. V některých už byly závady odstraněny, někde nesmí vyrábět dodnes," řekl Machek.

Kontrola nakládání s municí u Poličských strojíren i STV Group, které mají stejného majitele, společnost STV Invest, je rozdělena mezi tři úřady. Báňský úřad kontroluje bezpečnost zpracování výbušné části, kterou je většinou trinitrotoluen. Vlastní delaboraci, tedy oddělení vnitřní explozivní části od obalu, má kontrolovat policie. Ta však výsledky svých revizí nechce sdělit.

"Policie provedla od roku 2015 několik tisíc kontrolních akcí, mezi nimiž i kontrolu ve zmiňovaných strojírnách. Bohužel výsledky na základě ustanovení zákona o kontrole nemůžeme blíže specifikovat," napsala tisková mluvčí policejního prezídia Eva Kropáčová. Podle dobře informovaného policejního zdroje, který si nepřál být jmenován, však i policie odhalila v Poličce nedostatky a prohřešky proti předpisům.

Kontrolu požárního zabezpečení provozů pak mají na starost hasiči.
Ti zatím provoz STV Group v Poličce neprověřovali. "Oficiálně jsme se dozvěděli, že tam začali s výrobou loni v květnu, kontrola je plánovaná na letošní květen," uvedl vedoucí oddělení prevence hasičů Pardubického kraje Pavel Nejtek. Výsledek kontrol v Poličských strojírnách zveřejnit odmítl.

Poličské strojírny

Od roku 2015 se Poličské strojírny staly součástí holdingu STV Invest. Zároveň v únoru loňského roku převedly zbrojní výrobu do společnosti STV Group, která patří rovněž koncernu a je největším českým výrobcem munice. V areálu Bořiny, místní části Poličky, se tak nadále nakládá s municí, od loňska však pod hlavičkou STV Group.Tradice podnikání spadá v Poličce do roku 1920, První vojenská muniční továrna se orientovala především na ruční granáty a dělostřelecké střelivo. Pobočným závodem Adamovských strojíren Adamov se podnik stal v roce 1958. Od května 1992 jsou strojírny akciovou společností.

Mediální zástupce Poličských strojíren i STV Group Vladimír Bystrov uvedl, že ani jedna z udělených pokut nesouvisela s výrobou munice. "A co se týče zákazu výroby, ten přišel na objekty, o kterých jsme stejně zjistili, že se do nich nevyplatí investovat," tvrdí Bystrov. Výrobní hala, v níž byl zpracováván výbušný materiál, podle něho splňovala všechny nároky. "Pracovníci dotčeného provozu postupovali podle nám známých informací zcela podle schválených bezpečnostních plánů," dodal.

Firma skladovala i ve Vrběticích

Pro největšího českého výrobce munice není nehoda z minulého týdne, při které se zranilo 19 lidí a z toho čtyři těžce, první. V roce 2007 v továrně, kterou naštěstí odděluje od města kopec, vybuchl při likvidaci armádní munice granát a v roce 2015 v hale explodovalo 320 tun střelného prachu. Tehdy uletěla část střechy.

Výbuchy a požáry ničily i další areály firmy STV Group. V roce 2007 přišel k úhoně bývalý armádní sklad v Novém Městě pod Smrkem - Hajništi a v roce 2015 se v Ratajích na Kroměřížsku během výroby výbušnin vznítily nebezpečné látky, kvůli kterým začala hořet část budovy. Při požáru se zranil jeden zaměstnanec. STV Group je známá i z případu Vrbětice. Využívala tamní vojenský areál, ve kterém vloni vybuchly dva sklady, které si pronajímala společnost Imex Group.

Pyrotechnici začali v neděli z poničené haly v areálu strojíren odvážet munici. "Ohledávají místo, perimetr nebezpečné zóny se zmenšil na zničenou halu a vedlejší objekt, společnost může v ostatních objektech obnovit výrobu," řekla mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová. "Spolu s policisty jsou na místě i naši obvodní inspektoři, zahájí také výslechy svědků, což může trvat i měsíc. Příčiny explozí budou známy v řádu měsíců," řekl Machek.

Čtvrteční nehoda se stala při lisování trinitrotoluenu v takzvaných počinových náložích, výbuch pak způsobil exploze i dalšího uskladněného materiálu. Policie případ vyšetřuje jako obecné ohrožení z nedbalosti. Škoda přesáhla pět milionů korun.

Zásah záchranářů krátce po explozích:

Video: TV Nova
 

Právě se děje

Další zprávy