Policisté obvinění za zásah proti ženě, která později vraždila na Smíchově, zůstávají ve službě

ČTK ČTK
5. 1. 2017 10:43
Dva policisté, kteří zasahovali v kavárně na Újezdu proti ženě, jež o dva týdny později zavraždila zákaznici v obchodním domě na Smíchově, zůstávají ve službě. Rozhodli o tom jejich nadřízení. Podle služebního zákona by policisté mohli být postaveni mimo službu pouze v případě, kdy by "ponechání ve výkonu služby ohrožovalo důležitý zájem služby nebo průběh prošetřování jejich jednání".
Vražda se stala v obchodním centru Nový Smíchov.
Vražda se stala v obchodním centru Nový Smíchov. | Foto: ČTK

Praha – Dva policisté, kteří jsou obviněni ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli zákroku proti ženě, jež o dva týdny později zabila zákaznici v obchodním centru na pražském Smíchově, zůstanou ve službě. "Podle jejich nadřízených nebyl ke zproštění výkonu služby důvod," řekla mluvčí pražských policistů Andrea Zoulová. Policistům hrozí až pětiletý trest a zákaz činnosti, podle Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) nesplnili svou povinnost a nepostupovali v souladu s trestním řádem. Na zastavení řízení upozornila čtvrteční Mladá fronta Dnes.

"Služební funkcionář po důkladném seznámení se spisovým materiálem GIBS rozhodl o zastavení řízení ve věcech služebního poměru zproštění výkonu služby, neboť provedeným šetřením nebyly zjištěny obligatorní důvody ke zproštění výkonu služby dotčených policistů," sdělila Zoulová. Podle služebního zákona by policisté mohli být postaveni mimo službu pouze v případě, kdyby "ponechání ve výkonu služby ohrožovalo důležitý zájem služby nebo průběh prošetřování jejich jednání".

GIBS policisty obvinila kvůli incidentu, který se stal 5. července v kavárně na Újezdu v Praze 1. Třiatřicetiletá žena tam tehdy na toaletách napadla jí neznámou zákaznici, podle dřívějších informací ji škrtila tričkem. Útočnice byla převezena na psychiatrii v Bohnicích, lékaři ale o útoku informace nedostali. Existuje přitom zápis o tom, že lékaři se aktivně o okolnosti zajímali, dozvěděli se ale jen to, že žena podstoupila dechovou zkoušku. Pacientku psychiatři zanedlouho propustili.

Někdejší zdravotní sestra a pozdější sanitářka zabíjela o dva týdny později, v den propuštění z léčebny. Nůž si opatřila přímo v prodejně s domácími potřebami. Napadená zákaznice zraněním na místě podlehla. Státní zástupce ji obžaloval z pokusu o vraždu a z vraždy, na soud čeká ve vazbě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 minutou

Hlavní soutěž filmového festivalu Febiofest vyhrál švédský film Charter režisérky Amandy Kernellové o matce hledající cestu ke svým dětem

před 43 minutami

Platforma Rekonstrukce státu ocenila 21 politiků za boj s korupcí, vyzdvihla Michálka

Platforma Rekonstrukce státu ve čtvrtek ocenila 21 politiků, kteří se podle ní v končícím volebním období nejvíce zasloužili o prosazování protikorupčních zákonů v Parlamentu. Vyzdvihla zejména zásluhy poslance Jakuba Michálka (Piráti), dále pak Marka Výborného (KDU-ČSL) a Ondřeje Profanta (Piráti). Sdělila to ve čtvrtek mluvčí platformy Eva Hromádková.

Ocenění "Dělník protikorupční legislativy" udělila Rekonstrukce státu celkem devíti zástupcům Pirátské strany, třem lidovcům, dvěma Starostům a nezávislým, dvěma poslancům vládního hnutí ANO a jedné poslankyni vládní ČSSD, dále dvěma zástupcům ODS, jedné člence TOP 09 a jednomu senátorovi za klub SEN 21 a Pirátů.

„Poslancem, který za poslední čtyři roky nejvíce podporoval protikorupční opatření, je Jakub Michálek z Pirátské strany. Zasloužil se zejména o vylepšení nominačního zákona, zavedení informačního příkazu a aktivně usiloval o schválení novely zákona o státním zastupitelství," uvedla platforma.

Výborný podle Rekonstrukce státu vedle podpory řady důležitých opatření dlouhodobě bojoval za reformu exekucí, kterou Sněmovna schválila na začátku letošního léta. Profant zase prosazoval zejména přístup k informacím a digitalizaci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy