Policie udeřila na prodejce předmětů s nacistickou symbolikou, vadí kalendář i kniha

Domácí Domácí
Aktualizováno 9. 6. 2020 15:51
Policisté z odboru extremismu a terorismu zasahovali v knihkupectví Naše vojsko v Praze na Smíchově. Zásah souvisí s podaným trestním oznámením kvůli prodeji kalendáře s nacistickými vůdci. Zároveň proběhl v Brně zásah proti lidem, kteří stojí za nakladatelstvím Guidemedia. To v minulosti vydalo například knihu Jedovatá houba nacistického spisovatele Ernsta Hiemera.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jiří Koťátko\Economia

"Provádíme úkony trestního řízení v jedné prodejně na Smíchově. Víc vám říci nemohu," řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová Deníku N. Že se jedná o prodejnu knih Naše vojsko, poté upřesnila na dotaz Aktuálně.cz.

"Policisté z odboru extremismu a terorismu provádí úkony trestního řízení v této spojitosti. Jelikož si ve věci vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5 poskytování informací, nebudeme k tomu v tuto chvíli říkat více," dodala Kropáčová.

Nakladatelství Naše vojsko čelí trestnímu oznámení, které podala Federace židovských obcí a předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Obchod je dlouhodobě kritizovaný za prodej předmětů s nacistickou symbolikou, nedávno začal nově prodávat kalendář s představiteli třetí říše a právě v reakci na to podal Klíma trestní oznámení. 

Podle Klímy společnost porušila zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka. Předseda Židovské obce v Praze František Bányai pak otevřeným dopisem požádal majitele nakladatelství, aby zmíněné produkty neprodleně stáhl z prodeje a zajistil jejich zničení.

A jak před knihkupectvím zaznamenal redaktor CNN Prima News, zasahující kriminalisté nakládali do policejních vozů právě kalendáře s nacistickou tematikou. Odvezli si i hrnky s portréty nacistů.

Nakladatelství dostalo minulý měsíc v reakci na prodej kritizovaného kalendáře výpověď z prostor, kde mělo sklady. Pronajímala mu je příspěvková organizace ministerstva vnitra. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka byl poslední kapkou právě zmíněný kalendář. Už v dubnu vypověděl firmě smlouvu také pražský magistrát, kterému patří prodejna na Andělu.

Nakladatelství čelilo vyšetřování už dříve, a to kvůli prodeji hrnků či triček s podobiznami nacistických představitelů. Policisté v roce 2018 případ odložili s tím, že se trestný čin nestal. České zákony zobrazování nacistických symbolů nebo politiků přímo nezakazují, a jde-li o prodej za účelem zisku, nejde o propagaci nenávistné ideologie. Právě tím se hájí majitel nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina i v souvislosti s prodejem kalendáře.

Nechceme, aby bolest přeživších koncentračních táborů byla atakována takovými nejen nemorálními, ale také nelegálními artefakty, tvrdí právnička. | Video: Daniela Drtinová

Zásah i v Brně

Deník N zároveň informoval o tom, že obdobný zásah proběhl v úterý také v Brně a dalších městech. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahovali proti lidem, kteří stojí za nakladatelstvím Guidemedia. Zatím nebyl nikdo obviněn ani zadržen.

Podle informací Deníku N se zajímají o lidi kolem nakladatelství kvůli tomu, že společnost vydala v posledních letech řadu neonacistických knih. Například knihu Jedovatá houba nacistického spisovatele Ernsta Hiemera, která v dobách hitlerovského Německa sloužila jako nástroj propagandy. Pomocí lehké formy a obrázků měla za úkol šířit ostře protižidovské postoje nacistů.

Nakladatelství Guidemedia dříve vydalo také projevy Adolfa Hitlera a čelilo obžalobě kvůli schvalování genocidy a podpoře hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod. Loni ho Nejvyšší soud obžaloby zprostil.

 

Právě se děje

Další zprávy