Policie udeřila na prodejce předmětů s nacistickou symbolikou, vadí kalendář i kniha

Domácí Domácí
Aktualizováno 9. 6. 2020 15:51
Policisté z odboru extremismu a terorismu zasahovali v knihkupectví Naše vojsko v Praze na Smíchově. Zásah souvisí s podaným trestním oznámením kvůli prodeji kalendáře s nacistickými vůdci. Zároveň proběhl v Brně zásah proti lidem, kteří stojí za nakladatelstvím Guidemedia. To v minulosti vydalo například knihu Jedovatá houba nacistického spisovatele Ernsta Hiemera.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jiří Koťátko\Economia

"Provádíme úkony trestního řízení v jedné prodejně na Smíchově. Víc vám říci nemohu," řekla policejní mluvčí Eva Kropáčová Deníku N. Že se jedná o prodejnu knih Naše vojsko, poté upřesnila na dotaz Aktuálně.cz.

"Policisté z odboru extremismu a terorismu provádí úkony trestního řízení v této spojitosti. Jelikož si ve věci vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 5 poskytování informací, nebudeme k tomu v tuto chvíli říkat více," dodala Kropáčová.

Nakladatelství Naše vojsko čelí trestnímu oznámení, které podala Federace židovských obcí a předseda Nadačního fondu obětem holocaustu Michal Klíma. Obchod je dlouhodobě kritizovaný za prodej předmětů s nacistickou symbolikou, nedávno začal nově prodávat kalendář s představiteli třetí říše a právě v reakci na to podal Klíma trestní oznámení. 

Podle Klímy společnost porušila zákon, který zakazuje propagaci hnutí potlačujícího práva a svobody člověka. Předseda Židovské obce v Praze František Bányai pak otevřeným dopisem požádal majitele nakladatelství, aby zmíněné produkty neprodleně stáhl z prodeje a zajistil jejich zničení.

A jak před knihkupectvím zaznamenal redaktor CNN Prima News, zasahující kriminalisté nakládali do policejních vozů právě kalendáře s nacistickou tematikou. Odvezli si i hrnky s portréty nacistů.

Nakladatelství dostalo minulý měsíc v reakci na prodej kritizovaného kalendáře výpověď z prostor, kde mělo sklady. Pronajímala mu je příspěvková organizace ministerstva vnitra. Podle šéfa resortu Jana Hamáčka byl poslední kapkou právě zmíněný kalendář. Už v dubnu vypověděl firmě smlouvu také pražský magistrát, kterému patří prodejna na Andělu.

Nakladatelství čelilo vyšetřování už dříve, a to kvůli prodeji hrnků či triček s podobiznami nacistických představitelů. Policisté v roce 2018 případ odložili s tím, že se trestný čin nestal. České zákony zobrazování nacistických symbolů nebo politiků přímo nezakazují, a jde-li o prodej za účelem zisku, nejde o propagaci nenávistné ideologie. Právě tím se hájí majitel nakladatelství Naše vojsko Emerich Drtina i v souvislosti s prodejem kalendáře.

Nechceme, aby bolest přeživších koncentračních táborů byla atakována takovými nejen nemorálními, ale také nelegálními artefakty, tvrdí právnička. | Video: Daniela Drtinová

Zásah i v Brně

Deník N zároveň informoval o tom, že obdobný zásah proběhl v úterý také v Brně a dalších městech. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu od rána zasahovali proti lidem, kteří stojí za nakladatelstvím Guidemedia. Zatím nebyl nikdo obviněn ani zadržen.

Podle informací Deníku N se zajímají o lidi kolem nakladatelství kvůli tomu, že společnost vydala v posledních letech řadu neonacistických knih. Například knihu Jedovatá houba nacistického spisovatele Ernsta Hiemera, která v dobách hitlerovského Německa sloužila jako nástroj propagandy. Pomocí lehké formy a obrázků měla za úkol šířit ostře protižidovské postoje nacistů.

Nakladatelství Guidemedia dříve vydalo také projevy Adolfa Hitlera a čelilo obžalobě kvůli schvalování genocidy a podpoře hnutí směřujícího k potlačení lidských práv a svobod. Loni ho Nejvyšší soud obžaloby zprostil.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Odveta za francouzskou digitální daň, USA mohou uvalit 25procentní clo

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa dnes oznámila dodatečná 25procentní cla na zboží dovážené z Francie v hodnotě 1,3 miliardy dolarů (přes 30 miliard Kč) jako odvetu za francouzskou digitální daň. Zavedení těchto cel však odkládá o 180 dnů, aby tak poskytla čas na vyřešení sporu.

Americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer uvedl, že francouzská digitální daň se nespravedlivě soustředí na americké podniky působící v oblasti digitálních technologií. Ohlášená cla se podle něj týkají například francouzské kosmetiky a kabelek.

Francouzský parlament schválil tříprocentní digitální daň loni v červenci. Letos v lednu se však Francie dohodla s USA na příměří, podle kterého Paříž odloží výběr digitální daně na konec roku a Washington na oplátku prozatím nezavede odvetná cla.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Klub z Amiens neuspěl se žalobou proti sestupu z ligy

Francouzský fotbalový klub SC Amiens neuspěl u nejvyššího správního soudu se žalobou proti sestupu z první ligy. Jeho prezident Bernard Joannin nevyloučil, že podnikne další právní kroky, klub se ale zároveň začal připravovat na start v druhé nejvyšší soutěži. Elitní ligu musel tým z Amiens opustit poté, co v době předčasného ukončení sezony deset kol před koncem kvůli pandemii koronaviru figuroval v tabulce na sestupové pozici.

Podle odborného posudku bude sestup pro klub znamenat ztráty ve výši 44 až 55 milionů eur. Joannin prohlásil, že soudce ignoroval jeho argumenty, a zvažuje další odvolání s cílem vybojovat náhradu škody.

Společně s Amiens sestoupilo i Toulouse. Oba kluby proti tomu neúspěšně protestovaly. Sestup mezitím zpečetilo i valné shromáždění ligy LFP, na němž se většina klubů vyslovila pro to, aby i v příští sezoně hrálo Ligue 1 jen dvacet týmů a ne dvaadvacet.

Další zprávy