Policisté zaplatí, že tajili obsah spisu

Tomáš Fránek
22. 9. 2006 15:55
Brno - Odpůrci působení mexické společnosti Nemak v zóně u Mostu znovu uspěli u soudu. Verdikt potěší bojovníky za svobodný přístup k informacím.

Krajský soud v Ústí nad Labem zrušil - pro nezákonnost - dvě rozhodnutí policistů z krajského a okresního ředitelství v Ústí nad Labem a Mostě, kteří právníkům Ekologického právního servisu odmítali dát informace z ukončeného vyšetřovacího spisu.

Policie navíc musí zaplatit přes pět tisíc korun jako náhradu soudních výdajů.

Informace vydejte

Nemak v Havrani.
Nemak v Havrani. | Foto: www.nemak.cz

Informace, které ekologičtí právníci žádali, se týkaly vyšetřování bývalého starosty obce Havraň Josefa Majerčina a zastupitelů obce. Chtěli také znát podrobnosti o vyhlášeném, avšak neuskutečněném referendu, v němž se mělo rozhodnout, zda lidé v obci chtějí průmyslovou zónu.

Policie trestní oznámení odložila a ekologickým právníkům informace z vyšetřovacího spisu odmítla poskytnout s tím, že to zákon neumožňuje.

Senát krajského soudu pod vedením Dagmar Štullerové to ale nyní odmítl a nařídil policii informace poskytnout.

"Všechny informace měly být poskytnuty," uvedl soud.

Pro samotný spor (mezi odpůrci průmyslové zóny a mexické továrny Nemak na straně jedné a státními a regionálními úřady na straně druhé) je to další z řady soudních rozhodnutí, ve kterém uspěli ekologičtí právníci zastupující sedláka Jana Rajtera.

Infobox

SOUDY O NEMAK

  • Spor o výstavbu a působení mexické továrny na severu Čech provázelo za pět let téměř 250 právních podání.
  • Mezi nimi tři ústavní stížnosti, deset kasačních stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, dvacet jedna žalob nebo dvě trestní oznámení.
  • Soudy už zrušily i chybná rozhodnutí úřadů, jichž se dopustily před stavbou první části továrny. Neplatné jsou v této chvíli dvě povolení na stavbu příjezdových cest a také územní rozhodnutí na celý projekt.
  • Soud rovněž zrušil rozhodnutí ministerstva životního prostředí, ve kterém stát hodnotí, jak rozšíření továrny dopadne na krajinu. Ekologové už celkem uspěli ve dvanácti sporech.

Ekologové už uspěli ve dvanácti sporech.

Ukončené případy veřejné

Nejnovější verdikt o nezákonném postupu policie navíc může těšit bojovníky za svobodný přístup k informacím. 

Soud dal totiž v tomto případě také návod, jak mají úřady postupovat při žádostech o informace z policejních spisů.

Policisté argumentovali tím, že není možné poskytovat každému a v každé trestní věci celé trestní spisy. Soud však řekl, že v případech, kdy je řízení ukončeno, není důvod spisy tajit.

Tabu mohou zůstat pouze informace podléhající utajení vyplývajícímu ze zákonů. Nečitelné by měly být také osobní údaje lidí, kteří jsou ve spisu zmiňováni.

Případ Rajter

Rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem je prvním rozhodnutím poté, co zastupitelé v Mostu už dvakrát odsunuli rozhodnutí o vykoupení pozemků v této zóně, které patří právě sedláku Janu Rajterovi.

Vláda přitom v květnu uvolnila k tomuto účelu 234 milionů korun. Ty nyní leží na účtu města.

Rajter a jeho právníci už kvůli postoji mosteckých zastupitelů oznámili, že obnovují soudní spory, které kvůli výstavbě Nemaku vedou. Soudní spory se týkají stavebních povolení a také územního řízení.

Další jednání a hlasování zastupitelů o vykoupení pozemků v zóně má být středu 27. září.

 

Právě se děje

Další zprávy