Česko po útocích v Bruselu vyhlásilo první stupeň ohrožení terorismem, potvrdila vláda

Domácí Domácí
Aktualizováno 22. 3. 2016 23:05
Kvůli sérii výbuchů v belgické metropoli Česká republika vyhlásila první stupeň ohrožení terorismem. Na mimořádném zasedání ho večer potvrdila vláda. Bezpečnostní opatření se v Česku zvýšila už dopoledne. V metru i na všech českých mezinárodních letištích je několik set policistů nad rámec běžné služby a provádějí se pyrotechnické kontroly. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že nemá žádné zprávy o zraněných nebo mrtvých Češích.
Premiér Bohuslav Sobotka se mimořádně sejde s ministrem vnitra Milanem Chovancem, zástupci tajných služeb a policie.
Premiér Bohuslav Sobotka se mimořádně sejde s ministrem vnitra Milanem Chovancem, zástupci tajných služeb a policie. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Česká republika vyhlásila po sérii výbuchů v Bruselu první stupeň ohrožení terorismem. Novinářům to po večerním jednání kabinetu oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Pro zajištění bezpečnosti ministři souhlasili také s nasazením až 550 vojáků na dobu dvou měsíců.

Vláda tak reagovala na úterní teroristické útoky v Bruselu. Česko podle dřívějšího vyjádření premiéra není v bezprostředním ohrožení.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) upřesnil, že 350 vojáků se připojí k policistům v Praze, po stovce jich bude působit v Brně a Ostravě. "Budou ozbrojeni. Dáváme k dispozici vrtulník v Kbelích, kdyby bylo potřeba pro monitorování nebo další úkoly," dodal ministr.

Už od dopoledne jsou v Česku posíleny bezpečnostní hlídky. "V tuto chvíli jsou realizována zvýšená bezpečnostní opatření. Jejich cílem je maximálně posílit prevenci možných bezpečnostních incidentů v České republice," řekl ministr vnitra Milan Chovanec. Ministři zároveň na tiskové konferenci potvrdili, že zatím nemají žádné informace o tom, že by teroristické útoky bezprostředně hrozily i v Česku.

Více hlídaná jsou mezinárodní letiště v Brně, Ostravě, Pardubicích a Karlových Varech, konzuláty, pražské metro a další místa, kde se vyskytuje větší množství lidí.

Systém výstrahy před terorismem schválila vláda letos v lednu v souvislosti s útoky v Paříži, má mít čtyři stupně. V naléhavých situacích může zvýšený stupeň vyhlásit ministr vnitra, jeho rozhodnutí musí ale kabinet do týdne potvrdit.

"První stupeň upozorňuje na existenci obecného ohrožení terorismem vyplývající ze situace v zahraničí nebo z mezinárodních aktivit České republiky, zároveň ale není známa konkrétní hrozba teroristických aktivit na území ČR," píše na svém webu ministerstvo vnitra.

Také obě české jaderné elektrárny Temelín a Dukovany dopoledne zvýšily stupeň své ochrany. Platí v nich teď stupeň ochrany číslo 1, který je vyhlašován v případě zhoršené bezpečnostní situace v zahraničí, zejména v zemích EU.

"Přijali jsme soubor opatření, který je pro podobné situace připraven a týká se například monitoringu okolí elektrárny nebo přísnějších kontrol při vstupu do elektrárny. Jsme také v kontaktu s policií a dalšími bezpečnostními složkami země," uvedl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

Češi uvízli v letadle

Ministerstvo zahraničí před polednem vydalo doporučení, aby Češi své plánované cesty do Bruselu odložili. Připomnělo, že po celém území Belgie platí čtvrtý bezpečnostní stupeň, který znamená vysokou pravděpodobnost dalších útoků. „V Bruselu pobývají tisíce českých občanů. Ministerstvo zahraničí zatím nemůže potvrdit, jestli jsou, nebo nejsou mezi zraněnými,“ řekl odpoledne ministr Zaorálek.

Mezi Prahou a bruselským letištěm Zaventem bylo v úterý naplánováno celkem deset letů. Pět z nich mělo být z Prahy do Bruselu, pět opačným směrem. Kvůli výbuchům ale odletěly jen dva ranní spoje z Prahy, zbytek letů byl zrušen.

Linka ČSA přistála v Bruselu jen pár minut před tím, než se na letišti odpálil sebevražedný atentátník. Cestující museli strávit na palubě více než dvě hodiny. Podle mluvčího ČSA Daniela Šabíka výbuch nastal během pojíždění letadla k terminálu. „Pojíždění bylo přerušeno, letadlo zůstalo čekat na pojížděcí dráze, pak bylo přesunuto na odstavnou plochu letiště, kde čekalo i s posádkou a cestujícími na palubě. A to z toho důvodu, že než došlo ke zklidnění událostí a bezpečnostní kontrole na letišti, byla paluba letadla nejbezpečnějším místem,“ vysvětlil Šabík.

Cestující z letadla mohli vystoupit krátce před jedenáctou hodinou. „Prošli důkladnou bezpečnostní kontrolou. Předpokládám, že nyní už opustili prostory bruselského letiště,“ řekl Šabík.

ČSA po útocích zrušily všechny dnešní lety na trase Praha – Brusel. Zítřejší plán letů je podle Šabíka těžké předvídat, protože čas znovuotevření bruselského letiště se neustále posouvá. „Pokud se bude ještě dál posouvat, tak není vyloučené, že budeme muset zrušit i zítřejší ranní odlet z Bruselu. Nicméně nechci spekulovat, nepředbíhejme události,“ dodal mluvčí.

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur doporučila turistům, kteří se o Velikonocích chystají letět do některé z evropských metropolí, aby se dostavili na letiště s předstihem. "V rámci celé Evropy lze očekávat zdržení na letištích v důsledku posílení bezpečnostních opatření a kontrol," uvedla výkonná ředitelka asociace Kateřina Petříčková.

České reakce: hněv a smutek

Na útoky okamžitě reagovali čeští politici. Předseda ODS Petr Fiala útoky hned dopoledne označil za teroristické. "Myslím na lidi zasažené terorem v Bruselu. Nenechme se ale zastrašit. To radikálové chtějí. Jediným řešením je pokračování v boji proti lidem, kteří nenávidí náš svět," napsal v tiskovém prohlášení.

"Jsem otřesen teroristickým útokem na bruselském letišti," uvedl na Twitteru ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD), podle něhož není možné zlu ustupovat. "Cítím hněv a smutek, nemohu spát. EU potřebuje získat bezpečnostní rozměr," uvedl na Twitteru lidovecký europoslanec Pavel Svoboda. Soustrast všem pozůstalým po obětech vyjádřil státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

Prezident Miloš Zeman v tiskovém prohlášení uvedl, že teroristické útoky v Belgii potvrzují "neochabující aktivitu teroristických sil". Zeman varuje před podceněním hrozby útoků v dalších zemích včetně České republiky.

Modlitby vyslal do Bruselu generální sekretář České biskupské konference Tomáš Holub.

Někteří čeští politici pak jen pár hodin po sérii výbuchů dali násilí do souvislosti s uprchlíky. A to i přesto, že ani média, ani sami politici toho v té době mnoho nevědí o útocích, natož pak o pachatelích.

Jihomoravský hejtman za ČSSD Michal Hašek vydal prohlášení, kde útoky odsoudil a dodal: "Je třeba okamžitě nekompromisně bránit bezpečnost Evropy a Evropanů, netolerovat a nepřihlížet žádné excesy a nezákonná jednání nikomu, včetně nelegální migrace lidí s nejasným původem a identitou, neboť představují potenciální bezpečnostní riziko. Útočníci, ať je jimi kdokoliv, nám chtějí nahnat strach a způsobit paniku."

 

Právě se děje

Další zprávy