Policisté rozšíří vyšetřování i na ČEZ a České dráhy

Petr Holub
19. 6. 2013 6:48
Firmy patří k nejbohatším státním firmám. ÚOOZ chce prozkoumat některé jejich investice
Vyšetřování police v ČEZu a Českých drahách by se nemělo týkat jenom jejich role při vyšetřování korupce během "hledání manažerských míst" pro poslanecké rebely ODS, z něhož je viněna Nečasova pravá ruka Jana Nagyová
Vyšetřování police v ČEZu a Českých drahách by se nemělo týkat jenom jejich role při vyšetřování korupce během "hledání manažerských míst" pro poslanecké rebely ODS, z něhož je viněna Nečasova pravá ruka Jana Nagyová | Foto: ČTK

Praha - Policie se chystá rozšířit vyšetřování na státní podniky ČEZ a České dráhy.

Nejde přitom pouze o jejich roli při vyšetřování korupce během "hledání manažerských míst" pro poslanecké rebely ODS.

Obě firmy patří k nejbohatším státním firmám a policejní útvar ÚOOZ hodlá prozkoumat některé jejich investice.

Kontakty s Nagyovou

Podle zdroje Aktuálně.cz začne šetření ve firmách ještě tento týden. Státní podniky ovšem tvrdí, že zatím o ničem nevědí. "Útvar pro odhalování organizovaného zločinu jsem tu neviděl už tři roky, tehdy rozkrýval krádeže elektřiny," vyloučil dosavadní zájem policie mluvčí společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

"Policisté z ÚOOZ u nás nic nešetří, ani si nic nevzali," reaguje také Radek Joklík z Českých drah.

Šéfové obou firem Daniel Beneš a Petr Žaluda figurují v záznamech z rozhovorů, které policie pořídila během odposlechů bývalé ředitelky kanceláře premiéra Jany Nagyové. Zvláště Beneš, který do čela ČEZ nastoupil v roce 2011, byl s Nagyovou v častém kontaktu a v energetických kruzích byl považován za jejího chráněnce.

Policejní vyšetřování státních firem by znamenalo zásadní zvrat v policejní strategii. Firmami protékají ročně desítky miliard, které jim zajišťují politická rozhodnutí.

ČEZ a politické strany

Stát umožnil v posledních deseti letech plnou liberalizaci cen elektřiny, v důsledku vyrostly v letech 2004-2011 její ceny pro spotřebitele na dvojnásobek.

ČEZ přitom vyrábí elektřinu lacino, protože získal zadarmo od státu atomové elektrárny a může jen s minimálními poplatky těžit uhlí pro své tepelné elektrárny. Proto se jeho zisk zvýšil z deseti miliard v roce 2004 na čtyřicet miliard korun o tři roky později.

Představitelé státu přitom své největší firmě tolerovali neúspěšná investiční dobrodružství. O tři roky se zatím zdržela dostavba elektrárny Ledvice za 40 miliard, o pět miliard přišel ČEZ v Albánii, za mezisklad v Temelíně zaplatil dvojnásobek oproti cenám v Německu.

ČEZ se stal solárním investorem, když od firem s anonymními akciemi nakoupil za miliardy největší solární parky v zemi. 

I z úst vrcholných politiků bylo řečeno, že ČEZ je zapojen do financování politických stran. "Je veřejným tajemstvím v této republice, že pan Roman a ČEZ tady financovali politické strany, jediná TOP 09 od něj nic nedostala," komentoval vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09) v roce 2011 odchod tehdejšího generálního ředitele Martina Romana.

ČEZ tehdy Schwarzenbergovo obvinění odmítl, omluvu však nepožadoval.

Policisté tedy nemusí ve státní firmě ČEZ prověřovat pouze účast ředitele Beneše při rozdělování manažerských postů poslancům, ale právě Schwarzenbergovo podezření, že státní firma platí politické strany.

Penězovod Českých drah

České dráhy se energetickému podniku blíží v tom, že také jim politici zajistili bezpečný penězovod. V roce 2008 prosadil ministr dopravy Aleš Řebíček mimořádnou dotaci, za níž dráhy nakoupily železniční vozy, zpravidla ve veřejných soutěžích s jediným uchazečem.

Koncem roku 2010 schválila Fischerova úřednická vláda smlouvu, podle níž bude český stát platit do roku 2019 drahám každoročně 13 miliard korun za provozování veřejné dopravy. Dráhy se přitom nemusely zaručit, kolik vlaků budou provozovat.

Této částky dráhy využily k dalším nákupům, například za šest miliard dostaly od firmy Siemens šestnáct vozů Railjet. Tyto soupravy fakticky převzaly od rakouských drah, které pro ně neměly využití, protože je v Německu nepustili na své dráhy. Šestnáct nepotřebných souprav tedy přenechaly Čechům, kteří za ně zaplatili vyšší částku než Rakušané.

Dráhy ani jejich generálního ředitele Petra Žaludu dosud nikdo z černého financování stran nepodezíral. Ředitel Žaluda ovšem své blízké kontakty na politiky nepopíral, například se šéfem rozpočtového výboru Pavlem Suchánkem byl před dvěma lety na golfu v Dubaji.

 

 

Právě se děje

před 15 minutami

Atlanta v NBA zaskočila Philadelphii, mečbol mají i Clippers

Basketbalisté Atlanty v play off NBA na hřišti Philadelphie vymazali ztrátu 26 bodů a po výhře 109:106 se v sérii druhého kola ujali vedení 3:2. Venku uspěli také Los Angeles Clippers a díky vítězství 119:111 v Utahu je rovněž dělí jedna výhra od postupu.

Hawks se stali teprve třetím týmem v historii, který v play-off dokázal otočit zápas, v němž ještě o půli prohrával nejméně o 22 bodů. Výrazně jim pomohl fakt, že Sixers znovu příliš nezářili na čáře šestky, odkud zahodili 15 střel.

Play off NBA - 2. kolo:

Východní konference - 5. zápas:

Philadelphia - Atlanta 106:109, stav série 2:3.

Západní konference - 5. zápas:

Utah - LA Clippers 111:119, stav série 2:3.

před 47 minutami

USA zastavily vyšetřování, které mělo řešit, zda Bolton v knize o Trumpovi prozradil utajované informace

Americké ministerstvo spravedlnosti zastavilo vyšetřování ve věci, zda John Bolton v knize o svém působení v roli bezpečnostního poradce exprezidenta Donalda Trumpa protiprávně prozradil utajované informace. Informoval o tom list The New York Times a agentura AP. Zástupci vlády současného prezidenta Joea Bidena u federálního soudu podali dokument, kterým podnět k zahájení soudního řízení ruší.

V knize The Room Where It Happened: A White House Memoir (Místnost, kde se to dělo: Paměti z Bílého domu) vydané loni na konci června Bolton ukázal tehdejšího prezidenta Trumpa jako člověka, který se neorientoval v geopolitických otázkách, a jeho rozhodnutí se podřizovala snaze o znovuzvolení. Trump dal v souvislosti s knihou najevo, že si přeje Boltonovo stíhání a označil ho za "silně nekompetentního" a za "lháře".

Trumpova administrativa se pokoušela vydání knihy soudně zablokovat, protože Bolton podle ní porušil dohodu o mlčenlivosti, k níž se při nástupu do funkce bezpečnostního poradce zavázal. Spolupracovníci bývalého prezidenta také tvrdili, že kniha ohrožuje národní bezpečnost. Soud však jejich žádost zamítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy