Policie odložila vyšetřování únosu pěti Čechů v Libanonu. Neměla prý dost informací

Jan Menšík Barbora Němcová Jan Menšík, Barbora Němcová
22. 11. 2017 18:17
Národní centrála proti organizovanému zločinu odložila vyšetřování únosu pěti Čechů v Libanonu.
Češi unesení v Libanonu.
Češi unesení v Libanonu. | Foto: Policie

Praha - Národní centrála proti organizovanému zločinu v minulých dnech odložila vyšetřování případu pěti Čechů, kteří byli předloni uneseni v Libanonu. Deníku Aktuálně.cz to sdělili sami unesení s tím, že vyrozumění jim přišlo poštou tento týden.

"Teď jsem se dozvěděl, že ten případ odložili. Mám to ještě na poště, takže netuším, co přesně v tom dopise je a jaký je tedy závěr šetření," řekl Aktuálně.cz unesený advokát Jan Švarc.

Informaci potvrdil i unesený novinář Pavel Kofroň. "Dnes jsem dostal vyjádření, že se ten případ odkládá pro nedostatek informací," upřesnil.

Případ vyšetřoval nejdříve Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, později Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). Její mluvčí Jaroslav Ibehej případ nechtěl komentovat s tím, že si podávání informací vyhradilo Městské státní zastupitelství v Praze.

Tisková mluvčí pražských městských žalobců Štěpánka Zenklová Aktuálně.cz řekla, že informaci o odložení případu zatím neobdržela.

Češi byli v Libanonu uneseni v červenci roku 2015. Zpět do vlasti se všichni unesení dostali po pěti měsících, kdy byli vyměněni za Libanonce s ukrajinským pasem Alího Fajáda, který byl do té doby v české vazbě.

O jeho vydání žádaly Spojené státy, kde Fajád čelí obvinění, že chtěl teroristické organizaci v Kolumbii prodat rakety a drogy. Za jeho propuštění USA Česko ostře kritizovaly.

Únos v DVTV popisoval advokát Jan Švarc

Myslím si, že za naším únosem nestojí libanonská rozvědka, zcela jistě by neunesla bratra pana Fajáda, říká jeden z pětice unesených Čechů Jan Švarc. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 51 minutami

Pražský soud poslal do vazby slovenského podnikatele Majského, před policií se ukrýval v nemocnici

Pražský městský soud poslal do předběžné vazby slovenského podnikatele Jozefa Majského, který byl na Slovensku odsouzen k devítiletému trestu vězení za vytunelování zkrachovalých nebankovních firem BMG Invest a Horizont Slovakia. Čtyřiasedmdesátiletého muže zadržela policie v úterý v pražské nemocnici na základě evropského zatykače. Státní zástupce musí do 60 dní rozhodnout, zda podá návrh na jeho předání na Slovensko.

Slovenského podnikatele odvezla eskorta podle Puci do pražské pankrácké věznice. S uložením vazby nesouhlasí. "Proti tomuto rozhodnutí si pan Majský podal stížnost, ta však nemá odkladný účinek," uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Rozhodovat o stížnosti bude pražský městský soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy