GIBS: Tři policisté donutili při výslechu muže skočit z okna

ČTK ČTK
10. 3. 2015 16:46
Brněnští policisté jsou podezřelí z toho, že násilně vyslýchali muže a poté ho přinutili vyskočit z okna.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Tři brněnští policisté čelí podle dobře informovaných zdrojů obvinění, že loni v listopadu přinutili muže podezřelého z trestné činnosti, aby vyskočil z okna budovy.

Ten skončil se zraněními v nemocnici.

Nyní je ve vězení. Případem se zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Na případ upozornil poškozený dopisem

"Policisté jsou postaveni mimo službu," řekla mluvčí jihomoravské policie Petra Vedrová. O případu informovala TV Prima, kterou muž upozornil na svůj případ dopisem z vězení.

Uvedla, že muž, který se údajně stal obětí policejního násilí, měl sice v minulosti problémy se zákonem, tentokrát byl ale nucen k doznání ke krádeži, kterou podle svých slov nespáchal.

Z jeho dopisu vyplývá, že policisté byli neoblomní a sdělili mu prý něco v tom smyslu, že "pokud doznání nepodepíše, měl by raději spáchat sebevraždu".

Vyskočil z pátého patra

Muže pak údajně přiměli, aby vyskočil z pátého patra budovy. "Vážně jsem si zlomil nohu, kdy jsem byl operován. Při dopadu mě ztloukli, kopali, atd..," uvedl muž ve svém dopise.

TV Prima uvedla, že policisté jsou zřejmě stíhaní za účast na sebevraždě nebo za mučení a jiné nelidské zacházení.

"Mohu v tuto chvíli pouze potvrdit, že se případem zabýváme. Tito tři pracovníci jsou nyní již stíhaní. Vyšetřování stále běží, a není proto možné sdělit k věci podrobnosti," řekla mluvčí generální inspekce Radka Sandorová.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy