Za první den kontrol policie na jihu Moravy zadržela 11 převaděčů a 247 migrantů

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 9. 2022 11:16
Policie v Jihomoravském kraji za prvních 24 hodin od zavedení kontrol na hranicích se Slovenskem zadržela 11 převaděčů a odhalila 247 migrantů. Od půlnoci do sedmi hodin přibylo dalších osm zadržených převaděčů a 80 migrantů. Kontroly zavedlo Česko od čtvrtka na hranicích se Slovenskem kvůli zvýšené migraci hlavně Syřanů. Kontroly se týkají 17 silničních, sedmi železničních a tří říčních přechodů.
Česká policie kvůli vysokému počtu uprchlíků zavedla kontroly na česko-slovenské hranici.
Česká policie kvůli vysokému počtu uprchlíků zavedla kontroly na česko-slovenské hranici. | Foto: ČTK

Podle mluvčího policie Petra Valy bylo od půlnoci nejrušněji na hraničním přechodě Lanžhot. "Krátce po půlnoci tam policisté kontrolovali tři osobní vozidla - převaděči v nich převáželi celkem 19 migrantů. Převaděči byli eskortováni k výslechu a dalším úkonům, migrantům byl odepřen vstup na území České republiky," uvedl.

Po 4. hodině policisté na stejném přechodu kontrolovali čtyři osobní vozy, ve kterých objevili 34 migrantů uvádějících syrskou státní příslušnost. I jim policie odepřela vstup na území Česka. 

Ve čtvrtek za prvních 12 hodin od zavedení kontrol zadržela policie na jihu Moravy osm převaděčů a odhalila 157 migrantů. Vala k tomu uvedl, že se téměř třetina záchytů migrantů uskutečnila přímo na hraničních přechodech.

"Jednalo se především o Syřany, kteří měli namířeno do západní Evropy," uvedl mluvčí policie. Nadále tak podle něj platí, že Česko je pro tyto cizince pouze tranzitní zemí, ve které nechtějí zůstávat.

Ve čtvrtek při ranních kontrolách policisté společně s celníky v jednu chvíli odhalili dva převaděče, a to na hraničním přechodě Lanžhot - stará cesta, kdy se muži ve dvou sportovních vozech pokusili převézt 14 cizinců. Mezi nimi byly i malé děti.

Policisté museli ve čtvrtek použít varovné výstřely

Ve Zlínském kraji policisté do pátečního rána zajistili 115 běženců, zadrželi i čtyři převaděče. Převáženi jsou do migračního centra v Holešově na Kroměřížsku. V areálu tamní policejní školy stojí velkokapacitní stany, které fungují jako mobilní kanceláře.

Policisté v nich kontrolují, zda nejsou běženci ozbrojeni, kontrolují jejich totožnost, fotografují je a berou jim otisky prstů. Poté je převezou na vlakové nádraží do Břeclavi nebo Hulína, odkud běženci z republiky odjedou, nebo pokračují k vyřízení svého povolení k pobytu.

Ve čtvrtek ráno poblíž hraničního přechodu Brumov-Bylnice na Zlínsku museli policisté použít tři varovné výstřely, aby zastavili auto s maďarskou poznávací značkou převážející 16 migrantů, řidič byl z Iráku. Převaděče po krátké honičce zadrželi.

Převaděč projel vysokou rychlostí kontrolním stanovištěm na hranicích. "Po krátkém pronásledování ho policisté zadrželi v lese, kam se snažil z auta utéci," uvedli. Dodali, že muže dopadli policisté z pražské speciální pořádkové jednotky.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí, kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek. V první fázi bude trvat deset dní, tedy do 8. října. Podle vlády jde o způsob, jak bojovat s nelegální migrací.

Policisté od začátku letošního roku zajistili na území republiky zhruba 12 tisíc migrantů. Výrazně to překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize.

Zadrželi i 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či desítky případů ročně. Drtivá většina migrantů má syrský původ, nepřichází ale přímo ze Sýrie, nýbrž z Turecka. Česko není jejich cílem, putují dál na západ. V návaznosti na Česko ve čtvrtek zahájilo kontroly na hranicích se Slovenskem také Rakousko.

Policie od zahájení kontrol na slovenské hranici prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a vstup odepřela 176 lidem, sdělila mluvčí policejního prezidia Irena Pilařová. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i zelenou státní hranici minimálně deset dnů. Na hranicích jsou stovky policistů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy