Policisté, kteří řídili dopravu pro potřeby filmařů, musí zaplatit pokutu a opustit sbor

ČTK ČTK
9. 9. 2015 15:39
Policisté v roce 2011 v rozporu se zákonem řídili silniční provoz v centru Prahy, kde se natáčely filmy. Každý s policistů měl za tuto službu inkasovat dva tisíce. Odvolací soud potvrdil, že muži zneužili pravomoc úřední osoby a zároveň se dopustili přijetí úplatku. Policisté musí uhradit pokutu 2000 korun, a jelikož je odsuzující verdikt pravomocný, musí opustit policejní sbor. Stíhání údajného organizátora Vostárka bylo soudem v minulosti zastaveno, ale Nejvyšší soud věc vrátil k dalšímu projednání.
Policie
Policie | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Odvolací soud potvrdil peněžité tresty pro pětici policistů, kteří ve volném čase ve služebních uniformách a za peníze řídili pro potřeby filmových štábů dopravu v centru Prahy. Výše trestu je spíše symbolická, každý z mužů má zaplatit 2000 korun. Odsuzující verdikt je pravomocný, muži proto budou muset opustit policejní sbor.

Policisté podle rozsudku nejméně od března do července 2011 v rozporu se zákonem řídili silniční provoz v místech natáčení filmů - například na Kampě nebo u Národního divadla.

Za jednu směnu prý měli slíbeno nejméně 2000 korun od organizátora melouchů, dalšího policisty Antonína Vostárka. Ten je údajně na jednotlivé akce vysílal po dohodě s filmovými produkcemi. Bezplatně také dostávali jídlo z cateringu.

Obvodní soud pro Prahu 1 letos v květnu rozhodl, že muži zneužili pravomoc úřední osoby a zároveň se dopustili přijetí úplatku. Policisté vinu odmítli a proti verdiktu se odvolali k pražskému městskému soudu. Část z nich se hájila tím, že se na natáčení přišli podívat ze soukromého zájmu.

Nebylo to za peníze

Poukazovali také na dlouhé trvání trestního řízení a na to, že samotné veřejné projednání jejich skutku bylo dostatečným trestem. Popřeli, že by za svou činnost pro filmaře dostali peníze. Odvolací soud však rozsudek potvrdil s tím, že vina policistů byla prokázána a uložené tresty rozhodně nejsou nepřiměřeně přísné.

Stíhání údajného organizátora melouchů Vostárka pražský městský soud původně zastavil s poukazem na to, že muže a jeho spolupachatele už potrestala policie, a to propuštěním ze služebního poměru. Nejvyšší soud ale následně rozhodl, že tato skutečnost nevylučuje trestní řízení, a vrátil věc k dalšímu projednání.

Policisté si vedle služby nesmějí vydělávat jinak než vědeckou, pedagogickou, publicistickou nebo uměleckou činností.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 7 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy