Část restaurací i skiareálů porušuje zákaz opakovaně, policie má získat větší přehled

ČTK ČTK
5. 2. 2021 13:37
Policisté by mohli mít v budoucnu přehled o tom, kdo opakovaně porušuje vládní nařízení proti šíření koronaviru. Novelu ministerstva vnitra, která rozšiřuje registr přestupků o přestupky spáchané podle krizového zákona, v pondělí projedná vláda.
Policie zabránila spuštění lyžařského areálu Telnice u Ústí nad Labem kvůli vládním koronavirovým opatřením (23. ledna 2021).
Policie zabránila spuštění lyžařského areálu Telnice u Ústí nad Labem kvůli vládním koronavirovým opatřením (23. ledna 2021). | Foto: ČTK

Úpravy a vyšší postihy se podle mluvčí vnitra Kláry Dlubalové týkají jen porušování krizových opatření nařízených vládou, tedy například zákazu provozování služeb nebo pohybu. Nošení roušek do těchto krizových opatření podle mluvčí nespadá. Případný postih by se tak řešil podle běžné legislativy. Podle novely by také mohl být v případě opakovaného porušování vládních opatření nově uložen i zákaz činnosti na jeden rok.

"Určitá část provozovatelů restaurací, hotelů nebo lanovek opakovaně a cíleně porušuje vládní nařízení. Komplikuje tím práci policii i přeplněným nemocnicím. Stát musí dostat efektivní nástroj, jak tomu zabránit," uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Správní orgán a policisté tak budou moci zohlednit, jestli je přestupek krizového opatření páchán opakovaně, a tomu přizpůsobit výši i druh sankce, doplnil Hamáček.

Kromě evidence přestupků proti krizovým opatřením by měla novela zavést i povinnost informovat o výsledku správního řízení bez zbytečného odkladu ohlašovatele přestupku, tedy nejčastěji policii nebo obecní policii.

"Vzhledem k nezbytnosti zefektivnit kontrolu vymáhaných opatření navrhuje MV projednání ve zkráceném jednání v rámci stavu legislativní nouze s účinností 15. den po vyhlášení," uvedla Dlubalová. Aby se navržené zpřísnění týkalo i podnikatelů a firem, je podle ní nutné přijetí i předchozí novely, která do krizového zákona zavádí přestupek nedodržení krizových opatření i u těchto provozovatelů, dodala.

Sněmovnou schválenou novelu, která má mimo jiné zavést až třímilionové sankce pro firmy za porušení vládních protikoronavirových opatření, vrátil k dalšímu projednání zpět Senát. Podle senátorů je horní hranice pokuty neúměrně přísná a vedla by k likvidaci firem a živnostníků, kteří se potýkají s dopady opatření.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy