Policisté během Vánoc zvýší bezpečnostní opatření. Nasadíme dlouhé zbraně, tvrdí

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 11. 2017 14:22
Zvýšený počet policistů by měl být v ulicích vidět již od tohoto víkendu. Policisté varují před zvýšenou kriminalitou v období svátků, lidé by si měli dát pozor nejen na krádeže, ale i na podvodné e-maily nebo falešné charitativní sbírky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Policie v době adventu a vánočních svátků chystá intenzivní bezpečnostní opatření, která se zaměří na místa s vysokou koncentrací osob po celé republice. Zvýšený počet policistů by měl být v ulicích vidět již od tohoto víkendu.

Policisté zároveň varují před zvýšenou kriminalitou v období svátků, lidé by si měli dát pozor nejen na krádeže, ale i na podvodné e-maily nebo falešné sbírky. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek řekli první náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek a Zuzana Pidrmanová z preventivního policejního oddělení.

"Stejně jako tomu bylo při obdobných svátcích v minulosti, tak budou policisté více vidět. Tam, kde to je vhodné nebo kde to je více potřebné budou mít dlouhé zbraně," řekl Vondrášek.

Policie se podle něj bude věnovat místům s velkým počtem lidí, například letišti, nádražím, ale i vánočním trhům a kulturním akcím. "V tuto chvíli ale nevíme o ničem, co by mělo nějakým konkrétním způsobem ohrožovat bezpečnost České republiky," uvedl Vondrášek. Počty nasazených policistů upřesnit nechtěl, budou se odvíjet od konkrétních akcí v krajích. "Síly a prostředky budou vždy přizpůsobeny událostem v konkrétním kraji a budou mírně vyšší, než jsou běžně v průběhu celého roku," řekl.

Připomněl, že v České republice nadále platí první ze čtyř stupňů ohrožení před terorismem, tedy bdělost. V současné době je podle něj v zemi popsáno přibližně 600 takzvaných měkkých cílů, tedy míst s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a mohla by se stát terčem například teroristického útoku. Upozornil i na to, že pro pořadatele různých akcí byla zřízena linka, kde jim policisté poradí s tím, jak předcházet případnému ohrožení.

Před zvýšenou kriminalitou v období Vánoc varovala Pidrmanová, lidé by si měli dát pozor například na zvýšenou aktivitu kapsářů. "Kapsáři využívají míst s vyšší koncentrací osob, využívají nepozornosti například při nakupování vánočních dárků," řekla. Upozornila také na to, že v adventním období chodí častěji podvodné e-maily, nebo na lidi, kteří v ulicích vybírají příspěvky na falešné sbírky.

V letošním roce podle Pidrmanové vzrostla kriminalita páchaná na seniorech. "Chceme upozornit na to, aby zejména mladší apelovali na své blízké, aby nikoho nepouštěli do domácnosti a nikomu nevydávali hotovost," dodala.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy