Policie není mateřská škola, zastal se soud policisty, který zahradil cestu motorkáři

Jakub Heller Jakub Heller
Aktualizováno 15. 1. 2019 14:18
Policista Šimon Vaic v červenci 2017 zahradil v pražském tunelu služebním vozidlem cestu ujíždějícímu motorkáři a nechal mu jen pár vteřin na reakci. V důsledku srážky se motorkář těžce zranil. Odvolací soud v úterý potvrdil, že byl policistův riskantní manévr v rámci mezí zákona. Policisty se na sociálních sítích zastal ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Soudce se navíc opřel do státního zastupitelství kvůli způsobu, jakým se ke kauze postavilo.
Policista Šimon Vaic u odvolacího soudu za zátaras motorkáři | Video: Tomáš Cetkovský

"Tento odvolací senát chce policistu rázného, který chrání občany dodržující zákon. Pachatel musí počítat s tím, že když porušuje zákonnou normu, musí nést riziko, že se mu při tom něco stane. Policie není mateřská školka a v tomto případě chránila ostatní účastníky dopravního provozu," uvedl v odůvodnění svého rozsudku předseda soudního senátu Městského soudu v Praze Luboš Vlasák.

Připomněl, že několik desítek metrů za místem, kde policista Vaic vytvořil zátaras, stálo na křižovatce šest dalších osobních vozidel. "Na ně se zezadu, aniž by to jejich řidiči tušili, řítil motorkář Berka rychlostí 145 kilometrů v hodině. Kdyby pan Vaic se svým autem zůstal v druhém pruhu stát jako tvrdé "y" a pan Berka situaci nezvládl a způsobil dopravní nehodu s těmi šesti vozidly, co tam byly, mohlo dojít k mnohem závažnějšímu následku," řekl Vlasák.

Upozornil také na skutečnost, že Berka řídil motocykl schopný dosáhnout rychlosti až 250 kilometrů v hodině a policejním hlídkám bez problému ujížděl. "Pokud policie nevyhrála ve Sportce, předpokládám, že je stále vybavena jen Škodami Octavia. Klademe si proto základní otázku - co ten policista měl dělat? Čekat, až se pan Berka unaví nebo až mu dojde benzín? To je pro nás naprosto nepřijatelné, zastáváme závěr, že pokud se pan Berka dopustil takového jednání, riziko, že mu bude způsobena při zastavení újma, musí nést on sám, nikoliv zasahující policista," dodal soudce.

Soud káral státního zástupce

Předseda senátu se také několikrát poměrně ostře opřel do státního zástupce Michala Muravského, který kauzu dozoroval. Například proto, že ačkoliv motorkář sám přiznal, že měl v krvi alkohol, zákaz řízení, nerespektoval výzvy k zastavení a projížděl křižovatky na červenou, státní zástupce ho obžaloval jen z přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Za což následně dostal pokutu 30 tisíc korun.

"To prosím nebyla riskantní jízda, to byla naprosto bezohledná jízda. Motocyklista projížděl křižovatkami na červenou po Praze v neděli ve dvě hodiny uprostřed turistické sezóny a  v širším centru města jel 145 kilometrů v hodině," zdůraznil Vlasák. 

Nezdála se mu také právní kvalifikace, kterou státní zástupce zvolil. Ten se snažil případ soudit jako nedbalostní jednání a způsobení dopravní nehody. "Tady o žádnou dopravní nehodu rozhodně nešlo, šlo o služební zákrok a otázkou bylo jen, zda byl či nebyl přiměřený," řekl soudce.

Pozastavil se také nad tím, že v autě byl Vaic podřízeným a jeho nadřízený, spolujezdec v autě, mu zatarasení cesty motorkáři nezakázal. Přesto, že na to měl dost času. Nadřízený však souzen není. 

Sám policista Vaic přijal rozhodnutí odvolacího soudu s úsměvem. Uvedl, že se s rozsudek naprosto ztotožňuje. 

Poměrně úsměvné bylo, když soudce Vlasák vyjádřil obdiv samotnému motorkáři. "Pan Berka je neuvěřitelný klikař, a upřímně obdivuji jeho řidičské schopnosti. Dokázal motocykl postavit na přední kolo a díky tomu přeletěl kapotu policejní vozu. Situaci vyřešil nejlépe jak mohl. V opačném případě by se zastavil o služební vozidlo a dnes by mezi námi nebyl. Jenom svými schopnostmi si zajistili pokračování svého života," dodal předseda senátu Vlasák.

Zcela se tak ztotožnil s názorem prvoinstančního soudu - Obvodního soudu pro Prahu 8. Ani tamní předseda senátu Miroslav Rákosník nechtěl případ řešit jako nehodu. "Nepohlížel jsem na to jako na dopravní nehodu, v takovém případě by byl samozřejmě takový manévr nežádoucí. Šlo o služební zákrok, který reagoval na nastalou situaci, kdy poškozený ujížděl a byl odhodlaný ujet," uvedl v listopadu Rákosník.

Motorkář, který se po Praze chvílemi proháněl rychlostí až 200 kilometrů v hodině, podle něj nedocenil možné důsledky svých činů. "Pouze čirou náhodou nedošlo ke střetu s projíždějícími vozidly nebo s chodcem. Bylo jen otázkou času, než by nezvládl řízení," řekl soudce.

Policista Šimon Vaic tak podle něj nepochybil, když v tunelu rychlým manévrem zahradil motorkáři cestu služebním autem. Naopak jednal v zájmu veřejného blaha a ochrany dalších osob.

Zákrok byl nepřiměřený, tvrdí žalobce

Jiného názoru je však po celou dobu státní žalobce Michal Muravský, který se proti původnímu rozsudku odvolal. "Policista Vaic učinil zákrok na základě chybné úvahy o jeho přiměřenosti. Místo donucovacího prostředku užití zátarasu k zastavení ujíždějícího vozidla tomuto vozidlu vytvořil náhlou neočekávanou překážku, na kterou nebyl řidič schopen reagovat a došlo ke střetu," uvedl.

Policistovi žalobce neklade za vinu, že by snad nebyl oprávněn použít zátarasu, ale nesouhlasí se způsobem, jakým to udělal. "Pochybení spočívá v tom, že obžalovaný nemohl vidět přijíždějícího motorkáře v době, kdy byl ještě ve svém pruhu, a když zahájil odbočovací manévr, nemohl odhadnout jeho rychlost."

"Ta nehoda má dvě příčiny, jednou je neočekávaný manévr policisty a druhou nepřiměřená rychlost motorkáře," dodal Muravský. Stejně se na celou situaci dívá i Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Zásah proti ujíždějícímu motorkáři | Video: Jakub Heller, Obvodní soud pro Prahu 8

Za Vaicem stojí policie i ministr Hamáček

Policistu naopak už k prvnímu soudnímu líčení přišlo podpořit několik desítek policistů a dokonce i motorkářů, kteří chtěli dát najevo, že chování jejich kolegy, jenž celou situaci spustilo, není v pořádku. Za Vaice se v listopadu postavilo i vedení Policie ČR či policejní odboráři. Těm dává rozhodnutí prvoinstančního soudu naději, že se i odvolací soud postaví na stranu policisty.

"Vedení Policie České republiky v minulosti podporu vyjádřilo. V tuto chvíli již dění před soudem ani činnost GIBS a dalších orgánů nijak komentovat nebudeme. Věříme ve spravedlivé posouzení případu nezávislým soudem a jeho pravomocný verdikt budeme respektovat," uvedl tiskový policejní mluvčí Jozef Bocán. Například Městská policie si v úterý na facebookový účet vyvěsila obrázek podporující souzeného policistu.

Stejnou formou vyjádřil podporu Vaicovi v úterý ráno také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

Policejní odboráři od počátku trestního řízení upozorňovali, že konečné rozhodnutí soudu může mít dalekosáhlý vliv na bezpečnost českých silnic. "My v tom vidíme obrovský důsledek do vnitřní policie, protože opravdu ti kluci si rozmyslí, jakým způsobem budou tyto zákroky provádět dál," uvedl už dříve Aleš Lehký z Unie bezpečnostních složek.

 

Právě se děje

Další zprávy