Chovanec o nehodě opilého důstojníka: Jestli se to potvrdí, ihned skončí bez nároku na výsluhy

Martin Ťopek Martin Ťopek
Aktualizováno 13. 4. 2016 15:04
Od policejního důstojníka Karla Kadlece, který v úterý v opilosti naboural přes padesát aut na pražských Vinohradech, dává ruce pryč policie i Policejní akademie, na které dělal instruktora. Už rok nevykonává službu. Skončil po jiné své nehodě, kdy loni v lednu nadýchal 1,5 promile. Ministr vnitra Chovanec uvedl, že pokud se pochybení potvrdí, Kadlec okamžitě u policie skončí, navíc bez nároku na výsluhy.
Milan Chovanec
Milan Chovanec | Foto: Economia

Praha - Nehoda, při které policejní důstojník Karel Kadlec dokázal na pražských Vinohradech poničit 51 aut, na jeho služebním poměru moc nezmění. Nebyl to totiž jeho první incident, který způsobil v opilosti, a tak Kadlec už rok ani neslouží u policie, ani neučí na Policejní akademii, kde léta působil.

O odvolání Kadlece může rozhodnout Milan Chovanec, který má od loňského září kompetenci nad policisty Policejní akademie. Ministr vnitra vedení akademie kritizoval právě za zdrženlivý přístup při Kadlecově nehodě z minulého roku, později se ze stejného důvodu rozhodl převzít zodpovědnost.

"Pokud nám Generální inspekce bezpečnostních sborů potvrdí aktuální podezření ze včerejšího dne (z úterý) o dalším excesu pana Kadlece, okamžitě tohoto člověka propustím z policejního sboru. Takovéto chování nemá ve společnosti místo a není možné, aby někdo tímto způsobem ohrožoval životy a majetek občanů, a kazil tak pověst slušných policistů,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. GIBS už případ vyšetřuje s podezřením, že Kadlec svým "zavrženíhodným jednáním porušil policejní slib". To v praxi znamená, že v případě prokázání viny přijde kromě práce i o nárok na výsluhy.

Policejní prezident Tomáš Tuhý Aktuálně.cz řekl, že je to z jeho pohledu odstrašující případ, ovšem Kadlec nespadá do jeho kompetencí. "Není u policie, ale patří pod ministerstvo vnitra, protože je na Policejní akademii. Jinak je ale běžná praxe, že po takovém přestupku u policie dotyčný končí," konstatoval Tuhý. Kadlec na nabouraných autech způsobil škodu nejméně dva miliony, spočítala pražská policie.

Na Policejní akademii Kadlece sice evidují mezi svými zaměstnanci, je však po loňské nehodě zbaven povinnosti výuky. "Je zproštěn výkonu služby, u nás neučí, vše ostatní je na ministerstvu vnitra," uvedl David Dlouhý z personálního oddělení Policejní akademie.

Soud Kadlece po roce vyšetřování zprostil obžaloby, protože nespáchal trestný čin, ale jen přestupek. Následný odvolací soud vyhověl odvolání státního zástupce a případ bude znovu řešit obvodní soud.

Na dotaz, zdali si je vědom, že mohl zběsilou jízdou přes Vinohrady, při níž poničil desítky aut, někoho zabít, Kadlec odpověděl, že ne. "Rozhodně nemohl, to bych nikdy neudělal," řekl po nehodě očividně zmoženým hlasem pro server Actu.cz.

Muž, který nadýchal přes jedno promile alkoholu, naboural na pražských Vinohradech 51 aut a způsobil tím škody odhadem za dva miliony korun. | Video: youtube
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy