Kde jste to sebral, divil se soudce. Policista stíhání kvůli vynesení spisu unikl

Jan Horák Jan Horák
18. 7. 2020 19:40
Kauza údajných podvodů s cestovními náhradami v podání šéfa pražských vyšetřovatelů Ladislava Nováka a jeho podřízeného Martina Becka je už nějaký čas uzavřená, soud oba pravomocně očistil. Z jejich případu ale přímo v soudní síni vzešel další. Beckův advokát při obhajobě použil vyřazený policejní spis, ke kterému se přitom neměl dostat. Podle zjištění Aktuálně.cz se původce úniku trestu vyhne.
Ladislav Novák (druhý zleva) vede pražské vyšetřovatele od roku 2008. Martin Beck působí na stejném odboru poslední čtyři roky.
Ladislav Novák (druhý zleva) vede pražské vyšetřovatele od roku 2008. Martin Beck působí na stejném odboru poslední čtyři roky. | Foto: Jan Horák

Ten výjev zaskočil i zkušeného soudce Dušana Doubka, který měl kauzu Nováka a Becka na starosti. Při hlavním líčení vytáhl Beckův advokát Martin Tenkl spis, aby mohl argumentovat ve prospěch klienta. Materiál se týkal podobného případu jiného policisty, který rovněž čelil podezření z neoprávněného inkasování náhrad a vyvázl bez trestu. Advokát tím chtěl doložit, že se Beck deliktu nedopustil.

"Můžete mi říci, kde jste to vzal? To je policejní spis, advokátní spis nebo jaký?" udiveně se soudce Doubek tázal advokáta Tenkla, který držel dokument v rukou. Advokát odpověděl, že jde o uzavřený policejní spis. Takový materiál se přitom neměl ze sboru vůbec dostat. Spisy se archivují, poté se musí skartovat. Jak už dříve Aktuálně.cz upozornilo, Generální inspekce bezpečnostních sborů kvůli úniku složky rozjela trestní řízení.

Inspekce podezření prověřovala téměř rok, nyní dospěla k jeho konci. Trestní postih za vynesení spisu nepadne. "Vzhledem k tomu, že se nám nepodařilo zjistit dostatek důkazů opravňujících zahájení trestního stíhání, věc jsme odložili. Část získaných informací jsme postoupili služebnímu funkcionáři z důvodu možného kázeňského pochybení," řekla Aktuálně.cz mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Kázeňský trest má v rukou nadřízený policistky

Uniklý spis se datuje k roku 2017, pochází z pražské policie. Podle informací Aktuálně.cz ho vynesla policistka. Závěr GIBS znamená, že případ má teď na stole nadřízený dotyčné. Kázeňský trest může spočívat v napomenutí, srážce z příjmu policistky nebo v krajním případě propuštění ze sboru. Kdy a jak funkcionář o případném postihu rozhodne, nelze odhadovat.

Advokát Tenkl nechtěl okolnosti získání spisu přiblížit. Nemluvil ani tom, zda si je vědom, že materiál neměl mít k dispozici. "O tom, abych podával informace o této záležitosti, jsem s klientem (kapitánem Martinem Beckem, pozn. aut.) nemluvil, takže nemám jeho svolení to komentovat. Proto se k této věci vyjadřovat nebudu," sdělil Aktuálně.cz Tenkl.

Správa spisů podléhá zákonu o archivnictví a spisové službě. Postup u policejních spisů je takový, že se po uzavření fyzicky uschovají do archivu příslušného oddělení, odboru či útvaru. Lhůta pro uložení vyplývá ze závažnosti prověřovaného případu. Složka může zůstat v archivu nejdéle deset let, poté se zlikviduje.

Spis by neměl pendlovat na veřejnosti

"Pokud se spis týká řízení ve věcech služebního poměru nebo kázeňského řízení, jde o neveřejné řízení. K takovému spisu by se civilista neměl dostat," řekl už dříve Aktuálně.cz Zdeněk Drexler, předseda Unie bezpečnostních sborů, druhé nejsilnější odborové organizace svého druhu u nás. "Aby vyřazený spis pendloval na veřejnosti (hlavní líčení je veřejné, pozn. aut.), k tomu by docházet nemělo," dodal.

Advokáti legitimní nástroj k získání spisu mají. Při zastupování klienta si smí pořídit kopii materiálu, jež jim může zůstat i po uzavření kauzy. Tento scénář se však Tenkla netýká. Advokát soudci jasně řekl, že jde o vyřazený policejní spis. Nicméně i ke kopii by se mělo přistupovat diskrétně. "Pořád jde o neveřejné řízení, takže argumentovat spisem u soudu je divné," míní Drexler.

Důstojníci Novák a Beck se před soudem zodpovídali z možného podvodu. Mezi roky 2014 a 2018 si Beck nechal podle žalobce neoprávněně proplatit cestovní výdaje za více než 36 tisíc korun, z toho mu Novák podepsal výdej 26 tisíc. Loni v říjnu je soudce Doubek očistil s tím, že nejde o trestný čin. Beckovu část případu postoupil policii coby možný kázeňský prohřešek. Verdikt letos v únoru potvrdil pražský městský soud.

VIDEO: Robert Šlachta o české policii.

Byl jsem 17 let na ubytovně, vyhodnotil jsem, že je čas na změnu. Bylo na mě podáno víc jak 100 oznámení na GIBS, byl jsem prověřován jako nikdo. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy