Policista, který autem srazil ženu, je vinný. Od soudu ale odešel bez trestu

ČTK ČTK
24. 7. 2019 11:50
Pražský městský soud potvrdil vinu policisty, který koncem října 2017 srazil mladou ženu na tramvajových kolejích před pražským Masarykovým nádražím. Podle odvolacího senátu se dopustil těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Od potrestání soud upustil. Rozhodnutí je pravomocné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Nehoda se stala 29. října 2017 po půlnoci v Havlíčkově ulici. Policista Petr Suranovský jel s kolegou k zásahu na Žižkov. Vjel na tramvajový pás, nezapnul ale maják ani zvukovou výstrahu. Tehdy dvaadvacetiletá dívka chtěla přejít přes koleje, a když sestoupila z nástupního ostrůvku, Suranovský ji srazil.

Mladá žena skončila s pohmožděním mozku, poškozením dalších důležitých orgánů a zlomeninami v nemocnici. Podle dřívějšího vyjádření její zmocněnkyně budou následky zřejmě trvalé.

Obvodní soud pro Prahu 1 nejprve Suranovského zprostil viny, ale poté, co odvolací soud verdikt zrušil, policistu odsoudil. Soudkyně tehdy uvedla, že není potřeba ukládat žádný trest, protože postačilo projednání věci před soudem. V rozsudku také napsala, že se policista na nehodě podílel zhruba 20 procenty a větší vinu nese dívka, která na pás vstoupila náhle.

Podle předsedkyně senátu Jaroslavy Liškové byl ale podíl na nehodě ze strany poškozené i policisty "půl na půl". Protože se ale proti verdiktu neodvolala žalobkyně, nemohla soudkyně upravit odůvodnění v neprospěch obžalovaného. "Nalézací soud vyšel panu obžalovanému opravdu velmi vstříc," uvedla Lišková.

Lišková ale upozornila na to, že pokud jel Suranovský k neodkladnému úkonu, měl mít výstražná znamení zapnutá, a to zvlášť v případě, že jel kolem nástupního ostrůvku tramvají. I pokud policista neporušil předepsanou rychlost, měl jet tak, aby mohl kdykoli zastavit, dodala soudkyně.

Odvolání Suranovského, který žádal zproštění obžaloby, proto Lišková zamítla. Obhájce policisty uvedl, že Suranovský se dopustil maximálně přestupku. Dívka podle něj sešla z ostrůvku ve chvíli, kdy už policista nemohl nehodu odvrátit.

"Jen bych chtěl ještě jednou říct, že mě to mrzí a celé události lituji," zopakoval před soudem Suranovský. Protože byl odsouzen za nedbalostní trestný čin, bude moci u policie zřejmě zůstat.

Soudkyně zamítla i odvolání poškozené a pojišťovny, kteří chtěli po Suranovském náhradu škody. VZP náklady na léčbu vyčíslila na 1,4 milionu korun, dívka žádala zhruba půl milionu. Podle Liškové musejí nárok vznést na zaměstnavatele Suranovského, tedy na Policii ČR.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy