Policista, který autem srazil ženu, je vinný. Od soudu ale odešel bez trestu

ČTK ČTK
24. 7. 2019 11:50
Pražský městský soud potvrdil vinu policisty, který koncem října 2017 srazil mladou ženu na tramvajových kolejích před pražským Masarykovým nádražím. Podle odvolacího senátu se dopustil těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Od potrestání soud upustil. Rozhodnutí je pravomocné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Nehoda se stala 29. října 2017 po půlnoci v Havlíčkově ulici. Policista Petr Suranovský jel s kolegou k zásahu na Žižkov. Vjel na tramvajový pás, nezapnul ale maják ani zvukovou výstrahu. Tehdy dvaadvacetiletá dívka chtěla přejít přes koleje, a když sestoupila z nástupního ostrůvku, Suranovský ji srazil.

Mladá žena skončila s pohmožděním mozku, poškozením dalších důležitých orgánů a zlomeninami v nemocnici. Podle dřívějšího vyjádření její zmocněnkyně budou následky zřejmě trvalé.

Obvodní soud pro Prahu 1 nejprve Suranovského zprostil viny, ale poté, co odvolací soud verdikt zrušil, policistu odsoudil. Soudkyně tehdy uvedla, že není potřeba ukládat žádný trest, protože postačilo projednání věci před soudem. V rozsudku také napsala, že se policista na nehodě podílel zhruba 20 procenty a větší vinu nese dívka, která na pás vstoupila náhle.

Podle předsedkyně senátu Jaroslavy Liškové byl ale podíl na nehodě ze strany poškozené i policisty "půl na půl". Protože se ale proti verdiktu neodvolala žalobkyně, nemohla soudkyně upravit odůvodnění v neprospěch obžalovaného. "Nalézací soud vyšel panu obžalovanému opravdu velmi vstříc," uvedla Lišková.

Lišková ale upozornila na to, že pokud jel Suranovský k neodkladnému úkonu, měl mít výstražná znamení zapnutá, a to zvlášť v případě, že jel kolem nástupního ostrůvku tramvají. I pokud policista neporušil předepsanou rychlost, měl jet tak, aby mohl kdykoli zastavit, dodala soudkyně.

Odvolání Suranovského, který žádal zproštění obžaloby, proto Lišková zamítla. Obhájce policisty uvedl, že Suranovský se dopustil maximálně přestupku. Dívka podle něj sešla z ostrůvku ve chvíli, kdy už policista nemohl nehodu odvrátit.

"Jen bych chtěl ještě jednou říct, že mě to mrzí a celé události lituji," zopakoval před soudem Suranovský. Protože byl odsouzen za nedbalostní trestný čin, bude moci u policie zřejmě zůstat.

Soudkyně zamítla i odvolání poškozené a pojišťovny, kteří chtěli po Suranovském náhradu škody. VZP náklady na léčbu vyčíslila na 1,4 milionu korun, dívka žádala zhruba půl milionu. Podle Liškové musejí nárok vznést na zaměstnavatele Suranovského, tedy na Policii ČR.

 

Právě se děje

před 18 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 19 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy