Policista, který autem srazil ženu, je vinný. Od soudu ale odešel bez trestu

ČTK ČTK
24. 7. 2019 11:50
Pražský městský soud potvrdil vinu policisty, který koncem října 2017 srazil mladou ženu na tramvajových kolejích před pražským Masarykovým nádražím. Podle odvolacího senátu se dopustil těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Od potrestání soud upustil. Rozhodnutí je pravomocné.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Nehoda se stala 29. října 2017 po půlnoci v Havlíčkově ulici. Policista Petr Suranovský jel s kolegou k zásahu na Žižkov. Vjel na tramvajový pás, nezapnul ale maják ani zvukovou výstrahu. Tehdy dvaadvacetiletá dívka chtěla přejít přes koleje, a když sestoupila z nástupního ostrůvku, Suranovský ji srazil.

Mladá žena skončila s pohmožděním mozku, poškozením dalších důležitých orgánů a zlomeninami v nemocnici. Podle dřívějšího vyjádření její zmocněnkyně budou následky zřejmě trvalé.

Obvodní soud pro Prahu 1 nejprve Suranovského zprostil viny, ale poté, co odvolací soud verdikt zrušil, policistu odsoudil. Soudkyně tehdy uvedla, že není potřeba ukládat žádný trest, protože postačilo projednání věci před soudem. V rozsudku také napsala, že se policista na nehodě podílel zhruba 20 procenty a větší vinu nese dívka, která na pás vstoupila náhle.

Podle předsedkyně senátu Jaroslavy Liškové byl ale podíl na nehodě ze strany poškozené i policisty "půl na půl". Protože se ale proti verdiktu neodvolala žalobkyně, nemohla soudkyně upravit odůvodnění v neprospěch obžalovaného. "Nalézací soud vyšel panu obžalovanému opravdu velmi vstříc," uvedla Lišková.

Lišková ale upozornila na to, že pokud jel Suranovský k neodkladnému úkonu, měl mít výstražná znamení zapnutá, a to zvlášť v případě, že jel kolem nástupního ostrůvku tramvají. I pokud policista neporušil předepsanou rychlost, měl jet tak, aby mohl kdykoli zastavit, dodala soudkyně.

Odvolání Suranovského, který žádal zproštění obžaloby, proto Lišková zamítla. Obhájce policisty uvedl, že Suranovský se dopustil maximálně přestupku. Dívka podle něj sešla z ostrůvku ve chvíli, kdy už policista nemohl nehodu odvrátit.

"Jen bych chtěl ještě jednou říct, že mě to mrzí a celé události lituji," zopakoval před soudem Suranovský. Protože byl odsouzen za nedbalostní trestný čin, bude moci u policie zřejmě zůstat.

Soudkyně zamítla i odvolání poškozené a pojišťovny, kteří chtěli po Suranovském náhradu škody. VZP náklady na léčbu vyčíslila na 1,4 milionu korun, dívka žádala zhruba půl milionu. Podle Liškové musejí nárok vznést na zaměstnavatele Suranovského, tedy na Policii ČR.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy