Nový policejní prezident chce udržet ve službě zkušené policisty a dotáhnout reformu

ČTK ČTK
1. 4. 2022 14:31
Nový policejní prezident Martin Vondrášek se chce ve funkci soustředit zejména na personální stabilizaci sboru, digitalizaci agend policie či dokončení organizačních změn ve službě kriminální policie a vyšetřování. Vondrášek, bývalý první náměstek policejního prezidenta, ve funkci k 1. dubnu nahradil Jana Švejdara.
Nový policejní prezident Martin Vondrášek.
Nový policejní prezident Martin Vondrášek. | Foto: Jakub Plíhal

Vondrášek zdůraznil, že policie v poslední době nabírá nové uchazeče a daří se jí uskutečňovat i preventivní akce. "Dovoluji si tvrdit, že policie je i pro mladé lidi atraktivní. Ale nedaří se udržet ve službě zkušené policisty, je to náš velký úkol a činíme k tomu zásadní kroky," řekl.

Mezi dalšími prioritami Vondrášek zmínil hodnocení efektivity všech služeb policie, technologický rozvoj a digitalizaci agend, odpovídající materiálně-technickou základnu policie, nebo právě organizační změny ve Službě kriminální policie a vyšetřování.

Finální podobu změn by chtěl Vondrášek představit do konce května. "Pakliže je potřeba něco sdělit veřejnosti, domluvit se na tom se státním zastupitelstvím, tak je to otázka počtu a náplně jednotlivých útvarů s republikovou působností služby kriminální policie. Je potřeba si jednou provždy říct, jak to bude s Národním kriminálním úřadem, a je potřeba si říci, jak bude nastavena odpovědnost za trestní řízení na úrovni územního odboru, respektive okresu," popsal Vondrášek.

Dotažení reformy policie zmínil na začátku února jako jednu z priorit policie i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj byla v rámci bezpečnostního výboru, jehož byl členem, projednávána několik let, nikdy ale nebyly představeny konkrétní závěry. Už dříve ministr uvedl, že jednou z verzí reformy je vyčlenění samostatných útvarů pro řešení kyberkriminality a terorismu z Národní centrály proti organizovanému zločinu.

Vondrášek představil i personální změny ve vedení policie. Prvním náměstkem policejního prezidenta je po dobu výběrového řízení pověřen dosavadní ředitel pražské policie Tomáš Lerch. Řízením pražské policie je zatím pověřen Petr Matějček. Funkcí náměstka pro ekonomiku Vondrášek pověřil náměstka jihomoravské policie Jaromíra Bischofa. Nový úsek zastřešující oblast lidských zdrojů, IT a vzdělávání povede David Fulka.

Vondrášek u policie působí od roku 1993. V roce 2008 se stal náměstkem na pražském policejním ředitelství, o tři roky později pak ředitelem pražské policie. Na policejním prezidiu začal pracovat v roce 2014, kdy ho tehdejší policejní prezident Tomáš Tuhý pověřil funkcí prvního náměstka. Vondrášek byl jediným uchazečem, který se v lednu přihlásil do nabídkového řízení na obsazení pozice policejního prezidenta.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německo podle kancléře Scholze zvažuje, jestli zatím nezachová jaderné elektrárny

Německo zvažuje, zda má smysl ponechat své tři poslední jaderné elektrárny ještě v provozu. Ve čtvrtek to na tiskové konferenci prohlásil kancléř Olaf Scholz. Německo původně plánovalo odstavit reaktory na konci letošního roku, čímž by země definitivně zastavila výrobu energie z jádra. Kvůli energetické krizi vyvolané ruskou invazí na Ukrajinu ale řada politiků včetně těch vládních požaduje pozdější odchod od nukleární energetiky.

Scholz na úvod konference řekl, že největší výzvou nejen pro Německo zůstává ruský vpád na Ukrajinu a jeho dopady. "Hlavním cílem vlády je nezávislost Německa na fosilních zdrojích energie," řekl s tím, že důvody jsou ekologické i bezpečnostní. Kvůli válce jsou nyní nejisté dodávky ruského plynu do Evropy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy