Policie nabírá IT experty. Budou bojovat s "drogovými e-shopy"

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
15. 11. 2015 13:01
Národní protidrogová centrála rozšíří od Nového roku tým počítačových expertů, kteří bojují s prodejem drog na takzvaných deep webech. Na nich si mohou lidé anonymně objednat zakázané látky, které jim pak doručí pošťák, jako kdyby si objednali běžné zboží přes e-shop. Právě nákup drog přes internet je v poslední době v Česku na vzestupu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Od Nového roku nabere Národní protidrogová centrála (NPC) desítky nových pracovníků. Důvodem je mimo jiné narůst prodeje drog po internetu. Češi, kteří zakázané návykové látky užívají, stále častěji místo nakupování drog od dealerů v ulicích či od známých využívají anonymity internetu.

Kolik nových zaměstnanců protidrogová centrála přijme, není jasné. "Konkrétní čísla z taktických důvodů nezveřejňujeme. Mohu pouze říci, že se jedná o řády desítek,“ řekla Aktuálně.cz její mluvčí Barbora Kudláčková. V centrále pracují nyní necelé dvě stovky lidí.

Kudláčková přiznala, že personální posílení souvisí také s tím, jak roste důležitost internetu jako prostředí pro drogové transakce. Proto policie přijme i IT experty.

"Navýšení stavu specializovaného pracoviště souvisí s reálnou, zvyšující se potřebou odhalování drogové trestné činnosti v oblasti internetu. Týká se fenoménu drog i chemických látek,“ dodala Kudláčková.

Nelegální obchody na internetu nově řeší i policejní Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Do gesce je dostal před měsícem. Podle mluvčího Pavla Hantáka útvar strategii toho, jak bude s drogami na síti bojovat, představí začátkem příštího roku. I podle něj je však problém obchodování s drogami na síti stále závažnější.

Nakupování drog a dalších nelegálních věcí na internetu se stalo fenoménem před pár lety převážně v USA. Tento trend se však začal poslední dobou projevovat ve větší míře i v České republice. Potvrzují to i sami policisté.

S tím souhlasí i mluvčí protidrogové centrály. „Fenomén obchodu s drogami na "darknetu" nabývá na významu, což může být způsobeno tím, že dorůstá nová generace drogových uživatelů a obchodníků s drogami, kteří se ve virtuálním světě poměrně dobře orientují a pohyb v něm je pro ně přirozený,“ řekla Kudláčková.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Rozvědka: V Sýrii byl zabit vysoký člen Islámského státu

V Sýrii byl při náletu zabit vysoký člen teroristické organizace Islámský stát (IS) Muataz Númán Džubúrí. Oznámila to to dnes irácká tajná služba a potvrdil mluvčí irácké armády. Džubúrí byl v IS označován za "guvernéra Iráku" a odpovídal za zahraniční operace IS. Tato organizace ovládala sever Iráku a Sýrie od roku 2014, v Iráku byla poražena roku 2017, v Sýrii loni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy