Policie znovu prověřuje šéfa NKÚ Dohnala

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 10. 2011 16:20
Prezident NKÚ je podezřelý, že pochybil při sjednání nájmu na nebytové prostory
Šéf NKÚ František Dohnal
Šéf NKÚ František Dohnal | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Policie v úterý zahájila trestní řízení v další kauze prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala.

Tentokrát prověřuje, zda se při sjednání nájmu na nebytové prostory v budově Tokovo v Praze 7 nedopustil porušení povinnosti při správě cizího majetku.

O případu informoval náměstek obvodní státní zástupkyně pro Prahu 7 Pavel Polák. Dohnal v srpnu nepravomocně dostal podmíněný trest za odmítnutí vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ.

Policie se podle dřívějších informací případem zabývá na základě trestního oznámení, které podal viceprezident NKÚ Miloslav Kala.

Policisté se o Dohnala nezajímají poprvé. Šéf NKÚ například v srpnu dostal nepravomocně podmíněný trest za odmítnutí vydat kontrolnímu orgánu sněmovny podklady umožňující audit hospodaření NKÚ.

Obžalobě čelí i v další kauze, v níž jde o využívání údajně nepřiměřeně luxusních bytů. Obvodní soud pro Prahu 7 ho v tomto případu v březnu nepravomocně osvobodil, pražský městský soud však následně rozsudek zrušil a kauzu vrátil k novému projednání.

NKÚ sídlí v pronajatých prostorách v budově Tokovo od roku 2007 a podle serveru Česká pozice mu měla nájemní smlouva skončit v březnu 2012. Dohnal ale na konci ledna rozhodl, že úřad využije svého práva na prodloužení nájemní smlouvy o 1,5 roku.

Obchod zaujal kontrolní výbor

V budově tak může zůstat až do konce září 2013 a roční nájemné za pronajaté prostory bude činit 44,15 milionu korun. Úřad má k dispozici 9842 čtverečních metrů kancelářských a ostatních ploch, 393 metrů čtverečních skladů a 75 parkovacích státní.

O otázku nového sídla se delší dobu zajímali poslanci ze sněmovního kontrolního výboru. Kritizovali Dohnala za to, že prý situaci ohledně nového sídla úřadu neřešil a že je neinformoval. Dohnal to ale odmítal.

Na lednovém jednání výboru argumentoval například tím, že nájem kancelářských prostor je jediným řešením, které si nevyžádá peníze navíc ze státního rozpočtu. U ostatních řešení, jako je stavba nebo koupě nového sídla, už by tak tomu podle něj muselo být.

Hrozil střet zájmů

Úřad si v této souvislosti nechal od poradenské firmy Knight Frank vypracovat analýzu, z níž vyplývá, že výstavba nové budovy by stála zhruba 680 milionů korun. Spolu s dalšími náklady, například za nábytek a vybavení, by se vyšplhala až na 810 milionů korun. Volbou by také mohlo být přestěhování do již hotové budovy ve vlastnictví státu. Dohnal ale tvrdí, že mu stát není schopen vyhovující budovu nabídnout.

Podle serveru Česká pozice se ale v usnesení kontrolního výboru z 20. ledna konstatuje, že společnost Knight Frank byla ve střetu zájmů. Firma totiž zprostředkovává pronájem zbylých volných ploch v budově Tokovo.

Policie v minulosti také prověřovala, zda se Dohnal nedopustil zpronevěry tím, že z peněz NKÚ hradil výdaje své manželce, která ho doprovázela na služebních cestách. Případ policisté letos v dubnu odložili s tím, že Dohnal nespáchal trestný čin. Případ předali kárné komisi NKÚ.

 

Právě se děje

Další zprávy