Policie zná zdroj metanolu. Dvěma lidem hrozí až 20 let

Domácí Domácí
24. 9. 2012 20:11
Dosud se nepodařilo dohledat 15 tisíc litrů jedovatého alkoholu
Policejní kontrola prohibice v jednom z barů v centru Prahy
Policejní kontrola prohibice v jednom z barů v centru Prahy | Foto: Reuters

Praha - Policie má jasno, jak a odkud se dostal metanol do oběhu. "Víme o zdroji a o tom, jakým způsobem se dostal na trh v České republice," uvedl policejní prezident Martin Červíček.

Policie podle něj zná i podezřelé osoby, které za výrobou stojí, a ví o způsobu, jakým byl distribuován. V současné době se ale zatím podařilo dohledat 15 tisíc litrů jedovatého alkoholu.

"Kauza Metylalkohol není však zdaleka u konce," dodal Červíček s tím, že policie nadále prověřuje řadu podezření a snaží se odhalit další způsoby distribuce.

Státní zástupce Roman Kafka dodal, že policie obvinila z obecného ohrožení dva muže z Moravskoslezského kraje, kteří podle ní úmyslně smíchali etanol s metanolem. Oběma hrozí 12 až 20 let nebo dokonce výjimečný trest.

Obvinění věděli, že mohou otrávit lidi

Hlavním pachatelem byl údajně dvaačtyřicetiletý muž z Ostravska, kterého policisté za přítomnosti žalobce vyslechli v pátek. "Máme plné doznání včetně popisu skutku, který se stal, včetně motivace této osoby, včetně toho, jakým způsobem byla tvořena základní distribuční síť," řekl Kafka. Pančováním chtěl obviněný podle něj řešit svou finanční situaci.

Druhý, o pět let mladší člověk, muži údajně dodal některé prostředky pro výrobu, zároveň se jí účastnil. Policie ho stíhá za pomoc k trestnému činu. Oba muži podle žalobce věděli, co mohou směsí etanolu s metanolem způsobit, protože pracovali v oboru - ve výrobě směsí do ostřikovačů.

"Byli si vědomi, že může dojít k ohrožení zdraví a života nespočtu lidí," konstatoval Kafka, podle něhož byl první muž, hlavní organizátor, obviněn z úmyslného obecného ohrožení a druhý z pomoci k úmyslnému obecnému ohrožení.

Odběratel ze Zlínského kraje

Zadržení obou obviněných mužů souvisí s odhalením nelegálního skladu v Opavě, kde vyšetřovatelé našli barely s podezřelou tekutinou. Při dlouhém a podrobném výslechu v pátek večer se jeden muž přiznal a přesně popsal celý "výrobní proces" od nákupu surovin, přes výrobu až k distribuci.

Policie uvedla, že obvinění podle dosavadního zjištění nakoupili 28. srpna suroviny k přípravě jedovaté směsi legálně, část pak patrně použili k výrobě látky do ostřikovačů, zbytek pak zneužili. Směs připravovali v Opavě, odkud putovala směs k distributorovi lihu ze Zlínského kraje. Právě zlínská stopa přivedla policisty až k hlavním organizátorům.

"Nyní půjdeme dál po této distribuční síti," poznamenal státní zástupce Roman Kafka. Dodal, že muž, který se k nelegální činnosti přiznal, je nyní ve velmi špatném psychickém stavu. Stejně je na tom i jeho rodina.

15 tisíc litrů jedovatého alkoholu

Podle policejního prezidenta Martina Červíčka kriminalisté předpokládají, že k výrobě "jedovaté směsi" posloužilo asi 15 tisíc litrů metanolu, přičemž se zatím nepodařil dohledat alkohol ze zhruba 5 tisíc litrů, což představuje zmiňovamných 15 tisíc litrů alkoholu.

Jelikož jedovatý alkohol si už mohli zakoupit zákazníci, upozornil Červíček občany, aby nepili neznámý alkohol. "Velmi bych nabádal k obezřetnosti," konstatoval Červíček, podle něhož bude policie po lahvích nadále pátrat.

Vyšetřování nekončí

Policie zdůraznila, že zadržením "hlavy metylové chobotnice" vyšetřování nekončí. Vyšetřovatelé budou například dohledávat majetek obou obviněných, zaměří se na distribuční síť.

"Tým Metyl nekončí, bude na této kauze nadále pokračovat," řekl náměstek policejního prezidenta Václav Kučera. Do vyšetřování se zapojily desítky policistů a krininalistů, jen ve Zlínském kraji to bylo 60 osob.

Policejní prezident Martin Červíček nevyloučil, že po kauze Metanol přehodnotí policie své priority. Zároveň odmítl, že by jeho podřízení v minulosti něco zanedbali.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy