Policie zkoumá obchod miliardářů z Penty s lázněmi

Sabina Slonková
20. 6. 2011 6:00
Penta získala lázně Jáchymov za 80 milionů, teď je za 700 milionů prodala
Lázně Jáchymov jsou unikátní radonovou léčbou.
Lázně Jáchymov jsou unikátní radonovou léčbou. | Foto: Pavel Baroch

Praha - Policie a státní zastupitelství začaly zkoumat bezmála třičtvrtěmiliardovou transakci, při níž změnily majitele unikátní radonové lázně Jáchymov.

Vydělat na ní má investiční skupina Penta, která se mimo jiné uchází o podíl v krachující Sazce.

Stamilionový obchod s lázněmi okrajově souvisí s největším tuzemským krachem na trhu s cennými papíry. Jde o případ makléřské firmy KTP Quantum, v němž desetitisíce - především starších - klientů utopily na přelomu tisíciletí dvě miliardy korun.

Nynější zjištění o prodeji jáchymovských lázní, který se odehrál loni v prosinci, úřady zaskočilo, protože kvůli konkurzu KTP Quantum a uspokojení věřitelů státní zástupce už před lety akcie jáchymovských lázní zablokoval.

"Velmi intenzívně se na tom v těchto chvílích pracuje," řekla Aktuálně.cz k prodeji lázní Irena Válová, mluvčí pražského Vrchního státního zastupitelství, které kauzu KTP Quantum zpracovává.

Jakékoli další dotazy ohledně transakce žalobci odmítli zodpovědět. "Ne že bychom nechtěli, ale v tuto chvíli není v zájmu případu sdělovat jakékoli informace," prohlásila Válová.

Kde jsou stamiliony?

Oč v příběhu jde

  • Akcie jáchymovských lázní původně vlastnil Karel Takáč, známý z makléřské firmy KTP Quantum
  • Půjčil si od Penty osmdesát milionů a zastavil kvůli tomu akcie lázní
  • Penta před splacením půjčky Takáče obvinila, že svým chováním ohrožuje jejich investici, a zástavu nevrátila
  • Policie následně kvůli operaci obvinila klíčovou postavu Penty Marka Dospivu, stíhání ale žalobce zastavil
  • Loni v prosinci Penta prodala podnik třineckému miliardáři Martinu Burdovi
  • Kupní cenu znalec stanovil na 700 milionů korun
  • Celou transakci nyní zkoumá policie a žalobci

Podle zjištění Aktuálně.cz policie pod dohledem žalobce zkoumá zejména to, jestli byla Penta k prodeji lázní vzhledem k blokaci akcií oprávněná. A kromě jiného ji zajímá, kde stamiliony z obchodu skončily.

Investiční společnost Penta i nový vlastník lázní - třinecký miliardář Martin Burda - mají na klíčovou otázku jasnou odpověď: neprodaly se akcie, ale podnik, takže v tom problém nevidíme.

"Prodej podniku neměl dopad na hodnotu státním zástupcem zajištěných akcií, tím méně pak na jejich samotné zajištění. Nevidím tedy žádný důvod, proč by měl být ze strany úřadů prodej podniku napadán," sdělil Aktuálně.cz Burda, který už vlastní Lázně Luhačovice a podniká i v pivovarnictví.

Stejná je i reakce mluvčího Penty Martina Danka. "Transakce nemůže být úřady zneplatněná... Je plně v souladu s obchodním zákoníkem," uvedl.

Částka 699 984 247 korun, kterou Burda podle kupní smlouvy uložené na obchodním soudu za podnik zaplatil, putovala podle zástupců Penty na účet lázní, kde zůstanou do té doby, než soudy blokaci akcií definitivně vyřeší.

"Protože soudní spory nejsou ukončené, Penta svůj podíl z kupní ceny neinkasovala," uvedl mluvčí Danko.

Zda tato verze Penty platí, úřady zjišťují a snaží se peníze dohledat.

700 milionů a kruh se uzavřel

Prodej jáchymovských lázní každopádně završil téměř dvanáct let starý příběh, v němž Pentě "spadly do klína" akcie za osmdesát milionů. Finančníci tehdy tuto částku půjčili Karlu Takáčovi z krachující KTP Quantum, který za to zastavil právě majoritní podíl v Jáchymově.

Marek Dospiva, hlavní postava Penty.
Marek Dospiva, hlavní postava Penty. | Foto: Penta Investments

Zástupci Penty ještě před splatností půjčky obvinili Takáče, že svými dalšími operacemi ohrožuje jejich investici, zástavu převedli na spřízněné firmy a odmítli mu ji vrátit.

Hlavní postavu společnosti Penta, Marka Dospivu, později za transakci obvinila policie. Kriminalisté vycházeli zejména z faktu, že hodnota lázní byla už tehdy mnohonásobně vyšší než půjčených 80 milionů a Penta přitom mimo jiné tento rozdíl po "propadnutí zástavy" Takáčovi nedoplatila.

Státní zastupitelství ale nakonec odmítlo podat obžalobu a stíhání bylo nakonec zastaveno s verdiktem, že Dospiva trestný čin nespáchal.

Karel Takáč je přitom dodnes přesvědčen, že Pentě šlo od začátku výhradně o to, aby se výhodně dostala k lukrativnímu podniku.

"Když jsme uzavírali smlouvu o půjčce, věřil jsem, že jde o standardní operaci. Teprve ve chvíli, kdy jsem chtěl půjčku předčasně splatit a Penta odmítla vypořádání prostřednictvím kapitálového trhu a trvala na vypořádání v hotovosti v sídle společnosti na Kypru s tím, že pak akcie vrátí, došlo mi, o co tu jde," tvrdí dodnes Karel Takáč.

 

Právě se děje

Další zprávy