Policie zatkla mezinárodní drogový gang. Čtyřicet zločinců v laboratořích vařilo pervitin za miliony

ČTK ČTK
13. 9. 2017 14:15
Policisté zatkli více než čtyři desítky lidí, kteří v mezinárodní spolupráci vyráběli pervitin. Zločinci v Polsku získávali léky, na Slovensku je upravovali a v Česku z nich vyráběli pervitin. Obviněno bylo zatím osm lidí v Česku, 23 v Polsku, sedm na Slovensku a šest na Ukrajině. Policisté na případu pracovali více než rok. Podezřelé pozatýkali v srpnu ve všech zemích během 24 hodin. Při domovních prohlídkách našli kilogramy léků, tuny chemických látek a odpadních látek z výroby, milionové částky v hotovosti v různých měnách a také střelné zbraně.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Archiv Oddělení mobilního zásahu

Ostrava - Policisté v Česku, na Slovensku, v Polsku a na Ukrajině zatkli 44 lidí, kteří se společně podíleli na výrobě metamfetaminu (pervitinu). Po dalších třech lidech je vyhlášeno pátrání. V Polsku zločinci získávali léky, na Slovensku je upravovali a v Česku z nich vyráběli pervitin. V laboratoři na Karvinsku vyrobili stovky kilogramů této drogy. Velkým objemem produkce i dělbou rolí mezi státy jde o výjimečnou záležitost. Novinářům to v Ostravě řekli zástupci české, slovenské a polské policie.

Samotná výrobna byla v průmyslovém objektu. "Jednalo se o klasickou velkoobjemovou laboratoř, která sestává z ventilace, většího množství varných nádob větších objemů, většího množství chemikálií a samozřejmě většího množství odpadu. V druhé části průmyslové budovy byla odhalena funkční pěstírna marihuany včetně výpěstků v řádu několika tisíc rostlin," řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Obviněno bylo zatím osm lidí v Česku, 23 v Polsku, sedm na Slovensku a šest na Ukrajině. Kromě občanů těchto států jsou mezi obviněnými také Vietnamci, kteří pervitin přímo vařili. Organizátoři je na Karvinsko vozili ze severozápadních Čech vždy, když byla po droze poptávka. "Byli tam týden, někdy i déle, a vyrobili 50, 60, 80 kilogramů na jeden svůj pobyt v tom místě a následně už byli nakontraktováni kurýři, kteří to odváželi dál," řekl Frydrych. Vietnamci podle policistů ani nevěděli, kde vlastně jsou.

Policisté na případu pracovali více než rok. Podezřelé pozatýkali v srpnu ve všech zemích během 24 hodin. Při domovních prohlídkách našli kilogramy léků, tuny chemických látek a odpadních látek z výroby, milionové částky v hotovosti v různých měnách a také střelné zbraně. Zisk organizátorů se těžko odhaduje, při prodeji v západní Evropě, kam byla droga možná určena, se ale čistý zisk z kilogramu metamfetaminu pohybuje podle policistů mezi 10 tisíci a 12 tisíci eur (přibližně 260 tisíc až 313 tisíc korun).

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy